Úvod | Novinky | O Farnosti | Kalendář | Aktivity | Kronika | Zpravodaj

Farní charita

Zprávy z internetu


Noc kostelů

 Noc kostelů

Noc kostelů 2018

V roce 2018 se bude Noc kostelů konat v pátek 25. května.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2017

Koordinátoři Noci kostelů se setkali při vyhodnocení Noci kostelů 2017, která se opět konala v celé České republice.

Noc kostelů se stala v České republice již tradiční událostí, očekávanou mnoha tisíci zájemců. V letošním roce se zapojilo více než 1 400 kostelů a modliteben a podle informací bylo v celé České republice během Noci kostelů zaznamenáno opět více než 450 000 návštěvnických vstupů.

Příští Noc kostelů se bude konat 25. května 2018.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc prozářená hvězdami v ostravsko-opavské diecézi

Krásná letní noc byla i v Ostravsko opavské diecézi prozářená nejen hvězdami, ale také rozzářenými okny 135 zapojených kostelů, do kterých zamířilo více než 30 tisíc návštěvníků. Děkujeme všem zapojeným organizátorům, kteří připravili mnoho pěkných programů a rozzářili tak mnoho lidských očí!


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Počet návštěvnických vstupů v pražské arcidiecézi

Letošní Noci kostelů se v pražské arcidiecézi účastnilo 311 kostelů a naši pořadatelé odhadli, že do těchto kostelů vstoupilo 120 000 lidí. Toto číslo budeme ještě upřesňovat.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Živý přenos z pontonu na Vltavě

V rámci Noci kostelů bude v Praze na Vltavě probíhat zvláštní program. Z této události vám nabídneme živý přenos.

Přijďte spolu s námi pozorovat množství kostelů a věží z hladiny Vltavy! Vstoupit na ni můžeme díky jednomu z největších vltavských pontonů se jménem František. Moderátorem večera bude svatovítský kanovník P. Mgr. Tomáš Roule.

(foto M. Němeček)


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v brněnské diecézi

V těchto dnech pořadatelé dolaďují nabídku programů letošního večera Noci kostelů. Více než 180 kostelů v brněnské diecézi nabídne na 1 000 programů a jistě bude z čeho vybírat. Na tiskové konferenci představili pořadatelé novinky letošního ročníku.

"Věříme, že i letošní, již devátý večer Noci kostelů, bude nejen kulturním zážitkem, ale i příležitostí k setkání s křesťanstvím v přátelském duchu respektu, dialogu a vzájemného porozumění a děkujeme energetické společnosti SPP za podporu projektu", uvedl R.D. Mgr. Roman Kubín, biskupský vikář pro pastoraci brněnské diecéze.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů ve Zlíně nabídne tajuplné zážitky i setkání s bývalým drogovým dealerem

V pátek 9. června večer se otevřou dveře stovek kostelů po celé zemi, aby pozvaly dovnitř všechny lidi, kteří chtějí zažít tajemnou atmosféru a sílu tohoto posvátného místa v noci. Zlínský kostel sv. Filipa a Jakuba zve návštěvníky na zajímavý program. Chrámem během večera zazní hudba mnoha žánrů, průvodci doprovodí zájemce na věž a půdu kostela, bude možnost zapálit si svíčku na svůj vlastní úmysl, nebo využít rozhovoru s knězem. U kostela bude pro návštěvníky připravena káva a drobné občerstvení. O svůj životní příběh se podělí bývalý narkoman a drogový dealer Peter Lipták, kterému se podařilo dostat z pout závislosti. Kostel bude otevřen až do půlnoci.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Andreo, vyprávěj! Noc kostelů se známou herečkou

Noc kostelů není jen o krásných a zajímavých stavbách, ale také o krásných a zajímavých lidech. Kostel Panny Marie Královny míru v Praze 4 (Ve Lhotce 330) vám opět nabízí možnost poznat blíže známou tvář. Loni to byl režisér a herec Jiří Strach. Letos pozvání přijala Andrea Kerestešová - herečka, modelka, manželka, maminka těšící se na miminko a katolička v jedné osobě. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v královéhradecké diecézi

V pátek 9. 6. 2017 proběhne v královéhradecké diecézi 9. ročník známé jarní Noci kostelů. Mottem letošního roku je verš z knihy Moudrosti: „Za dne jim byla záštitou, noc prozářila hvězdami.“

 

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Plzeňské návštěvníky Noci kostelů bude rozvážet i historický trolejbus

Plzeňské biskupství ve spolupráci s Plzeňskými městskými dopravními podniky nabídnou v pátek 9. června 2017 během celého večera od 19 do 23 hodin možnost svézt se speciálně vyzdobeným historickým trolejbusem. Všechny zájemce zadarmo přiblíží ke kostelům a dalším modlitebnám, které se zapojí do letošní Noci kostelů.

Uvnitř trolejbusu budou k dispozici informace o programech v jednotlivých kostelech, nebude chybět ani společnost milého pana průvodčího a pozornost ve formě drobného dárečku.

Foto: archiv PMDP


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V rámci Noci kostelů vystoupí gospelová skupina Kapucíni

V rámci Noci kostelů vystoupí známá slovenská gospelová skupina Kapucíni, kterou tvoří skuteční řeholní bratři, v kostele sv. Františka z Assisi v Praze na Chodově.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brožura pro Noc kostelů v Praze a Středočeském kraji

Všem zájemcům o program Noci kostelů v Praze a Středočeském kraji nabízíme brožuru, kterou jsme pro oblast Arcidiecéze pražské vytiskli.

Lze ji také stáhnout na našich stránkách zde.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

The Shining Church Night

On June 9th 2017 exceptionally and free of charge gates of circa 1500 temples, churches, prayer rooms  and chapels will open all through the Czech republic. During the Church Night everybody has a chance to meet Christianity in the form of touring mostly inaccessible architectural masterpieces as well as meeting its representatives and ideas. Organizers from different dioceses are inspired by similar action taking place over a long period very successfully in Austria.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav k Noci kostelů zaslal Christoph kardinál Schönborn

Právě ve Vídni vznikla před třinácti lety myšlenka Noci kostelů - Lange Nacht der Kirchen, která se během několika let rozšířila do celého Rakouska, do České republiky, na Slovensko, do Estonska a Lotyšska.
Pozdrav u příležitosti Noci kostelů zasílá našim návštěvníkům vídeňský arcibiskup Christoph Kardinal Schönborn, kterému je myšlenka Noci kostelů od začátku velmi blízká. 

Setkávat se a učit se od sebe navzájem – k tomu nám Noc kostelů každoročně vytváří zvláštní příležitost...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Jízda šaliny Noci kostelů v centru Brna

V letošním roce v programové nabídce Noci kostelů v Brně přibude zajímavá novinka: centrum Brna bude křižovat šalina Noci kostelů. Její jízdu slavnostně zahájí  v 17:00 na ulici Joštova, vlevo od budovy Fakulty soc. studií MU, brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle s primátorem města Ing. Petrem Vokřálem. Součástí jízdy bude též doprovodný program: rozhovory s biskupem Konzbulem, senátorem, spisovatelkou nebo stálým jáhnem a známým brněnským kadeřníkem v jedné osobě, dále pozvánky na právě probíhající programy v nedalekých kostelech i hudební a taneční ukázky na zastávce před kostelem sv. Tomáše.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Bohoslužba 'Za nás'

V pátek 9. června, tedy v den, kdy po celé České republice proběhne další ročník Noci kostelů, bude v 6:15 v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze sloužena mše svatá za všechny koordinátory, pořadatele, dobrovolníky a návštěvníky otevřených kostelů, kaplí, kapliček, modliteben a sborů. Všichni, kteří v tuto ještě „noční“ hodinu budou moci přijít, jsou srdečně zváni.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů na Vltavě

"Snažíme se zpestřit program pražské Noci kostelů něčím neobvyklým. Letos jsme využili jedinečnou nabídku Povodí Vltavy a pozveme návštěvníky nejen do kostelů, které obvykle stojí na nějakém kopci, ale i na hladinu Vltavy. Právě v tomto pomyslném nejnižším bodě Prahy bude u Karlova mostu zakotven obrovský ponton František," říká hlavní organizátor Noci kostelů v pražské arcidiecézi P. Michal Němeček. Během večera bude možné na tomto neobvyklém místě naslouchat rozhovoru s mnoha zajímavými hosty.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů prozářená světlem

Výjimečně a zdarma se pro všechny návštěvníky otevřou 9. června 2017 v jeden den brány zhruba 1500 chrámů, kostelů a modliteben po celé České republice. Během Noci kostelů mají všichni možnost setkat se s křesťanstvím jak v podobě prohlídky mnohdy nedostupných architektonických skvostů, tak prostřednictvím mnoha setkání s jeho představiteli i s jeho idejemi. Pořadatelé z jednotlivých diecézí se při pořádání inspirovali podobnou akcí, která dlouhodobě probíhá s velkým úspěchem v Rakousku.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Programová brožura Noci kostelů zapojených míst z Brna a okolí

Již podeváté se v Brně a okolí dostává k rukám zájemců informační brožura s programy Noci kostelů. Zájemci si mohou předem vybrat z několika stovek programů 66 kostelů, modliteben a kaplí v městě Brně a okolí – v okresech Brno-venkov, Blansko a Vyškov. I letos lze do ní v některých kostelech získat pamětní razítko, pokud se zájemcům podaří získat alespoň 20 razítek, mohou si poté vyzvednout certifikát na Pastoračním středisku brněnské diecéze, Petrov 5.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Videopozvánka na Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 9. června 2017.

Na základě grafické předlohy Very Rieder videospot zpracovala Petra Dolíhalová, doprovodný audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas, fotografie pocházejí z archivu Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy letošní Noci kostelů v brněnské diecézi

Přípravy letošního ročníku Noci kostelů v brněnské diecézi vrcholí. Návštěvníci se mohou opět těšit na pestrou programovou nabídku pro všechny generace. Jistě bude z čeho vybírat. 
Podobně jako v předchozích ročnících jsou připraveny prohlídkové okruhy, hudební programy rozličných žánrů, tematické besedy, tvořivé programy, komentované prohlídky chrámových prostor i běžně nepřístupných míst včetně netradičních projekcí.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Audiospot zve na Noc kostelů

Program Noci kostelů nyní v České republice připravuje na 1200 kostelů a modliteben.

Na Noc kostelů zve návštěvníky také audiospot, který byl vyroben ve studiu Radia Proglas a bude prezentovat Noc kostelů v radiovysílání.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2017 - podruhé ve vězeňské kapli věznice Příbram-Bytíz

Po mimořádném úspěchu z loňska organizuje tým duchovní péče (kaplanka a dobrovolní duchovní) věznice Příbram letos opět symbolickou Noc kostelů v prostorách zdejší vězeňské kaple. Letošní celodenní program pro odsouzené i vězeňský personál v pátek 9. 6. zaměřujeme tematicky na spiritualitu versus závislost, kdy chceme poukázat na to, že Bůh a víra v Něj (uchopená citlivě v jakékoli konfesijní formě) může významně ovlivnit cestu člověka ze spirály závislosti a navazující trestné činnosti.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutnické pasy v královéhradecké diecézi

Poutnický pas bude provázet návštěvníky Noci kostelů při putování po kostelích a modlitebnách královéhradecké diecéze. Je určen návštěvníkům Noci kostelů a slouží jako informační brožura a pas, do kterého mohou sbírat razítka kostelů, které navštívili.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vizuální styl Noci kostelů 2017

Představujeme vizuální styl Noci kostelů 2017, společný pro země zapojené do tohoto projektu, ve kterých se Noc kostelů bude konat v pátek 9. června 2017.

Autorkou vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder. Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo „noc“. V letošním roce je to verš 10,17 z knihy Moudrosti: „Za dne jim byla záštitou, NOC prozářila hvězdami.“

Program Noci kostelů nyní v České republice připravuje již více než 900 kostelů a modliteben.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy na Noc kostelů v plném proudu

V ostravsko-opavské diecézi jsou přípravy na Noc kostelů v plném proudu. Počet přihlášených objektů každým dnem narůstá. Poskytujeme jim podporu, připravujeme propagační materiály, vytváříme poutnický pas. Pokud svůj kostel, modlitebnu či sbor přihlásíte do 9.4. 2017, bude zahrnut do poutnického pasu a budou Vám poskytnuty objednané propagační materiály zdarma. Zveme k zapojení!


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Workshop k Noci kostelů 2017

Srdečně zveme všechny, kteří se podílejí na přípravě Noci kostelů na tematický workshop.

V letošním roce se nabízený program uskuteční ve dvou termínech, a to 23. února (čtvrtek) od 19:30 a 25. února (sobota) od 14 hodin. Workshop bude probíhat přibližně 2,5 hodiny – dle situace jej můžeme uzpůsobit.

Oba workshopy proběhnou v Pastoračním středisku, Kolejní 4, Praha 6.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozvání k zapojení do Noci kostelů

Všechny kostely a modlitebny na území České republiky z církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR zveme k připojení do Noci kostelů 2017, která bude, stejně jako v předchozích letech, opět příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku, ...

Přihlašování prostřednictvím elektronické přihlášky je dostupné od 1. února. постельное белье


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příští Noc kostelů - 9. června 2017

Příští Noc kostelů se bude konat v pátek 9. června 2017.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příští Noc kostelů - 9. června 2017

Noc kostelů v příštím roce se bude konat v pátek 9. června 2017.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2016

Koordinátoři Noci kostelů se setkali při vyhodnocení Noci kostelů 2016, která se opět konala v celé České republice.

Noc kostelů se stala v České republice již tradiční událostí, očekávanou mnoha tisíci zájemců. V letošním roce se zapojilo více než 1 400 kostelů a modliteben a podle informací bylo v celé České republice během Noci kostelů zaznamenáno 500 000 návštěvnických vstupů. Na základě reakcí návštěvníků i médií se otevřené prostory kostelů, i doprovodné programy zde připravené, těšily velkému zájmu nejširší veřejnosti. Letošní Noc kostelů provázelo příznivé počasí,  pokojná atmosféra, spokojenost návštěvníků i radost tisíců dobrovolných pořadatelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

AFTERPARTY pro organizátory z plzeňské diecéze

Na 23. června 2016 byli organizátoři Noci kostelů z jednotlivých míst v plzeňské diecézi pozváni na závěrečné setkání, tzv. Afterparty. Setkání začalo prohlídkou kostela sv. Jiří v Plzni-Doubravce a pokračovalo v salesiánském centru mládeže v Plzni-Lobzích.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Nově otevřené kostely, spokojení návštěvníci i pořadatelé Noci kostelů 2016

Letošní Noc kostelů proběhla na území brněnské diecéze ke spokojenosti všech zúčastněných, pořadatelům opět přálo počasí, potěšila vysoká účast návštěvníků oceňujících pestrou nabídku různorodých programů i skvělou atmosféru. V Brně v 50 kostelech, sborech, modlitebnách a duchovních centrech odhadují na 100 000 návštěvnických vstupů a také na ostatních 112 místech zaznamenali značný zájem příchozích.

Noc kostelů 2016 podpořila jako hlavní partner společnost SPP CZ.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc tam už nebude

Motto letošní Noci kostelů, úryvek z knihy Zjevení - „Noc tam už nebude…“ - poukazuje k přesahu konečného lidského života do Božího království a na věčnost. Tuto úžasnou skutečnost se snaží organizátoři přiblížit ve svých programech těm, kteří se s Bohem nesetkávají skrze víru, ale i oni jsou citliví na krásu a lásku, za kterou je skrytý Bůh. O letošní páteční Noci kostelů se v olomoucké arcidiecézi otevřelo více než 200 kostelů a kaplí a celkový počet návštěvnických vstupů byl okolo 70 000.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Radiokavárna u kostela ve Starých Bohnicích

V pátek 10. června 2016 si návštěvníci Noci kostelů budou moci poslechnout rozhlasové dokumenty s duchovní tematikou, které vznikly v rámci cyklu Dobrá vůle. Ve speciálně upravené Radiokavárně ve farním centru naproti kostelu sv. Petra a Pavla ve Starých Bohnicích budou moci také diskutovat s jejich autorkou Lenkou Svobodovou.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Na Kladensku si během Noci kostelů připomenou osud Lidic

Během letošní Noci kostelů, která připadá přesně na 74. výročí vyhlazení Lidic, tedy na 10. června, si lidé v okolních kostelech na Kladensku připomenou tragédii, kdy byl nacisty vyhozen do vzduchu kostela sv. Martina a kdy bylo popraveno 173 lidických mužů včetně lidického faráře Josefa Štemberky.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů dětem

Ještě nikdy nebyl během Noci kostelů program pro děti tak bohatý. V pátek večer 10. června 2016 se děti mohou těšit na obrovské množství divadelních představení, na nejrůznější soutěže, dílny, čtení, filmy a další zábavu určenou zejména jim.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Jízdní řád pojízdného kostela

Jednou z novinek pražské Noci kostelů, která se uskuteční 10. června 2016, bude tramvaj s duchovním programem. Takzvaný pojízdný kostel bude jezdit mezi 18.00 až 22.00 hodinou na trase linky 22 mezi Malovankou a Čechovým náměstím. K dispozici je již také jízdní řád.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pojízdný kostel - LIVE

Jednou z novinek pražské Noci kostelů, která se uskuteční 10. června 2016, bude tramvaj s duchovním programem. Takzvaný pojízdný kostel bude jezdit mezi 18.00 až 22.00 hodinou na trase linky 22 mezi Malovankou a Čechovým náměstím. Celá tramvajová jízda bude k dispozici on-line.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Zveme vás na Noc kostelů v litoměřické diecézi

Noc kostelů v litoměřické diecézi letos nabídne stovky tradičních i netradičních programů ve více než dvou stovkách objektů. Těšit se můžete i na autobusové okruhy, velké množství dětských programů a prohlídky více než třiceti staveb, které budou v rámci této akce otevřeny poprvé.   


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav plzeňského biskupa

Milí přátelé,

zdravím Vás při letošní Noci kostelů. Noc, šero, přítmí mají svoje vlastní kouzlo a kostely, kaple či modlitebny v tomto čase také. Proto také možná mnozí přicházíte, abyste viděli známé či neznámé prostory a vyslechli různé programy v neobvyklé době. Je za nimi úsilí mnoha organizátorů i vystupujících, kterým patří moje poděkování. Vám pak přeji radost z krásy staveb, hudby, slova, bytí s blízkými ... radost z toho, co přesahuje naše všední starosti a problémy – a snad i setkání s Dárcem této radosti. Kvůli tomuto setkání kostely byly vystavěny a otevírají se i o Noci kostelů…

Tomáš Holub, biskup plzeňský


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů 2016

V těchto dnech pořadatelé dolaďují nabídku programů letošního večera Noci kostelů. Více než 140 kostelů v brněnské diecézi nabídne na 900 programů a jistě bude z čeho vybírat. Na tiskové konferenci v prostorách baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, představili pořadatelé novinky letošního ročníku.

"Věříme, že i letošní, již osmý ročník Noci kostelů, bude opět příležitostí k setkání s křesťanstvím v přátelském duchu, dialogu a vzájemném porozumění a děkujeme společnosti SPP CZ za podporu projektu", uvedl R.D. Mgr. Roman Kubín, biskupský vikář pro pastoraci brněnské diecéze.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů jako součást Dnů víry

V ostravsko-opavské diecézi letos Noc kostelů zapadá do řady dalších akcí a aktivit připravovaných v rámci Dnů víry probíhajících v diecézi od 5. do 12. června, které jsou také připomínkou dvacetiletého trvání nejmladší katolické diecéze v České republice. Pestré programy pro Noc kostelů v jednotlivých kostelích a modlitebnách připravuje na 1000 dobrovolníků. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tradiční pátrací hra pro dvojice školáků po kostelích v centru Brna

Tradiční pátrací a vědomostní soutěž zavede zvídavé dvojice do několika kostelů v centru Brna, aby se zde pokusily odhalit tajemství - málo známé skutečnosti z historie, stavby nebo výzdoby vybraných kostelů. Dvojice zájemců školního věku se mohou přihlásit a vyzkoušet svoji rychlost i pátrací schopnosti právě v páteční večer 10. června 2016.  Od 18. do 20. hodiny na Moravském náměstí (napravo od kostela sv. Tomáše) ve stanu dětských soutěží mají možnost získat mapu "pokladu". Soutěž proběhne ve dvojicích, každý musí získat a dovést si kamaráda, spolužáka, sourozence.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Arcibiskupství pražské vydalo hru pro děti o sv. Václavu

Při příležitosti Noci kostelů, která se letos koná 10. června, vydalo Arcibiskupství pražské hru pro děti s názvem „Cesta za Svatováclavskou korunou“. Jejím smyslem je pobavit, ale zároveň také přiblížit dětem život národního patrona svatého Václava.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Nové pohlednice a skládačky s programy

K letošní noci kostelů jsou připraveny skládačky z oblastí, kde se přihlásilo více kostelů. Obsahují seznam kostelů s programem, jejich fotky a přehlednou mapku. Jedná se o tyto oblasti: Domažlicko–Tachovsko, Kralovicko, Plzeň, okolí Plzně, Rokycansko a Sokolovsko.

Dále bylo vytisknuto sedm nových pohlednic s fotkami kostelů z diecéze (2x Kladruby, Domaslav, Kralovice, Hlince – Dolany, Manětín a Strážiště) s logem Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pražská Noc kostelů nabídne bláznivý projekt

Existují kostely pod vodou, které zatopily přehrady, ale i kostely, které stojí vysoko v horách. Můžeme navštívit kostely zaniklé, a promýšlet ty, které jsou dosud pouze na papíře. Na Vltavě kotví plovoucí kostel, ale dosud zde nebyl „pojízdný kostel“, samozřejmě nepočítáme-li přesunutý kostel v Mostě. Během letošní Noci kostelů bude 10. června v Praze po trase tramvaje číslo 22 jezdit „pojízdný kostel“.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání s novináři: Noc kostelů a „pojízdný kostel“

Setkání organizátorů s novináři k akci v pražské arcidiecézi se koná ve čtvrtek 2. června 2016 od 10.00 hodin v rotundě Nalezení sv. Kříže (na rohu ulic Karoliny Světlé a Konviktská, Praha 1 - Staré Město).


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brožura s programem Noci kostelů zapojených míst z Brna a okolí

V těchto dnech se v Brně a okolí již poosmé dostává k rukám zájemců informační brožura s programem Noci kostelů, kteří si mohou předem vybrat z několika stovek programů a naplánovat si, ve kterých kostelech prožijí svoji Noc kostelů. Brožura je zdarma k dispozici v jednotlivých zapojených kostelech, sborech a modlitebnách, v informačních a volnočasových centrech, v knihovnách, na úřadech a v další řadě míst. K dostání bude v kostelech i během samotného programu Noci kostelů, v pátek 10. června 2016. Brožura je k dispozici v PDF náhledu ke stažení zde, a také na webovém portále www.nockostelu.cz na stránce brněnská diecéze pod odkazem Tiskoviny.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů za mřížemi - vězeňská kaple věznice Příbram

K letošní Noci kostelů se netradičně připojí i vězeňská kaple v příbramské věznici. Když jsme se zeptali na důvod, odpověděla nám místní kaplanka Vendula K.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy letošní Noci kostelů – pozvání do zrekonstruovaných či nově zapojených chrámů, tradiční brněnské ekumenické zahájení

Přípravy letošního ročníku Noci kostelů v brněnské diecézi vrcholí. V měsíci dubnu proběhla v Brně na Petrově přípravná setkání duchovních správců a dobrovolných organizátorů, kde zejména příchozí z nově zapojených míst ocenili možnost získání potřebných informací i praktickou výměnu zkušeností.
Pořadatelům jsou k dispozici potřebné propagační materiály a v příštích dnech i vyhledávaná informační brožura s programovou nabídkou míst z Brna i okolí.
V těchto dnech probíhá dolaďování programové nabídky letošního večera.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav k Noci kostelů 2016 zaslal Christoph Kardinal Schönborn

Právě ve Vídni vznikla před dvanácti lety myšlenka Noci kostelů - Lange Nacht der Kirchen, která se během čtyř let rozšířila do celého Rakouska, do České republiky, na Slovensko a do Estonska.
Pozdrav u příležitosti Noci kostelů zasílá našim návštěvníkům vídeňský arcibiskup Christoph Kardinal Schönborn, kterému je myšlenka Noci kostelů od začátku velmi blízká. 

Vážení návštěvníci Noci kostelů,

každý rok se raduji, že Noc kostelů si v České republice získala tak velkou oblibu.

Zvláště v Roce milosrdenství jsou dveře našich kostelů otevřeny dokořán. Všichni jsme pozváni, abychom zvláštním způsobem zakusili Boží milosrdnou lásku a náklonnost k nám lidem...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 10. června 2016.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

K Noci kostelů se přihlásil rekordní počet chrámů

Letošní Noc kostelů se bude konat nezvykle pozdě, a to až v pátek 10. června. Duchovní a umělecké bohatství křesťanských chrámů během této tradiční akce každoročně přitahuje pozornost tisíců návštěvníků. V pražské arcidiecézi se letos k Noci kostelů se svým programem přihlásil rekordní počet kostelů. Zajímavý program bude připraven ve 312 kostelech.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Audiospot zve na Noc kostelů

Program Noci kostelů nyní v České republice připravuje více než 1100 kostelů a modliteben.

Na Noc kostelů zve návštěvníky také audiospot, který byl vyroben ve studiu Radia Proglas a bude prezentovat Noc kostelů v radiovysílání.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V plzeňské diecézi je již přihlášeno 103 kostelů. Svůj pozdrav účastníkům akce posílají plzeňský hejtman Václav Šlajs a primátor Plzně Martin Zrzavecký

Letošní Noc kostelů proběhne o něco později než obvykle, až druhý červnový pátek 10. 6. 2016. K akci se stále přihlašují nové kostely a modlitebny na území plzeňské diecéze. K dnešnímu dni je jich přihlášeno 103. V některých z nich se bude konat tato akce poprvé. Svůj pozdrav účastníkům akce poslal jak plzeňský hejtman Václav Šlajs, tak i plzeňský primátor Martin Zrzavecký.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vizuální styl Noci kostelů 2016

Představujeme vizuální styl Noci kostelů 2016, společný pro země zapojené do tohoto projektu, ve kterých se Noc kostelů bude konat v pátek 10. června 2016.

Autorkou vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder. Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo „noc“. V letošním roce je to verš 21,25 z knihy Zjevení: „Jeho brány zůstanou ve dne otevřené, NOC tam už nebude.“

Program Noci kostelů nyní v České republice připravuje již více než 900 kostelů a modliteben.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v ostravsko-opavské diecézi

V letošním roce proběhne Noc kostelů v ostravsko-opavské diecézi v pátek 10. června jako součást Dnů víry v rámci 20. výročí diecéze.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozvání k zapojení do Noci kostelů 2016

Všechny kostely a modlitebny na území České republiky z církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR zveme k připojení do Noci kostelů 2016, která bude, stejně jako v předchozích letech, opět příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku, ...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příští Noc kostelů – 10. června 2016

Noc kostelů v příštím roce se bude konat v pátek 10. června 2016.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příští Noc kostelů – 10. června 2016

Noc kostelů v tomto roce se bude konat v pátek 10. června 2016.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

AFTERPARTY po Noci kostelů v Plzeňské diecézi aneb slavení není nikdy dost

V úterý 16. 6. 2015 se v odpoledních hodinách začali sjíždět organizátoři Noci kostelů plzeňské diecéze do nádherných prostor Meditační zahrady města Plzně. Čekalo je srdečné přivítání, komentovaná prohlídka zahrady, také zvané Památník obětem zla. Podmanivou atmosféru zahrady, lemovanou sochami Romana Podrázského, dobarvovalo slunce vykukující za mraky. Cesta zahradou končila v místní kapli, kde P. Krzysztof požehnal všem přítomným, byla to výjimečná chvíle. Celý další čas patřil radostnému společnému slavení, hojnost jídla a pití prolínalo zajímavé sdílení o Noci kostelů na různých místech. Přítomní řečníci se doslova předháněli ve svědectví a společné potěšení nebralo konce. Dostalo se na všechny, a pak jsme všichni ještě byli obdarování řeckokatolickým zpívaným požehnáním. S vděčností píši tyto řádky a děkuji Bohu za všechna dobrodiní, která jsme mohli v naší diecézi zakusit.

Majka Lachmanová, koordinátorka Noci v Plzeňské diecézi.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2015

Koordinátoři Noci kostelů se sešli ve dnech 9. - 10. června k vyhodnocení Noci kostelů, která se opět konala v celé České republice.

Noc kostelů se stala v České republice již tradiční událostí, očekávanou mnoha tisíci zájemců vždy na přelomu května a června. V letošním roce se zapojilo více než 1 400 kostelů a modliteben a podle informací bylo v celé České republice během Noci kostelů zaznamenáno více než 450 000 návštěvnických vstupů. Na základě reakcí návštěvníků i médií se otevřené prostory kostelů, i doprovodné programy zde připravené, těšily velkému zájmu nejširší veřejnosti. Letošní Noc kostelů provázela především pokojná atmosféra v kostelech a modlitebnách, spokojenost návštěvníků i radost tisíců dobrovolných pořadatelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v litoměřické diecézi

Letošní Noc kostelů v litoměřické diecézi se i díky přízni počasí opravdu vydařila. Lidé měli možnost navštívit 202 kostelů, kaplí a modliteben, ve kterých panovala milá a přátelská atmosféra.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v plzeňské diecézi - jaká byla?

Noc kostelů v Plzni a v plzeňské diecézi se udála ve 141 kostelech. Ještě den před vlastní akcí se stihly přihlásit dva kostely. Organizátoři se měli k světu a na většině míst pilovali detaily programu a tato jejich pečlivost přinášela i plody velké spokojenosti účastníků. Ani počasí nezklamalo. Ve 22:00 propukla bouřka neobvyklé síly a vyplavila většinu stanovišť v Plzni a okolí do 20 kilometrů. Přesto prošlo otevřenými kostely, chrámy, kaplemi a modlitebnami odhadem 12000 návštěvníků Plzně a 14000 poutníků v diecézi . Jedním z velkých zážitků hlavní koordinátorky byla návštěva Šťáhlav a Dýšinský orloj. Krásná atmosféra, radost a hlučné hovory napověděly, že se otevřelo víc, než jen brány kostelů. Setkali se lidé a Noc kostelů k tomu přispěla. Děkuji všem, kdo se podíleli. Majka Lachmanová


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Letošní Noc kostelů v pražské arcidiecézi

Letošní Noc kostelů v pražské arcidiecézi znamenala 98300 vstupů do chrámů a modliteben.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Mobilní verze webu Noci kostelů

Internetové stránky Noci kostelů jsou nyní k dispozici ve verzi pro mobilní zařízení. Uživatelům těchto zařízení (smartphonů apod.) se v prohlížeči po zadání adresy www.nockostelu.cz zobrazí zjednodušená verze, určená především „do terénu“.

K dispozici je přehled nejbližších kostelů a programů dle GPS lokalizace daného zařízení, mapa s odkazy na nejbližší kostely. Uživatel dále může vyhledat kostel dle jeho názvu nebo územního začlenění. Na stránce s informacemi o kostele je přehled programu Noci kostelů, základní údaje o kostele, dopravě, mapa a seznam nejbližších okolních kostelů. Mobilní variantu webu Noci kostelů lze vypnout a stránky prohlížet v plné verzi.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vydařená Noc kostelů v brněnské diecézi

Letošní Noc kostelů proběhla na území brněnské diecéze ke spokojenosti všech zúčastněných, pořadatelé z brněnské metropole, ale i z dalších měst i menších míst si pochvalují příjemné počasí, skvělou atmosféru a vysokou účast návštěvníků. Na území města Brna v 51 kostelech, sborech, modlitebnách a duchovních centrech odhadují okolo 100 000 návštěvníků. Rekordní účast potěšila zejména pořadatele na Vysočině, kde poprvé přálo i počasí.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tajemství brněnských kostelů v roce 2015

Moravské náměstí v Brně bylo již pošesté startem i cílem soutěže týmů mladých detektivů pátrajících po zajímavostech z historie, výstavby i výzdoby brněnských kostelů v centru města. Letos poprvé soutěž zavedla pátrající dvojice také do evangelického a řeckokatolického kostela. 

Příští rok navštívíme další pozoruhodné brněnské  kostely a odhalíme nová "tajemství". Po celkové rekonstrukci bude zřejmě otevřen i jeden z nejúchvatnějších chrámů ve městě  - Sv. Jakub.  

Za rok tedy nashledanou!         


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Rychnově nad Kněžnou

Ochutnávka vína, misijní jarmark či přednáška bývalého jasnovidce.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Soutěž pro dvojice mladých detektivů „Tajemství brněnských kostelů“ letos už pošesté!

Pátrací a vědomostní soutěž zavede zvídavé dvojice do několika kostelů v centru Brna, aby se zde pokusily odhalit tajemství - málo známé skutečnosti z historie, stavby nebo výzdoby vybraných kostelů. Kostely jsou v blízkém sousedství (v centru)  a jen v tento den jsou mimořádně všechny naráz otevřeny. Dvojice zájemců ve věku od osmi do patnácti let se mohou přihlásit a vyzkoušet svoji rychlost i pátrací schopnosti právě v páteční večer 29. května 2015. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů pro neslyšící

Vršovická farnost v Praze připravila v kostele sv. Václava na Noc kostelů, která se koná 29. května, část programu určenou pro neslyšící. Komentovaná prohlídka od 19.30 hodin zaměřená nejen na architekturu, ale také na význam jednotlivých prvků chrámového prostoru, bude tlumočena do znakové řeči.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Obraz Panny Marie Svatotomské – Divotvůrkyně

Návštěvníci Noci kostelů budou mít mimořádnou příležitost zhlédnout v kostele sv. Tomáše v Brně kopii milostného obrazu Panny Marie Svatotomské, nazývané také Gemma Moraviae - Perla Moravy či Palladium - Ochránkyně města Brna. Zázračné pomoci Panny Marie Svatotomské je připisována skutečnost, že město nebylo před 370 lety, v roce 1645, dobyto přesilou švédského vojska. Během celého večera bude obraz vystaven v prostoru před oltářem a k dispozici budou pořadatelé, kteří zájemcům přiblíží význam obrazu.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Současné umění a Noc kostelů

Již 29. května 2015 během Noci kostelů a potom až do konce června bude v deseti pražských kostelech v rámci Dnů víry realizován projekt s názvem „Boží umění“, který představí deset uměleckých děl současného sakrálního umění.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Zveme vás na Noc kostelů v litoměřické diecézi

Již tento pátek, 29. května 2015, se opět otevřou dveře sakrálních památek po celé České republice. Proběhne již tradiční Noc kostelů, která poodkryje krásy křesťanské kultury a umění. Již nyní se na návštěvníky těší na více než dvou stech místech litoměřické diecéze.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V Hradci začíná Týden otevřených kostelů

Dnes začíná v Hradci Králové Týden otevřených kostelů, městská misie, která navazuje na tradici Noci kostelů.  Hradecký Týden má být zároveň inspirací i pro další města, aby napodobily tuto iniciativu.

Program začíná promítáním filmu Butterfly circus s následující diskuzí na téma Jaký má smysl život s postižením.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů v Brně

V úterý 26. května od 10.00 se v Brně na Petrově 2 konala tradiční tisková konference k letošní Noci kostelů, která již tento pátek 29. května otevře brány 183 kostelů, kaplí, modliteben a sborů na území brněnské diecéze a téměř 1 500 míst v celé České republice.  Pořadatelé připravili pro své návštěvníky na 1 200 různorodých programů. Některé připomenou 70. výročí konce druhé světové války či 600. výročí smrti Jana Husa. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů ve svatovítské katedrále zahájí houslista Jaroslav Svěcený

Křesťanské farnosti a sbory opět otevřou své kostely zájemcům o křesťanství, sakrální architekturu, či jiné duchovní umění. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zazní v pátek 29. května 2015 od 19.15 hodin houslový koncert Jaroslava Svěceného. V 19.00 hodin návštěvníky Noci kostelů přivítá pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Mimořádné příležitosti během Noci kostelů

Během Noci kostelů v Ostravě bude možné shlédnout originály dokumentů, které byly nalezeny při probíhající rekonstrukci v makovicích věží katedrály Božského Spasitele v Ostravě. Dokumenty jsou psány česky a nebyly za celou dobu od jejich vložení do makovic věží v roce 1888 nikdy vyjmuty. Nyní budou v rámci Noci kostelů vystaveny v kostele sv. Václava v Moravské Ostravě. Rovněž mimořádně bude možnost projít během Noci kostelů staveništěm probíhající rekonstrukce katedrály Božského Spasitele. Vzhledem k bezpečnosti průchodu probíhající stavbou je nutné mít pro návštěvu rekonstruovaného interiéru katedrály pevnou obuv. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

K víře nelze přinutit, můžeme se o ni podělit

Noc kostelů a Dny víry, jejichž přípravy právě vrcholí, přináší řadu podnětů a inspirací, jak lze strávit volný čas v průběhu následujících dvou týdnů roku 2015. Oba projekty charakterizuje evangelizační ráz, nejedná se tedy o akce chystané primárně pro křesťanskou veřejnost, ale naopak akce chystané křesťany pro nejširší okolí.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů nabídne projekce prvního dílu trilogie Jan Hus

První díl historické trilogie režiséra Jiřího Svobody a scenáristky Evy Kantůrkové Jan Hus bude v den své televizní premiéry promítán také v desítkách kostelů a modliteben Církve československé husitské po celém Česku.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Materiály k Noci kostelů pro dětské účastníky

Chystáte program na letošní Noc kostelů a chybí vám materiály pro děti? Redakce webu deti.vira.cz k této příležitosti připravila několik pracovních listů, ve kterých se děti mohou trochu více seznámit s kostelem zvenku i zevnitř, obrázkové čtení (nejen) o tom, proč chodíme do kostela a barevný letáček s detektivem Hubertem. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hradec Králové má společnou brožurku

V Hradci Králové vznikla letos poprvé společná brožurka místních církví.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav k Noci kostelů 2015 zaslal Christoph Kardinal Schönborn

Právě ve Vídni vznikla před jedenácti lety myšlenka Noci kostelů - Lange Nacht der Kirchen, která se během čtyř let rozšířila do celého Rakouska, o rok později překročila hranice do České republiky, později také na Slovensko a do Estonska.
Pozdrav u příležitosti Noci kostelů zasílá našim návštěvníkům vídeňský arcibiskup Christoph Kardinal Schönborn, kterému je myšlenka Noci kostelů od začátku velmi blízká. 

Velmi mě těší, že Noc kostelů má v České republice v letošním roce opět velký ohlas. V Rakousku se koná ve stejném termínu a spojuje nás bez ohledu na hranice...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 29. května 2015.

Na základě grafické předlohy Very Rieder videospot zpracovala Petra Dolíhalová, doprovodný audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas, fotografie pocházejí z archivu Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Audiospot zve na Noc kostelů

 Program Noci kostelů nyní v České republice připravuje více než 1100 kostelů a modliteben. Na Noc kostelů zve návštěvníky také audiospot, který byl vyroben ve studiu Radia Proglas a bude prezentovat Noc kostelů v radiovysílání.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Videa k doplnění programu na Noc kostelů

Olomoucké Centrum pro mládež natočilo krátká, pětiminutová videa k Roku zasvěceného života, která mohou být pro mnoho kostelů vaší diecéze vítaným doplněním programu Noci kostelů.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů otevírá brány chrámů, v Plzni otevíráme i dveře sousedům

Statutární město Plzeň, které je nositelem titulu EHMK 2015, od pátku 29. 5. do neděle 31. 5. zažije dvě velké zkušeností OTEVÍRÁNÍ SE. Při Noci kostelů se tradičně otevřou brány kostelů a modliteben a symboliku otevření se budeme prožívat hned následující den při krásné a již tradiční akci Evropský den sousedů. Pro Plzeňany je to příležitost zapojit a připravit pro své sousedy večeři přímo před svým domem - na zahradě, dvorku či hřišti.  Všechny čeká i další bohatý program. Krásná myšlenka a z loňského roku i krásná zkušenost. Pojďte se v sobotu 30. 5. seznámit se svými sousedy a přirozeně navažte na páteční Noc kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přihlašování a výdej propagačních materiálů v Brně

Jako každý rok i letos jednotlivá zapojená místa nabízí své programy na webovém portále Noci kostelů www.nockostelu.cz. V těchto dnech se již přihlásilo téměř sto kostelů, kaplí a modliteben napříč územím celé diecéze. Pořadatelům jsou od začátku měsíce v Brně na Petrově k dispozici propagační materiály - plakáty rozměrů A1-A3, letáky A4 a A5, propagační pohlednice a nově reflexní pásky pro zajištění bezpečnosti pořadatelů. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Schůzka organizátorů a seminář v Ostravě

Setkání pořadatelů Noci kostelů 2015 z Diecéze ostravsko-opavské, na němž budou předány vytištěné propagační materiály a sdíleny užitečné zkušenosti z předchozích let proběhne ve středu 29. dubna v 16:00 v budově Biskupství ostravsko-opavského, Kostelní náměstí 1, Ostrava. O den dříve je možné zúčastnit se semináře "Kostel v naší obci" , který nabízí metodicky zpracované náměty na téma kostel. Přihlášení a bližší informace na stránkách Katechetického a pedagogického centra.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vizuální styl Noci kostelů 2015

Představujeme vizuální styl Noci kostelů 2015, společný pro země zapojené do tohoto projektu, ve kterých se Noc kostelů bude konat v pátek 29. května 2015.

Autorkou vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder. Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo „noc“. V letošním roce je to verš 139,12 z Knihy žalmů: „Žádná tma pro tebe není temná: noc jako den svítí, temnota je jako světlo.“


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy letošního ročníku Noci kostelů v brněnské diecézi

 

V brněnské diecézi jsou již přípravy letošního ročníku Noci kostelů v plném proudu. Ve čtvrtek 12. března 2015 v dopoledních hodinách se v Brně na Petrově uskutečnilo přípravné setkání duchovních správců zapojených církví, sborů a modliteben.  Následně poté v sobotu 14. března tamtéž se setkali i dobrovolní organizátoři. Zejména příchozí z nově zapojených míst ocenili možnost získání potřebných informací i praktickou výměnu zkušeností ostatních organizátorů.

Obě setkání proběhla ve velmi srdečné atmosféře a jistě přispěla k potřebnému povzbuzení a obohacení všech přítomných.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v Olomouci

Setkání pořadatelů kostelů, sborů a modliteben, přihlášených k Noci kostelů 2015 v olomoucké arcidiecézi, se uskuteční ve středu 18.3.2015 v 9.30 hod. v budově arcibiskupské kurie, Biskupské nám. 2, Olomouc. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Slovo k Noci kostelů 2015

Slovo k mottu Noci kostelů 2015 připravil P. Mgr. Ing. Michal Němeček, biskupský vikář pro pastoraci v arcidiecézi pražské.

Žádná tma pro tebe není temná: noc jako den svítí, temnota je jako světlo. Ž 139,12

Milí návštěvníci i organizátoři Noci kostelů,

před pár lety mne oslovili mladí lidé z mé farnosti v Berouně: „Nad městem se tyčí kostel, ale nikdy jsme v něm nebyli. Nešlo by se tam podívat?“ Sehnal jsem klíče a vypravili jsme se místo večerního společenství na tajuplnou výpravu do chrámu, který se léta neužívá. S určitou obavou jsem odemykal dveře. Komplikovala vše tma, protože na tomto místě již žádná elektřina není, ale také strach, že zámek bude zarezlý. Nakonec dveře zavrzaly do ticha klenutého prostoru a nás naplnil podivuhodný úžas. Velkými okny pronikalo vzdálené světlo města a kreslilo po stěnách stíny...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přihlašování v Diecézi ostravsko-opavské

Přihlašováno kostelů, modliteben a sborů probíhá letos již přímo přes aplikaci na těchto stránkách. Pokud svůj kostel přihlásíte do 29.3. bude zahrnut do poutnického pasu a budou Vám poskytnuty objednané propagační materiály zdarma. Zveme k zapojení!


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V pražské arcidiecézi začalo přihlašování k letošní Noci kostelů

Od 1. února do 22. března 2015 se farnosti a sbory na území pražské arcidiecéze opět mohou přihlašovat k Noci kostelů, která se letos koná v pátek 29. května. Duchovní a umělecké bohatství křesťanských chrámů během této tradiční akce každoročně přitahuje pozornost tisíců návštěvníků.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozvání k zapojení do Noci kostelů

Všechny kostely a modlitebny na území České republiky z církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR zveme k připojení do Noci kostelů 2015, která bude, stejně jako v předchozích letech, opět příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku, ...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2015

Noc kostelů v příštím roce se bude konat v pátek 29. května 2015.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2015

Noc kostelů se letos bude konat v pátek 29. května 2015.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2014

Koordinátoři Noci kostelů se sešli ve dnech 11. - 12. června k vyhodnocení Noci kostelů, která se opět konala v celé České republice.

Noc kostelů se stala v České republice již tradiční událostí, očekávanou mnoha tisíci zájemců vždy na přelomu května a června. V letošním roce se zapojilo více než 1 400 kostelů a modliteben a podle informací bylo v celé České republice během Noci kostelů zaznamenáno na 450 000 návštěvnických vstupů. Na základě reakcí návštěvníků i médií se otevřené prostory kostelů, i doprovodné programy zde připravené, těšily velkému zájmu nejširší veřejnosti. Letošní Noc kostelů provázela především pokojná atmosféra v kostelech a modlitebnách, spokojenost návštěvníků i radost tisíců dobrovolných pořadatelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Afterparty v zámeckých prostorách Křimického zámku

Na padesát organizátorů, duchovních a pomocníků Noci kostelů z plzeňské diecéze se sjelo na zámek do Křimic. Slavení takového krásného společenství jsme zahájili v kapli zámku a atmosféra této chvíle byla mocná. Poděkovali jsme spočně za všechno, co jsme mohli prožít, zazpívali s vděčností Bohu a obdrželi požehnání od P. Krzysztofa do našich životů. Další část patřila již panu správci, který se na zámku kdysi dávno narodil a s velkou láskou nás zasvěcoval do historie a osudu jeho pánů a celé stavby.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Plzeňská Noc kostelů potěšila

V pátek 23. 5. 2014 od 15:00 v Plzeňské diecézi postupně otevřelo své brány a dveře na 142 kostelů, modliteben, sborů a církví. Vlídné počasí přilákalo odhadem 29 000 návštěvníků, kteří si užívali krásné a pestré programy. Velké pozornosti se těšily konvoje a poutní autobusy už na třech místech diecéze. Poutníci Noci kostelů vyhledávali ve větší míře i nabídku prožívání ticha v posvátných prostorách, ozářených jen světlem svící. Kéž radost a pokoj naplní srdce každého, kdo tento nevšední den zavítal do kostelů a radost a požehnání tohoto dne ať spočine na Vás všech, kteří jste k tomu přispěli.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v litoměřické diecézi

Noc kostelů v litoměřické diecézi byla i letos úspěšná. Stala se místem pro setkání tisíců lidí. K tomuto mezinárodnímu ekumenickému projektu se na území litoměřické diecéze oficiálně připojilo 194 církevních objektů. I přes nepříznivé počasí se počet návštěvnických vstupů blíží 25 tisícům. Všem odvážným, které ani bouřky neodradily od návštěvy některého z kostelů, mnohokrát děkujeme za příjemně prožitý večer. Na základě ohlasů návštěvníků je spokojenost z milých setkání a zážitků oboustranná, což nás velmi těší.  


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc plná poznání i setkání

V ostravsko-opavské diecézi v nádherné teplé noci našlo cestu do otevřených kostelů a modliteben bezmála 35 tisíc návštěvníků. Velký zájem opět zaznamenaly komentované prohlídky a možnost návštěvy jindy nepřístupných prostor věží, sakristií a kostelních kůrů. Vzhledem k ekumenickému charakteru Noci kostelů se řadě lidí podařilo navštívit i prostory jiných křesťanských církví, než v nichž se cítí doma.  


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pokojná Noc kostelů v pražské arcidiecézi

Již pátým rokem se pražská arcidiecéze účastnila mezinárodního ekumenického projektu Noc kostelů, v němž nejde pouze o prohlídky sakrálních staveb, ale především o přiblížení duchovních a kulturních tradic v naší zemi vycházejících z křesťanství. Proto pojítkem všech otevřených chrámů a modliteben je víra, která nejen v historii vedla naše předky ke stavbám kostelů, ale především určovala způsob chování, jehož součástí je a má být i láska, odpuštění, vstřícnost a obětavost.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V pátek 23. 5. se v olomoucké arcidiecézi Noc kostelů proměnila v den

Radost, hudba, smích, zpěv, nadšení, pozornost, pohoda, přátelství, světlo, společenství, modlitba... To je jen stručné vyjádření noci otevřených kostelů a srdcí. Více než 76 000 vstupů


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

iBohoslužby - nová nabídka portálu Noc kostelů

V těchto dnech se rozbíhá zkušební provoz internetové aplikace iBohoslužby, která doplňuje a rozšiřuje prezentace kostelů v rámci projektu Noc kostelů. Aplikace je určena nejširší veřejnosti a poskytuje přehlednou databázi křesťanských bohoslužeb a informací o kostelech a modlitebnách.

Aplikace umožňuje prezentaci všem křesťanským církvím, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR, je pro veřejnost a zároveň pro zapojené farnosti a sbory poskytována zdarma a bude postupně doplňována dalšími funkcionalitami a také aplikací pro mobilní telefony.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2014 v brněnské diecézi

Teplé počasí letošního pátečního večera Noci kostelů přilákalo návštěvníky do otevřených kostelů, modliteben a duchovních center nejen v jihomoravské metropoli, ale i na území celé brněnské diecéze.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Zveme vás na Noc kostelů v litoměřické diecézi!

Již zítra, v pátek 23. května 2014, se uskuteční pátý ročník Noci kostelů. Srdečně vás tímto zveme k návštěvě 194 objektů, které budou veřejnosti zpřístupněny v rámci litoměřické diecéze.  


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc, kdy je vše jak má být.

Již je před námi ta noc, kdy bude otevřeno tam, kde bývá jindy zavřeno. Aspoň na chvíli bude vše tak, jak má být. Protože u Boha zavřeno nebývá...

Mnoho kostelů, kaplí a modliteben bude otevřeno a navíc bude i příležitost k setkání s lidmi, kteří se nestydí za to, že jsou křesťany. V ostravsko-opavské diecézi to bude více než 1000 dobrovolníků, podílejících se na přípravách i samotném programu. Přijměte pozvání :-) 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Inspirace k Noci kostelů zítra na Inspirativních ránech v Brně

V Místodržitelském paláci na Moravském náměstí v Brně dvakrát měsíčně studenti pořádají tzv. Inspirativní rána  - přednášky s následnou diskuzí
o zajímavých aktuálních tématech. Ve středu 21. 5. v 8.30 bude hostem
P. Mgr. Roman Kubín.  Tentorát to nebude ranní inspirace, ale inspirace
k Noci kostelů. Setkání "Nebudu se v noci bát?" pomůže překonat váš ostych
z kostela!


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Ve františkánském klášteře byla představena letošní Noc kostelů

Organizátoři Noci kostelů v pražské arcidiecézi 20. května 2014 ve františkánském klášteře u Panny Marie Sněžné představili letošní Noc kostelů. Ta se koná v pátek 23. května a návštěvníci se ve více než 270 kostelech a modlitebnách setkají s hudbou, výtvarnými dílnami, divadlem, prohlídkami běžně nepřístupných prostor, se čtením z Bible či modlitbou.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kardinál Duka zve na Noc kostelů

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP se tak jako každý rok i letos zúčastní Noci kostelů. Ta se letos koná v pátek 23. května. Kardinál Duka na tuto akci všechny srdečně zve.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy v královéhradecké diecézi vrcholí

Přihlášeno je již téměř dvě stě kostelů, z toho tři čtvrtiny katolických. 

Na návštěvníky čeká jako každoročně zajímavý program. Do kostela si můžete přijít i lehnout...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 23. května 2014.

Na základě grafické předlohy Very Rieder videospot zpracoval Jiří Doffek, doprovodný audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas, fotografie pocházejí z archivu Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Jubilejní 10. ročník Noci kostelů ve Vídni

První ročník Lange Nacht der Kirchen, akce, kterou u nás známe pod názvem Noc kostelů, proběhl před 10 lety ve Vídni. Bernhard Linse, koordinátor Lange Nacht der Kirchen, stál u zrodu Noci kostelů ve Vídni a v průběhu let mohl sledovat jak Noc kostelů překračuje hranice dalších zemí, vzpomíná ve svém pozdravu na začátky a povzbuzuje k otevřenosti. Celý pozdrav si můžete přečíst zde.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav k Noci kostelů 2014 zaslal Christoph Kardinal Schönborn

Právě ve Vídni vznikla před deseti lety myšlenka Noci kostelů - Lange Nacht der Kirchen, která se během čtyř let rozšířila do celého Rakouska, o rok později překročila hranice do České republiky, později také na Slovensko a do Estonska.
Pozdrav u příležitosti Noci kostelů zasílá našim návštěvníkům vídeňský arcibiskup Christoph Kardinal Schönborn, kterému je myšlenka Noci kostelů od začátku velmi blízká. 

„Pojďte a uvidíte,“ říká Ježíš na začátku Janova evangelia. Těmito slovy bychom mohli popsat základní myšlenku Noci kostelů …


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Více než 140 kostelů, kaplí a modliteben se otevře návštěvníkům během Noci kostelů 2014 v ostravsko-opavské diecézi.

Jejich zástupci se sejdou ve čtvrtek 24. 4. v 16 hod v budově biskupství v Ostravě, aby se vzájemně povzbudili a inspirovali při přípravách letošní Noci kostelů a domluvili si nezbytné organizační záležitosti.

Na toto setkání jsme přizvali také pracovnice Katechetického centra, které nám představí své dva projekty a nabídnou témata a podněty, kterými se můžeme inspirovat a využít je v rámci programu během Noci kostelů.

Z tohoto setkání si pořadatelé odvezou propagační materiály, tj. plakáty, letáky, bannery, poutnické pasy a také loni velmi úspěšné sběratelské kartičky.

Těšíme se na setkání!


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Slovo k mottu Noci kostelů 2014

Autorem slova k mottu Noci kostelů 2014 je P. Petr Bulvas, biskupský delegát pro pastoraci olomoucké arcidiecéze. 

"Nechť jsou světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den a noc. Budou na znamení časů, dnů a let." Gn 1,14

Vybraný citát letošní Noci kostelů nás přenáší na počátek dějin světa a člověka k jejich stvoření. Když biblický text vypráví o jednotlivých dnech ve kterých vznikal svět, nechává nás pomyslně nahlížet pod ruce Stvořiteli a dovoluje nám, abychom poznávali a objevovali Boží úmysly. Neprobouzí jen naši zvědavost, ale upřímnou touhu poznat smysl života...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Olomouci přitahuje stále nové zájemce.

Máme již 211 účastníků a další stále přibývají.

Stále máte možnost se ještě přihlásit.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v pražské arcidiecézi letos již popáté

Kostely pražské arcidiecéze, tak jako i kostely na jiných místech naší země a v zahraničí, se letos otevřou 23. května. Jednotlivé farnosti, sbory či řády spolu s organizačním týmem vstoupily do fáze intenzivních příprav. Přihlášeno je dnes na 250 kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Audiospot zve na Noc kostelů

Na Noc kostelů zve návštěvníky také krátký audiospot, který bude prezentovat Noc kostelů v radiovysílání. Audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Plzeňští studenti zvou na Noc kostelů

Plzeňští studenti zvou návštěvníky na program Noci kostelů v kostele Nanebevzetí Panny Marie mimo jiné také prostřednictvím videopozvánky, kterou můžete vidět na YouTube.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů letošního ročníku Noci kostelů v Brně na Petrově

Ekumenický projekt Noc kostelů se v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina těší mimořádnému zájmu pořadatelů i návštěvníků z řad nejširší veřejnosti. V současné době je do příprav zapojeno již 100 kostelů s téměř 400 programy.

V rámci těchto příprav se v sobotu 29. března 2014 v Brně na Petrově uskutečnila informační a organizační schůzka pořadatelů. Zúčastnili se jí nejen zástupci církví, farností a sborů z Brna a okolí, ale zavítali i organizátoři z Jihlavska, Kyjovska, Telče a okolí.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vizuální styl Noci kostelů 2014

Program Noci kostelů nyní připravuje již více než 1000 kostelů a modliteben na území celé České republiky. Všechny kostely, a také všechny země zapojené do tohoto projektu, používají společný vizuální styl Noci kostelů, jehož autorkou je rakouská grafička Vera Rieder.

Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo „noc“. V letošním roce je to verš 1,14 ze starozákonní knihy Genesis (První Kniha Mojžíšova): „Nechť jsou světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den a noc. Budou na znamení časů, dnů a let.“


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy Noci kostelů v brněnské diecézi

Také v brněnské diecézi jsou přípravy letošního ročníku Noci kostelů v plném proudu. Ve čtvrtek 20. března v dopoledních hodinách se v Brně   na Petrově sešli duchovní správcové z různých církví, sborů a modliteben. Zvláště příchozí z míst, které se do tohoto projektu zapojují poprvé, přijeli s očekáváním získat potřebné informace a obohatit se zkušenostmi jiných organizátorů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V Praze a okolí je přihlášených již více než sto kostelů

V pražské arcidiecézi začalo přihlašování kostelů 1. února 2014 a tři týdny po zahájení přihlašování počet kostelů a sborů již překročil stovku. V loňském roce se konečný počet kostelů a modliteben ustálil na čísle 245, přičemž ve stejnou dobu byla přihlášená zhruba polovina stávajícího počtu.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy Noci kostelů v plzeňské diecézi

Plzeňské biskupství přivítalo v pátek 31. 1. 2014 v odpoledních hodinách organizátory letošní Noci kostelů, kteří se sjeli z různých koutů naší diecéze. Bylo příjemné vidět, jak radostně se navzájem zdravili ti, kteří se z větší části viděli zase po delším čase. Když byla na programu diskuze, mnozí se zapojili se svými poznatky z loňské Noci kostelů, jiní už hýřili nápady na letošní akci ...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozvání k zapojení do Noci kostelů 2014

Všechny kostely a modlitebny na území České republiky z církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR zveme k připojení do Noci kostelů 2014, která bude, stejně jako v předchozích letech, opět příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku, ...

Informace pro přihlášení najdete zde.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příští Noc kostelů 23. května 2014

Noc kostelů se bude v příštím roce konat v pátek 23. května 2014.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 23. května 2014

Noc kostelů se bude konat v pátek 23. května 2014.

V loňském roce se do Noci kostelů v České republice zapojilo více než 1300 kostelů, ve kterých připravili pořadatelé pro návštěvníky na 8 000 programů. O mimořádném zájmu veřejnosti o program Noci kostelů svědčí i více než 450 000 návštěvnických vstupů zaznamenaných během večera a noci. Na Slovensku bylo v rámci Noci kostolov otevřeno několik desítek kostelů. Noc kostelů „Kirikute  öö“ se konala také v Estonsku.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2013

Koordinátoři Noci kostelů ze všech diecézí se sešli 12. - 13. června k vyhodnocení Noci kostelů, která se opět konala v celé České republice.

Noc kostelů se v naší zemi stala již tradiční událostí, vyhledávanou  mnoha tisíci zájemců vždy na přelomu května a června. Podle informací bylo ve více než 1 300 kostelech a modlitebnách v celé České republice během Noci kostelů 2013 zaznamenáno více než 450 000 návštěvnických vstupů, a to i přes velmi chladné počasí. Na základě reakcí návštěvníků i médií se otevřené prostory kostelů, i doprovodné programy zde připravené, těšily velkému zájmu nejširší veřejnosti.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pražský tým ruší setkání po Noci kostelů

Tým, který organizoval Noc kostelů v pražské arcidiecézi, se rozhodl z důvodů povodňové situace v hlavním městě zrušit společné setkání, které se mělo konat 5. června 2013 v Arcibiskupském paláci za přítomnosti pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Náhradní termín bude stanoven na později.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v litoměřické diecézi - zapojte se do soutěže

Biskupství litoměřické vyhlásilo v rámci letošní Noci kostelů výtvarnou soutěž pro děti a fototografickou soutěž pro dospělé. Soutěže probíhají pouze na území litoměřické diecéze.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v litoměřické diecézi

Ani nepřízeň počasí neodradila příznivce Noci kostelů od návštěvy vybraných kostelů, kaplí a modliteben. Chlad panující venku byl vykompenzován vřelým přijetím, kterého se návštěvníkům dostalo od pořadatelů. Podle průběžných výsledků (k 27. 5. 2013) bylo ve 128 z celkově 189 otevřených církevních objektů zaznamenáno více než 24 tisíc návštěvnických vstupů. Podle odhadů dosáhne celkový počet návštěvnických vstupů za celou diecézi čísla 28 tisíc.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi předčila všechna očekávání

Přes nepřízeň počasí letošní Noc kostelů přilákala v olomoucké arcidiecézi více než 71 tisíc lidí, což je o čtyři tisíce více než v loňském roce. Zvýšil se také celkový počet zapojených kostelů, kaplí a modliteben. Letos jich v arcidiecézi své dveře otevřelo 197.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v plzeňské diecézi triumovala nad počasím

Noc kostelů 2013 v Plzni a plzeňské diecézi je za námi, ale jen co se týká času chronosu. Moje emailová pošta se stále zaplňuje zprávami od organizátorů otevřených míst a z jejich sdělení dýchá nádherná atmosféra uvolněné radosti z dobré práce a nečekaně příjemných počtů návštěvníků Noci kostelů a jejich zájmu. Pro nás všechny je překvapením velká účast poutníků, zaznamenali jsme v Plzni a naší diecézi na 26 000 vstupů i navzdory velké nepřízni počasí. Zdá se, že programy a nabídka našich organizátorů zaujala natolik, aby lidé vyšli do deště a potěšili svá srdce.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Odhalení tajemství brněnských kostelů

Do cíle soutěže pro velkou sladkou odměnu za svůj výkon, se dostavilo 15 soutěžních týmů, celkem odstartovalo, stejně jako loni, 22 dvojic. V letošní pátrací soutěži po kostelích v centru Brna byli nejšikovnější Václav Široký a Jiří Šidla s výsledným časem 42 minut, na druhém místě, s odstupem jediné minuty, byly slečny Veronika Zelinková a Miriam Popelková. Všichni obdrželi na památku knihy z historie města a o jeho pověstech.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů oslovila tisíce návštěvníků

Noc kostelů se stala v České republice již tradiční událostí, očekávanou mnoha tisíci zájemců vždy na přelomu května a června. Během Noci kostelů 24. května 2013 se v České republice otevřely brány více než 1300 kostelů a modliteben.

Pořadatelé zaznamenali, že návštěvníci v posledních letech nepřicházejí do kostelů nahodile, ale přímo na konkrétní programy, které si předem vybrali z nabídky. Prohlubuje se zájem o duchovní programy a podle počtu návštěvnických vstupů také výrazně roste zájem o mimobrněnské kostely, které nabízejí často velmi kvalitní program v rodinné atmosféře místní farnosti či sboru.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Otevřené vstupy kostelů a modliteben v ostravsko-opavské diecézi zaznamenaly na 32tisíc návštěvnických vstupů

Tisíce návštěvníků se nenechalo odradit chladným počasím a zachmuřenou oblohou a vyrazilo za „svými“ vybranými kostely pěšky, auty nebo i na kolech. Průvodcem jim byl poutnický pas a upomínkou na atmosféru Noci kostelů i motivací k návštěvě dalších míst jim byly sběratelské kartičky.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pražská arcidiecéze bilancuje Noc kostelů 2013

„Venku je chladno, ale u vás je tak příjemně…“  I to byl jeden z výroků návštěvníků letošní Noci kostelů, která v pražské arcidiecézi oficiálně začala zvoněním zvonů před 18. hodinou. Poté se rozběhl doslova maraton různých programů, které připravily jednotlivé farnosti a sbory, a to nejen v samotné Praze a okresních městech, ale i na venkově Středočeského kraje.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Brně za účasti patriarchy Bartoloměje

Ekumenický patriarcha a arcibiskup Konstantinopole Bartoloměj prožije celý dnešní den v Brně a v podvečer bude přivítán v rámci programu Noci kostelů v místním pravoslavném kostele sv. Václava.

Po úvodním slově patriarchy Bartoloměje v 17.45 hodin a po projevech dalších významných hostů bude program Noci kostelů v pravoslavném chrámě sv. Václava v Gorazdově ulici pokračovat od 18.30 hodin Všenočním bděním s Akathistem na počest návštěvy divotvorné ikony Přesvaté Bohorodice – vzácné ikony, mimořádně zapůjčené z ruské metropole.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů zahájí vyzvánění zvonů

V pátek 24. května 2013 se již počtvrté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny po celé zemi. Bohatý program začne vyzváněním kostelních zvonů, kterých může znít po celé České republice téměř 3000. Jedním z nejzajímavějších bodů programu jsou prohlídky zvonic a zvonů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kroměříž má také svůj Poutnický pas

V těchto dnech se v Kroměříži poprvé dostává k rukám návštěvníků programová brožura pro Kroměříž, kterou naleznete zde: 1. strana a 2. strana
 

Zájemci si mohou předem vybrat z několika stovek programů a naplánovat si, ve kterých kostelech prožijí svoji Noc kostelů. Brožura je k dispozici v jednotlivých kostelech, nabízena bude v kostelech i během samotného programu Noci kostelů, v pátek 24. května.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Krypta ve šlapanickém kostele poprvé v historii otevřena pro veřejnost

O letošní Noci kostelů bude mít veřejnost poprvé v historii možnost nahlédnout do centrální krypty kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Šlapanicích.

Do krypty, orientované v podélné ose druhého pole barokní lodi kostela, ústí úzké a strmé schodiště, nacházející se pod krycím kamenem, který je uložen centrálně v prvním poli lodi, těsně pod prvním stupněm dlažby presbyteria. Určitou zajímavostí jsou malé sintrové krápníky, které se vytvořily na severní stěně krypty dík přítomnosti vody.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Jívové hovoří k návštěvníkům novým jazykem.

Olomouc: Odkaz sv. Cyrila a Metoděje "Mluvit současným jazykem" pojali jako motto Noci kostelů v jívovském kostele sv. Bartoloměje. Celý program je zaměřen na oslovení návštěvníků dominanty obce novým, netradičním způsobem. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy Noci kostelů 2013 v olomoucké arcidiecézi v závěrečné fázi

V letošním roce se do Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi zapojuje 197 kostelů, kaplí a modliteben.

Hlavním motivem letošní Noci kostelů je zdůraznění odkazu sv. Cyrila a Metoděje v rámci oslav 1150. výročí jejich příchodu na Moravu.

Slavnostní zahájení proto proběhne v pátek 24.5.2013 v 18.00 hod. v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Olomouci-Hejčíně

za účasti biskupa Josefa Hrdličky, zástupců Olomouckého kraje, Statutárního města Olomouce a všech zúčastněných církví.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tajemství brněnských kostelů

Oblíbená pátrací soutěž je opět připravena pro zvídavé dvojice chlapců a dívek v Brně. Protože v letošním roce nebylo pořadatelům umožněno uspořádat program u kostela sv. Mikuláše na náměstí Svobody, pro úkoly si tentokrát zájemci mohou přijít na Moravské náměstí vedle kostela sv. Tomáše.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy na Noc kostelů v litoměřické diecézi vrcholí

V pátek 24. května 2013 své dveře veřejnosti otevřou téměř dvě stovky církevních objektů na území litoměřické diecéze. Návštěvníci se mohou opět těšit na zajímavé doprovodné programy a několik překvapení.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Sběratelské kartičky a běh mezi kostely

Novinkou roku 2013 na území Ostravsko-opavské diecéze bude možnost při návštěvě kostelů, sborů a modliteben v průběhu Noci kostelů získat sběratelskou kartičku. Kartičky jsou vydány pro přihlášené kostely, jejichž seznam naleznou návštěvníci v poutnických pasech zahrnujících 131 přihlášených objektů. Sbírat kartičky bude možné i po skončení Noci kostelů při návštěvě pravidelných bohoslužeb. Při shromáždění alespoň sedmi kartiček bude možné následně na Ostravsko-opavském biskupství získat sběratelské album pro přehledné zakládání kartiček.

S další zajímavou novinkou přišli pořadatelé na česko-polské hranici v Českém Těšíně a Cieszynie. Společně uspořádají běh zástupců všech zapojených církví mezi desíti přihlášenými kostely, který bude doprovázen modlitbami za město.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hmatem, sluchem a čichem - Noc kostelů pro nevidomé

Letošní noc kostelů se koná 24. května. Jednotlivé farnosti, sbory či řády připravují na večer bohatý program. Kostel sv. Vavřince v Praze 5 - Jinonicích zve na Noc kostelů zaměřenou speciálně na návštěvníky s poruchou zraku.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kirikute Öö - Noc kostelů v Estonsku

Po úspěšném uvední v loňském roce se v pátek 24. května opět otevře nejširší veřejnosti při Noci kostelů, estonsky Kirikute Öö, 13 kostelů v estonském Tartu. Pro návštěvníky je připraveno více než 70 programů, které budou zahrnovat komentované prohlídky, výstavy, možnost vystoupit na věže kostelů nebo nahlédnout do běžně nepřístupných chrámových i klášterních prostor. Zapojené kostely a jejich programy najdou návštěvníci na webových stránkách www.kirikuteoo.ee.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Noci kostelů zaslal biskup Mons. Philippe Jourdan, apoštolský administrátor Estonska

Myšlenku Noci kostelů, která se v Estonsku koná 24. 5. 2013 pod názvem Kirikute Öö, podporuje biskup Mons. Philippe-Jean Charles Jourdan (*1960), apoštolský administrátor Estonska, který je původem Bask a od 16. století je teprve druhým římskokatolickým biskupem působícím v Estonsku. Jeho předchůdce, biskup Eduard Profittlich, S. J. zemřel v roce 1942 jako mučedník v sovětském vězení.

Vážení přátelé Noci kostelů,

jako apoštoský administrátor Estonska zdravím s velkou radostí všechny, kdo se zúčastní Noci kostelů ve všech zemích, kde se bude konat. Je úžasné být v kostele v noci.  Myšlenky i pocity se zklidní a duše se může otevřít a vnímat věčnost, která se nachází za naším stále se měnícím světem. Přeji vám, aby se tato noc stala pro mnoho z vás příležitostí najít smysl života a pro nás všechny cestou k pokoji.

+biskup Philippe Jourdan, apošolský administrátor Estonska


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tvorba programu v královéhradecké diecézi finišuje

Noc kostelů v hradecké diecézi: hudba, filmy, šermíři, geocaching i "ticho jako v kostele".

V pátek 24. května zůstane velká část chrámů královéhradecké diecéze otevřena až do půlnoci. Při tradiční Noci kostelů, nad kterou převzal záštitu biskup Jan Vokál, se budou promítat filmy, zazní varhany i přednášky o historii chrámů. Návštěvníky čekají také výtvarné dílny, divadelní představení, vystoupení šermířů, netradiční geocaching či autobusový výlet po okolních kaplích.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kardinál Duka zve na Noc kostelů

V pátek 24. května 2013 se již počtvrté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice. Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají večer v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Na Noc kostelů zve srdečně také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

 


 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav organizátorům Plzeňského, Karlovarského a Středočeského kraje

Moji milí,

s potěšením si prohlížím na webu Noci kostelů programy, které tak pečlivě připravujete na letošní otevření kostelů, modliteben a sborů v naší diecézi. Jsou to hodiny práce, o kterých často víte jenom Vy, ale mohu Vás ujistit, že nejsou zapomenuty. V pátek 24. 5. 2013 přivítáme v našich farnostech, sborech a dalších místech větší nebo menší zástupy poutníků, kteří zatouží vstoupit do prostor, které slouží převážně modlitbě a Boží chvále...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Arcidiecézní muzeum v Olomouci zpřístupňuje v rámci Noci kostelů své prostory

Přijďte si bezplatně prohlédnout místa, kde se psaly dějiny města Olomouce!

Při příležitosti Noci kostelů si můžete projít celé Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně nové výstavy Mezi Východem a Západem | Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí, která představuje fenomén cyrilometodějské úcty a tradice ve výtvarném umění v českých zemích od 10. století do současnosti. Navštívit můžete i Románský biskupský palác Jindřicha Zdíka, nejvýznamnější románskou stavební památku palácového typu v českých zemích, která vznikla těsně před polovinou 12. století v době episkopátu biskupa Jindřicha Zdíka (asi 1080–1150).

Arcidiecézní muzeum Olomouc / Románský biskupský palác Jindřicha Zdíka/

Adresa: Václavské náměstí 3

Informace: www.olmuart.cz

Otevřeno: 10.00 – 22.00


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů v Brně

Tisková konference k Noci kostelů v Brně se koná v úterý 21. května 2013 v 10.00 hodin v sále konzistoře v budově Petrov 2 v Brně.

Noc kostelů se bude konat v pátek 24. května a v této chvíli připravuje v brněnské diecézi program 168 kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k letošní pražské Noci kostelů

V úterý 21. května 2013 se v 11.00 hodin bude v Augustiniánském klášteře sv. Tomáše na Malé Straně (Josefská 8, Praha 1 – v rohu Malostranského nám.) konat tisková konference k letošní Noci kostelů. Všichni novináři jsou srdečně zváni.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Olomouc - Vyšla brožura s programem Noci kostelů

V těchto dnech se v Olomouci poprvé dostává k rukám návštěvníků brožura s programem Noci kostelů. Zájemci si mohou předem vybrat z několika stovek programů a naplánovat si, ve kterých kostelech prožijí svoji Noc kostelů. Brožura je k dispozici v jednotlivých kostelech a na informačním centru na Horním náměstí a v Turistickém centru na olomouckém arcibiskupství. K dostání bude v kostelech i během samotného programu Noci kostelů, v pátek 24. května.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Zlín - Vyšla brožura s programem Noci kostelů pro Zlínsko a Vizovicko

V těchto dnech se ve Zlíně již podruhé dostává k rukám návštěvníků programová brožura pro Zlínsko a Vizivicko, kterou naleznete zde: http://www.farnostzlin.cz/poutnicky-pas2013-final.pdf .

Zájemci si mohou předem vybrat z několika stovek programů a naplánovat si, ve kterých kostelech prožijí svoji Noc kostelů. Brožura je k dispozici v jednotlivých kostelech, nabízena bude v kostelech i během samotného programu Noci kostelů, v pátek 24. května.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Prostějov - Vyšla brožura s programem Noci kostelů

V těchto dnech se v Prostějově poprvé dostává k rukám návštěvníků brožura s programem Noci kostelů pro Prostějov. Zájemci si mohou předem vybrat z několika stovek programů a naplánovat si, ve kterých kostelech prožijí svoji Noc kostelů. Brožura je k dispozici v jednotlivých kostelech, nabízena bude v kostelech i během samotného programu Noci kostelů, v pátek 24. května.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav k Noci kostelů zaslal Christoph Kardinal Schönborn, arcibiskup vídeňský

Právě ve Vídni vznikla před devíti lety myšlenka Noci kostelů - Lange Nacht der Kirchen, která se během čtyř let rozšířila do celého Rakouska, o rok později překročila hranice do České republiky, později také na Slovensko a do Estonska.

Pozdrav u příležitosti Noci kostelů zasílá našim návštěvníkům vídeňský arcibiskup Christoph Kardinal Schönborn, kterému je myšlenka Noci kostelů od začátku velmi blízká.  


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brno: Vyšla brožura s programem Noci kostelů

V těchto dnech se v Brně již popáté dostává k rukám návštěvníků brožura s programem Noci kostelů. Zájemci si mohou předem vybrat z několika stovek programů a naplánovat si, ve kterých kostelech prožijí svoji Noc kostelů. Brožura je k dispozici v jednotlivých kostelech a na brněnských informačních centrech, k dostání bude v kostelech i během samotného programu Noci kostelů, v pátek 24. května.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v pražské arcidiecézi - tradiční i nová

Kostely pražské arcidiecéze, tak jako i kostely na jiných místech naší země a v zahraničí, se letos otevřou 24. května 2013. Jednotlivé farnosti, sbory či řády večer přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Připraveno je také několik novinek.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference

Tisková konference Noc kostelů 2013 v Českých Budějovicích


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutače jako pozvání na Noc kostelů

Od prvního květnového týdne jsou na kostelech a modlitebnách v Brně a v mnoha dalších městech Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina opět umístěny poutače, které zvou návštěvníky na Noc kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Exkluzivní pohlednice pro plzeňskou Noc kostelů

V Plzni připravují koordinátoři pro návštěvníky přihlášených kostelů a modliteben další řadu exkluzivních pohlednic. Na jedné z nich je zachycena překrásná tvář Plzeňské Madony a tuto pohlednici najdou poutníci Noci na různých stanovištích u kostelů, modliteben a sborů Plzně. V nabídce se letos poprve objeví také pohlednice s motivem blízkým pravoslavným církvím.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy na Noc kostelů 2013 vrcholí také v ostravsko-opavské diecézi

Přihlášeno je již více než 130 kostelů, kaplí a modliteben!

Součástí přípravy je také setkání pořadatelů, které se uskutečnilo ve čtvrtek 25. 4. v centru Ostravy. Jako novinka jsou letos pro účastníky připraveny tzv. sběratelské kartičky, které návštěvníci získají při návštěvě zapojeného kostela či modlitebny.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Děkan dómu sv. Štěpána ve Vídni zdraví Noc kostelů v ČR

Prelát Karl Rühringer, nyní děkan dómu sv. Štěpána ve Vídni, stál u zrodu Lange Nacht der Kirchen v Rakousku v roce 2005. Ve svém pozdravu vzpomíná na nesmělé začátky a vyjadřuje radost ze stále rostoucího zájmu o Noc kostelů v dalších částech Evropy. Jeho pozdrav je povzbuzením nejen pro návštěvníky Noci kostelů, ale také pro všechny, kteří program Noci kostelů připravují.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 24. května 2013.

Na základě grafické předlohy Very Rieder videospot zpracoval Jiří Doffek, doprovodný audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas, panoramatickou fotografii Českých Budějovic zapůjčila Růžena Švecová, ostatní fotografie pocházejí z archivu Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Novinky letošního ročníku NK v Praze a okolí

Pražská arcidiecéze pro návštěvníky Noci kostelů připravila i letos několik novinek.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Audiospot zve na Noc kostelů

Na Noc kostelů zve návštěvníky také audiospot, který bude prezentovat Noc kostelů v radiovysílání.
Audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Slovo k mottu Noci kostelů 2013

Autorem slova k mottu Noci kostelů 2013 je P. Mgr. Vít Zatloukal, biskupský vikář pro pastoraci ostravsko-opavské diecéze. 

 „Potom už nebude den ani noc, ale v čase večera bude světlo.“  (Zach 14,7)

Tma nám přináší pocit ohrožení. Prožíváme pocit bezmoci. Volání proroka Zachariáše může být vyjádřením každého člověka, který očekává záchranu. Nejen ochranu před zlem, ale trvalou záchranu, kterou už nic neohrozí. Kde vzít naději? Kde vzít sílu k očekávání, že spravedlnost, právo, obecné dobro zvítězí? Mnohokrát jsme se zklamali, mnohokrát jsme byli opět ponořeni do situací, které se staví proti nám. Nadějí nám je pouze to, že po noci přichází svítání, po zimě jaro. Že čas odnese zlé a opět bude pro co žít. V této chvíli chápeme touhu člověka po absolutním dobru. Touhu člověka po opravdové lásce nedotčené sobectvím. Touhu, aby náš křehký život měl cíl...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2013 - vizuální styl

Představujeme vizuální styl Noci kostelů 2013, společný pro země zapojené do tohoto projektu, ve kterých se Noc kostelů bude konat v pátek 24. května 2013.

Autorkou vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder. Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo "noc". V letošním roce je to verš 14,7 ze starozákonní knihy proroka Zachariáše: "Potom už nebude den ani noc, ale v čase večera bude světlo."


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Plzeňští studenti zvou na Noc kostelů

Plzeňští studenti zvou návštěvníky na program Noci kostelů v kostele Nanebevzetí Panny Marie mimo jiné také prostřednictvím videopozvánky, kterou můžete vidět na You Tube.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V pražské arcidiecézi se rozběhla příprava na Noc kostelů

V loňském roce zaznamenala Noc kostelů opět veliký ohlas. Letos se kostely pražské arcidiecéze otevřou, tak jako i na jiných místech naší země, ale i v zahraničí, 24. května 2013. Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v Brně

V Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina je do Noci kostelů zapojeno již více než 60 kostelů a modliteben.
Pořadatelé, kteří připravují pro návštěvníky program Noci kostelů, se setkali v sobotu 16. března 2013 na informační a organizační schůzce v Brně. O dva dny dříve proběhlo také informační setkání duchovních správců kostelů a modliteben zapojených do Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Konference Noc kostelů

Více než stovka pořadatelů a duchovních správců se v úterý 5. března 2013 účastnila v Brně konference Noc kostelů, která byla určitou reflexí zkušeností i často diskutovaných témat předchozích ročníků.

Konferenci zahájil brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle a zúčastnili se jí hosté z Čech, ze Slovenska, a také z partnerské diecéze v sousedním Rakousku.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání duchovních správců a organizátorů Noci kostelů 2013 v olomoucké arcidiecézi

Setkání se uskuteční v pátek 15.3. od 15:00 hodin  v aule olomouckého kněžského semináře.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V Litoměřicích se konalo setkání pořadatelů Noci kostelů

Informační schůzka pro pořadatele Noci kostelů, kteří budou v letošním roce zajišťovat program a průběh této akce v litoměřické diecézi, proběhla ve středu 27. února 2013 v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích. Setkání se účastnily tři desítky lidí. Pozdravit a podpořit je přišel litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přihlašování k Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi letos nově


O letošní Noc kostelů je v olomoucké arcidiecézi nebývalý zájem. Již od prosince loňského roku se množí dotazy nových zájemců.  Od 5. února 2013 je již zahájeno oficiální přihlašování.

Přihlášky můžete posílat do 1.3.2013 pomocí nového formuláře.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přihlašování kostela v Arcidiecézi pražské

Od dnešního data (1. únor 2013) začalo přihlašování kostelů a kaplí do Noci kostelů 2013, která se letos koná v pátek 24. května 2013. Zde naleznete všechny potřebné informace, jak postupovat, pokud chcte, aby se do tohoto mezinárodního křesťanského projektu zapojil i váš chrám či modlitebna.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Ostravsko-opavské diecézi

V letošním roce se akce Noc kostelů v naší diecézi uskuteční již počtvrté! Během této noci se na mnoha místech otevřou dveře kostelů a modliteben a nabídnou návštěvníkům možnost prožít v noční atmosféře nezávazné setkání s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku…

Máte-li zájem se k této akci také připojit, stačí se po dohodě s duchovním správcem přihlásit prostřednictvím e-mailu nockostelu@doo.cz (nejpozději do 23.3.2013).


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Konference Noc kostelů

V úterý 5. 3. 2013 se od 9 do 15:30 hodin v Brně na Bis­kupském gymnáziu uskuteční konference Noc kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozvání k zapojení do Noci kostelů 2013

Všechny kostely a modlitebny na území České republiky z církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR zveme k připojení do Noci kostelů 2013, která bude, stejně jako v předchozích letech, opět příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku, ...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příští Noc kostelů 24. května 2013

Příští Noc kostelů se bude konat v pátek 24. května 2013.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příští Noc kostelů 24. května 2013

Pořadatelé ve stovkách kostelů začínají již nyní připravovat programy pro Noc kostelů, která se bude konat v pátek 24. května 2013.

V loňském roce se do Noci kostelů v České republice zapojilo více než 1200 kostelů, ve kterých připravili pořadatelé pro návštěvníky na 7 000 programů. O mimořádném zájmu veřejnosti o program Noci kostelů svědčí i více než 400 000 návštěvnických vstupů zaznamenaných během večera a noci. Na Slovensku bylo v rámci Noci kostolov otevřeno téměř 200 kostelů. Noc kostelů „Kirikute öö“ se v roce 2012 konala poprvé také v Estonsku, a to v hlavním městě Tallin a druhém největším estonském městě Tartu.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Dětští výherci Noci kostelů převzali ceny z rukou biskupa

Litoměřický biskup Jan Baxant předal ceny dětským výhercům výtvarné soutěže „Moje Noc kostelů“, která byla vyhlášena v litoměřické diecézi u příležitosti letošní Noci kostelů. Setkání se konalo v biskupské rezidenci v Litoměřicích v pátek 21. září 2012. Účastnilo se ho jedenáct dětí se svými rodinnými příslušníky.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2012 - více než 400 000 návštěvnických vstupů

Koordinátoři Noci kostelů ze všech diecézí se sešli 13. - 14. června 2012 k vyhodnocení Noci kostelů, která se konala v celé České republice v pátek 1. června 2012.

Podle informací bylo ve více než 1 200 kostelech a modlitebnách v celé České republice během Noci kostelů 2012 zaznamenáno více než 400 000 návštěvnických vstupů, a to i přes proměnlivé počasí. Na základě reakcí návštěvníků i médií se otevřené prostory kostelů, i doprovodné programy zde připravené, těšily velkému zájmu nejširší veřejnosti.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Výtvarná soutěž pokračuje

Výtvarná soutěž na téma „Moje noc kostelů“ stále pokračuje. Své obrázky mohou malí umělci zasílat až do 15. července 2012 na adresu Biskupství litoměřického.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poděkování (nejen) organizátorům Noci kostelů v litoměřické diecézi

Noc kostelů, která proběhla v pátek 1. června 2012, se opět setkala s nadšeným přijetím veřejnosti. Ve 169 kostelech, kaplích a modlitebnách litoměřické diecéze bylo zaznamenáno na 25 tisíc vstupů. Návštěvníci tak odměnili několikaměsíční úsilí pořadatelů, kteří díky jejich zájmu prožili rovněž nezapomenutelné chvíle.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v litoměřické diecézi

Ve středu 6. června se v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích sešli zástupci organizátorů Noci kostelů za litoměřickou diecézi. Setkání se zúčastnil také Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, který velice ocenil práci všech, kteří se na akci podíleli.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Ohlédnutí za Nocí kostelů v královéhradecké diecézi

Přinášíme krátké zhodnocení průběhu letošní Noci kostelů na území královéhradecké diecéze


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů se stala nejen příležitostí k tomu, aby se lidé seznámili s kulturními památkami, ale také nabídla možnost setkání, sdílení a zastavení na cestě životem pro hledání jeho smyslu.

V Plzni ti, kteří navštívili 10 a více kostelů, získali Certifikát poutníka. Během večera a noci vystavili organizátoři přes 40 Certifikátů. V katedrále sv. Bartoloměje pozdravili účastníky Noci kostelů jak Mons. František Radkovský, biskup plzeňský, tak primátor Plzně Mgr. Martin Baxa. Akce měla jiný nádech ve městech, kde byla veliká návštěvnost a jiný charakter v menších obcích. Tam to bylo většinou společenské setkání, na kterém vznikl prostor pro povídání a nabídka občerstvení.
Na většině míst akce končila modlitbou za města a obce.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noci kostelů 2012 v olomoucké arcidiecézi se vydařila

Noc kostelů přilákala v olomoucké arcidiecézi téměř 67 tisíc lidí, o pět tisíc více než v loňském roce. Zvýšil se také celkový počet zapojených kostelů, letos jich v arcidiecézi své dveře otevřelo 185.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Počet vstupů překročil sto tisíc

Rovněž pražská arcidiecéze hodnotí letošní Noc kostelů jako velmi úspěšnou. V pátek 1. června otevřelo své brány rekordních 222 kostelů, kaplí a modliteben z jedenácti křesťanských církví. Přípravný tým byl poprvé složen rovněž ze zástupců Ekumenické rady církví, čímž celá akce dostala výrazně ekumenický charakter. Organizátoři v jednotlivých farnostech a sborech pečlivě počítali jednotlivé vstupy a téměř vzápětí poté, co svůj program ukončili, hlásili tento počet na dispečink Noci kostelů, jenž byl v plné pohotovosti na pražském Žižkově až do samého sobotního rána. Konečné číslo poprvé překročilo sto tisíc návštěvníků a zastavilo se na číslovce 100 544.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v litoměřické diecézi

Noc kostelů v litoměřické diecézi byla i letos úspěšná. Podle průběžných výsledků (k 4. 6. 2012) bylo ve 133 z celkově 169 otevřených církevních objektů zaznamenáno více než 24 tisíc návštěvnických vstupů. Podle odhadů však přesáhne celkový počet návštěvnických vstupů za celou diecézi číslo 25 tisíc. Velké poděkování patří jednotlivým týmům pořadatelů – za přípravu zajímavých programů, dobrou organizaci a osobní přístup k návštěvníkům! Díky tomu měla akce důstojný průběh.

Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kdy nevládla temnota...

Prostory prozářené světlem i potemnělé prostory spoře osvětlené svíčkami, neobvyklý ruch i majestátní ticho, rozzářené dětské oči i zavřená oční víčka, polohlasé rozhovory i hřmící hlas varhan - a hlavně zážitky které se nezapomínají - to všechno a mnohem více se událo během páteční noci na mnoha místech také v Diecézi ostravsko-opavské.
Celkem 113 otevřených kostelů přivítalo otevřenými dveřmi přibližně 30 tisíc návštěvníků. Početně vyšší zájem ve větších městech byl v řadě menších obcí vyvážen pestrým programem, který připravilo místní společenství věřících. Děkujeme všem pořadatelům za úsilí a kreativitu vloženou do příprav programů.
Děkujeme i všem návštěvníkům ochotným vydat se do míst, která jsou pro některé symbolem tmářství, avšak pro mnohé se stala místem nového zrození jako "dětí světla".   
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů rozzářila chrámy i dětské tváře

Během Noci kostelů 1. června 2012 se v České republice otevřely brány více než 1200 kostelů a modliteben.

Pořadatelé v brněnské diecézi zaznamenali v průběhu pátečního večera na 121 000 návštěvnických vstupů ve 149 otevřených kostelech a modlitebnách.

Již v pozdních odpoledních hodinách, dříve než Noc kostelů zahájilo společné vyzvánění zvonů v 17:50 napříč celou diecézí, zaznamenali pořadatelé velký zájem o programy, které byly v kostelech připraveny pro děti a nabízely nepřeberné množství aktivit a soutěží.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2012 v olomoucké arcidiecézi vrcholí

Olomoucká arcidiecéze dnes ožije slavností Noc kostelů. Na 185 přihlášených kostelů, kaplí a modliteben dnešní večer přivítá zájemce o Noc kostelů. Je pro ně připraven bohatý program.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Autogramiáda Mons. Vojtěcha Cikrleho, biskupa brněnského

Návštěvníci se budou moci s brněnským biskupem setkat během večera (od 20.00 do 21.30 hodin) při autogramiádě jeho knihy "Kostel – živé místo k setkávání“ v prostorách Diecézního muzea v sousedství katedrály (Petrov 1). Letošní program tak navazuje na spontánní dvouhodinovou autogramiádu při první Noci kostelů v roce 2009, kdy brněnský biskup Vojtěch Cikrle v zákristii katedrály sv. Petra a Pavla rozdal stovky podpisů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů již tento pátek! Přijďte si pro svůj poutnický pas.

Letošní Noc kostelů proběhne již v pátek 1. června a v litoměřické diecézi se do ní k dnešnímu dni zapojilo 166 církevních objektů. Stejně jako v letech předchozích budou mít návštěvníci možnost získat na mnoha místech razítko do svého poutnického pasu, proto zde přinášíme bližší informace k razítkovým místům a certifikátům poutníka.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2012 na televizi Noe

Televize Noe připravila pro své diváky na 1. června speciální živé vysílání věnované letošní Noci kostelů. Komponovaný program Noc kostelů 2012 začne stejně jako samotná Noc v 18.00 hodin.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Bohoslužba v Plzni za rodiny s dětmi a za ty, které své děti ztratily - na zahájení Noci kostelů

Letošní Noc kostelů se uskuteční přímo na Den dětí. Právě proto při úvodní mši svaté na zahájení Noci kostelů v Plzeňské katedrále se bude biskup František Radkovský přimlouvat zvlášť za rodiny s dětmi. Svěří Bohu také v modlitbě děti, které předčasně zemřely, jejich rodiče a všechny ty, které ta smrt zasáhla. Na závěr požehná všem, kteří letošní akci připravují a kteří se jí zúčastní.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Unikátní kaple Nanebevzetí Panny Marie na Veveří mimořádně otevřena

Mimořádnou příležitost navštívit vzácnou kapli Nanebevzetí Panny Marie (Matky Boží) v blízkosti hradu Veveří a Brněnské přehrady budou mít návštěvníci během pátečního večera. Po celý večer bude vystavena tzv. „1. kopie Madony z Veveří“. Jde o věrnou kopii vzácného gotického obrazu Madony z Veveří, jehož originál pochází z poloviny 14. stol. a je zapůjčen v Národní Galerii.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů a Den dětí

Den konání Noci kostelů – 1. červen, je zároveň Mezinárodním dnem dětí. Děti se mohou těšit, že téměř ve všech v otevřených kostelech na ně budou čekat zajímavé soutěže, výtvarné dílny či prohlídky kostela. Na mnoha programech nebudou děti pouze jako návštěvníci, ale sami se stanou pořadateli či účinkujícími. Kostel sv. Ignáce v Jihlavě bude dokonce patřit na celý večer dětem. Na programu vystoupí pěvecké sbory dětí a speciálně pro rodiče s dětmi bude připravena prohlídka a ukázka varhan.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kirikute Öö - Noc kostelů poprvé v Estonsku

Noc kostelů - Kirikute Öö se bude poprvé konat v Estonsku. Otevře se 13 kostelů ve dvou největších estonských městech – v hlavním městě Tallinu na severu země a v druhém největším estonském městě Tartu, které se nachází na východě země v blízkosti hranice s Ruskem.

Na tiskové konferenci v Brně to uvedla Tiina Viirelaid, koordinátorka Kirikute Öö z estonského Tartu, která se zúčastní Noci kostelů při své návštěvě České republiky.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Mimořádně zpřístupněné věže

V pátek 1. června během Noci kostelů budou mít návštěvníci jedinečnou možnost vystoupit na věže kostelů, které nejsou běžně přístupné.

Z ptačí perspektivy uvidí návštěvníci své město také z věží kostela sv. Prokopa v Letovicích a kostela Nanebevzetí Panny Marie v Pozořicích, ze kterých navíc zazní slavnostní fanfáry. Z věže kostela sv. Anny v Pasohlávkách se návštěvníkům otevře výhled na Pálavu a Novomlýnské nádrže.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Varhany v noci - královský nástroj zblízka

Je libo varhany jako samostatný nástroj, varhany jako doprovod zpěvu či sólového nástroje, varhany barokní, varhany romantické, varhany moderní – to vše dokáží jedny z nejstarších funkčních varhan na Moravě v kostele sv. Václava, který je součástí premonstrátského kláštera ve Znojmě-Louce. Speciální prohlídku barokních varhan pro rodiče s dětmi připravili pořadatelé v kostele sv. Ignáce v Jihlavě. Královskému nástroji bude patřit také závěr programu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně, kdy se při oblíbených varhanních skladbách v podání varhaníka Mgr. Petra Kolaře rozezní 5964 píšťal jedněch z největších a nejoriginálnějších varhan na Moravě.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů v Plzni

Ve středu 30. května 2012 v 9:30 v prostorách Plzeňského biskupství se uskuteční tisková konference k Noci kostelů v Plzni. Svou účast přislíbil Mons. František Radkovský, biskup plzeňský.
Plný text tiskové zprávy najdete v podrobnostech na další stránce
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů v Brně

Tisková konference k Noci kostelů v Brně se koná v úterý 29. května 2012 v 10.00 hodin v sále konzistoře v budově Petrov 2 v Brně.

Noc kostelů se bude konat v pátek 1. června a v této chvíli připravuje v brněnské diecézi program 148 kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Exkluzivní pohlednice z Noci kostelů v Plzni
V kostelech a na informačních střediskách jsou už dostupné informační materiály obsahující seznam kostelů, mapy, fotografie a programy na jednotlivých místech. Zájemci tak mohou předem vytipovat místa, která by chtěli navštívit. Další hezkou památkou z putování po kostelech mohou být exkluzivní pohlednice, vyrobené speciálně pro Noc kostelů.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brožura a poutnický pas v jednom

V těchto dnech se v Brně již počtvrté dostává k rukám návštěvníků brožura s programem Noci kostelů. Zájemci si mohou předem vybrat z několika stovek programů a naplánovat si, ve kterých kostelech prožijí svoji Noc kostelů. Brožura je k dispozici v brněnských kostelech a na informačních centrech; k dostání bude v zapojených kostelech i během samotného programu Noci kostelů, v pátek 1. června. Také v letošním roce je součástí brožury poutnický pas a návštěvníci, kterým se podaří nasbírat alespoň 20 razítek, získají v katedrále sv. Petra a Pavla certifikát poutníka.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pilotní novinka pro pražskou Noc kostelů - iKostel

K letošní Noci kostelů připravila Praha novinku pro uživatele iPhonů a iPadů: již v následujících dnech bude zdarma dostupná aplikace iKostel, díky níž budou moci v pátek 1. června 2012 poznávat krásy a bohatství kostelů, modliteben a sborů bez tištěné brožury, navíc s přímou navigací k nejbližšímu otevřenému kostelu.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů bude zahájena vyzváněním zvonů

V pátek 1. června 2012 otevřou v 18.00 hodin své brány mnohé kostely pražské arcidiecéze. Bohatý program Noci kostelů začne vyzváněním kostelních zvonů, kterých může znít celkem až 500. Jedním z nejzajímavějších bodů programu jsou prohlídky zvonic a zvonů. Někde bude možné i zvonit.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů v Praze

Tým, který má v pražské arcidiecézi na starosti organizaci Noci kostelů, zve novináře na tiskovou konferenci, která se koná 30. května 2012 od 10.00 hodin v kryptě Augustiniánského kláštera sv. Tomáše na Malé Straně (Josefská 8, Praha 1 – v rohu Malostranského nám.) Součástí setkání bude ochutnávka augustiniánského piva, které se bude rozdávat během Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Překvapení pro malé poutníky

Letošní Noc kostelů proběhne 1. června, tedy v den, který patří především dětem. V duchu této tradice se nesou nejen přípravy mnohých programů, ale také souvisejících materiálů a doprovodných akcí. Biskupství litoměřické přichystalo pro dětské návštěvníky hned několik překvapení.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutnické pasy pomohou objevit nepoznané

V ostravsko-opavské diecézi budou pro návštěvníky během Noci kostelů připraveny poutnické pasy, zahrnující všechny přihlášené kostely a modlitebny. V poutnických pasech je navíc ke každému kostelu položena speciální otázka, kterou bude možné zodpovědět pouze při návštěvě a prohlídce daného kostela. Příležitost objevit často nepoznaný detail či prostor, nebo všimnout si nějaké pozoruhodnosti, tak budou mít nejen dospělí, ale i děti, které svou zvídavostí dospělé často překonávají.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hledání POUTNICKÝCH SCHRÁNEK - během Noci kostelů v Plzni

Novinkou v letošním roce v Plzni budou poutnické schránky. Nejen rodiny s dětmi, ale také všichni, kteří mají rádi odhalování tajemství, se mohou těšit na putování ke 14-ti kostelům za účelem hledání POUTNICKÝCH SCHRÁNEK. Účastníci akce, kteří z otázek od organizátorů vyluští kód pro jejich otevření, budou moci získat „poklad Tisíce a jedné noci kostelů“.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Praha připravila pro návštěvníky šest poutních tras

I pro letošní Noc kostelů jsme připravili několik tematických okruhů, které vás mohou inspirovat. Jsou koncipovány tak, abyste v jednotlivých kostelích mohli prožít cca 30-40 minutové zastavení, a pak pokračovat dál. Podrobnější informace o daném kostele, stejně jako informace o programu na daném místě, najdete pod číslem uvedeným u každého objektu. Písmeno zase určuje tu stránku mapy, kde můžete kostel blíže lokalizovat.

Čtyři trasy vedou ke kostelům v Praze, dvě se týkají mimopražských kostelů: milovníci vlaku si mohou z Prahy udělat výlet k sedmi kostelům v Kladně a řidiči za volantem v průběhu jedné noci objet sedm kostelů nedaleko Hořovic.

Podrobnější informace a mapky jsou v brožuře, distribuované v jednotlivých kostelích, které se účastní noci kostelů v roce 2012.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vychází pexeso k Noci kostelů

Při příležitosti Noci kostelů, která se letos uskuteční v pátek 1. června 2012, vydává Arcibiskupství pražské pexeso s fotografiemi vybraných katolických i nekatolických kostelů pražské arcidiecéze. Pexesa budou k dostání během Noci kostelů v kostelech, které si je objednaly.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brno: Poutače zvou na Noc kostelů

Od prvního květnového týdne jsou na kostelech a modlitebnách v Brně a v mnoha dalších městech Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina opět umístěny poutače, které zvou návštěvníky na Noc kostelů. 
Ve více než 130 kostelech, které se první červnový pátek otevřou návštěvníkům v brněnské diecézi, připravují pořadatelé pestrou nabídku programů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference v Č. Budějovicích

Tisková konference k Noci kostelů v Č. Budějovicích a českobudějovické diecézi se bude konat v pondělí 14.5.2012 od 10 hodin v evangelickém kostele v Č. Budějovicích, tř. 28. října 28. Účastníci se dozvědí aktuální informace o tom, co čeká návštěvníky kostelů v jižních Čechách.
V diecézi je přihlášeno téměř sedmdesát kostelů a sborů sedmi křesťanských církví. Poprvé budou moci účastníci shlédnout v rámci Noci kostelů také katedrálu sv. Mikuláše, která prochází celkovou rekonstrukcí interiéru, ale přesto se otevře, alespoň v části, která bude bezpečně přístupná.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Plzeň se připravuje na Noc kostelů

V plzeňské diecézi vrcholí přípravy a narůstá propagace k letošní Noci kostelů. Třeba v Plzni se rozjely tramvaje s poutači zvoucími na akci. Organizátoři zaznamenali další rekord - už přes 120 kostelů a modliteben, oproti loňským 93, nahlásilo svoji účast, zájemci tak budou moci navštívit kostely ve všech zákoutích diecéze. Jsou to jak významné chrámy a poutní místa tak i kaple a kostelíky v malých vesnicích, kde se na organizaci podílejí nadšenci z řad farníků a různých spolků. K uskutečnění akce v řadě obcí přispívá místní samospráva, a vytváří se tak nové prostory pro spolupráci.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Trička Noc kostelů - objednávání pokračuje

Pro velký zájem pokračuje možnost objednat si trička s logem Noci kostelů. Pro zájemce, kteří nám zaslali své objednávky, jsou trička již připravena k osobnímu odběru a distribuci od středy 9. května v budově Petrov 6, Brno. Všem dalším zájemcům, kteří si trička ještě objednají, budou zaslána obratem nebo si je mohou zakoupit na Pastoračním středisku, Petrov 6, Brno. 

Tričko může sloužit k označení pořadatelů nebo může být dárkem či památkou na Noc kostelů.

Objednávka je k dispozici pod odkazem Trička - objednávky.  


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Zájem o Noc kostelů v litoměřické diecézi stále roste

Noc kostelů proběhne v letošním roce v pátek 1. června a zájem o zapojení se do této akce neustále narůstá. Počet přihlášených objektů v litoměřické diecézi překročil v prvních květnových dnech číslo sto padesát a stále je zde možnost připojit se.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Noci kostelů zaslal Christoph Kardinal Schönborn

Při Noci kostelů vychází církev lidem vstříc tak trochu jinak. Srdečně zve a ukazuje rozmanitost křesťanského života, křesťanského způsobu vyjadřování i různé přístupy k setkání s Bohem. Jsou zdůrazněny prvky, kterým se v průběhu roku věnuje málo pozornosti.
V tomto smyslu je Noc kostelů zvláštním způsobem misionářská. Otvírá rozmanité a často překvapivé cesty k naší víře.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Videospot Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na YouTube zve návštěvníky na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 1. června 2012.

Na základě grafické předlohy Very Rieder videospot zpracoval Jiří Doffek, fotografii zapůjčil P. Krzysztof Dędek, doprovodný audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Zájem o organizaci Noci kostelů ve farnostech královéhradecké diecéze stoupá

Zájem o pořádání akce v královéhradecké diecézi jednoznačně stoupá. V roce 2010 bylo přihlášeno 40 kostelů, v roce 2011 131 kostelů, letos je již zapsáno 183 kostelů a další se stále hlásí.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Noci kostelů zaslal trnavský arcibiskup Mons. Róbert Bezák

Mons. Róbert BezákPozdrav Noci kostelů zaslal trnavský arcibiskup Mons. Róbert Bezák. Právě v trnavské arcidiecézi se v loňském roce konala první Noc kostolov na Slovensku. Letošní program Noci kostolov připravuje již téměř 200 kostelů na celém Slovensku.

Úmyslov minuloročnej Noci kostolov, ktorá sa prvýkrát odohrávala tu u nás, v Trnavskej arcidiecéze, bolo veľa. Zdá sa mi až neuveriteľné, že mnohé z nich sa naplnili, ak nie hádam aj všetky. Že sa nám podarilo otvoriť naše chrámy naozaj pre všetkých. Že ľudia prišli, stretli sa, zažili krásu, pokoj, dobro, že na nich v našich chrámoch dýchol Duch. A že táto myšlienka pretrváva ďalej, rastie a šíri sa do sveta...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Během Noci kostelů se v pražské arcidiecézi otevře přes 200 chrámů

Během Noci kostelů, která se koná 1. června 2012, se v pražské arcidiecézi otevře více než 200 kostelů, v celé republice je to přes 1000. Bohatý program, který má přiblížit křesťanskou víru a tradici, připravují nejen ty kostely a farnosti, které se zúčastnily minulých ročníků, ale také mnohé další.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Audiospot zve na Noc kostelů

Na Noc kostelů zve návštěvníky také audiospot, který bude prezentovat Noc kostelů v radiovysílání.
Audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Trička Noc kostelů

Tričko s logem Noci kostelů mají stále možnost si objednat pořadatelé i přátelé Noci kostelů. Stejně jako u našich rakouských sousedů se jedná o kvalitní červené tričko s krátkým rukávem, s originálním logem Noci kostelů na přední straně a odkazem www.nockostelu.cz na zadní straně. Tričko může sloužit k označení pořadatelů nebo může být dárkem či památkou na Noc kostelů. Objednávka je k dispozici pod odkazem Trička.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2012 - vizuální styl

Představujeme vizuální styl Noci kostelů 2012, který je společný pro Rakousko, Českou republiku a Slovensko. V těchto třech evropských zemích se Noc kostelů bude konat v pátek 1. června 2012.

Autorkou vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder. Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo "noc". V letošním roce je to verš 5,5 z 1. listu Soluňanům (Tesalonickým): "Vy všichni jste děti světla. Nám nevládne noc ani temnota."


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Do kostelů vyrazí letos v noci hlavně děti

V pátek 1. června se letos opět doširoka rozevřou brány kostelů. Pořadatelé ve stovkách kostelů od Aše až po Košice pamatují na to, že 1. června je zároveň Den dětí. Často tedy bude program určen především jim. Na území pražské arcidiecéze je potřeba přihlášku odeslat do 31. března.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brno - přihlašování pokračuje

Kostel sv. Anežky České, Hustopeče u BrnaPořadatelé v kostelech Jihomoravského kraje a v Kraje Vysočina mají pro návštěvníky Noci kostelů připraveno již více než 400 programů, ze kterých si budou moci vybrat dospělí i děti. V seznamu zapojených kostelů přibývají další a další kostely, které v pátek 1. června 2012 otevřou své brány a nabídnou bohatý program návštěvníkům Noci kostelů.

Také během dubna je možnost zapojit se do Noci kostelů. Informace o přihlášení najdete zde.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přihlašování k Noci kostelů 2012 v olomoucké arcidiecézi v závěrečné fázi

V olomoucké arcidiecézi končí přihlašování k Noci kostelů. Po loňském úspěšném druhém ročníku je o letošní 3. ročník Noci kostelů opět velký zájem. K dnešnímu dni máme již téměř 180 přihlášených.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Blíží se uzávěrka přihlášek v pražské arcidiecézi

V pátek 1. června se letos opět doširoka rozevřou brány kostelů. Pořadatelé ve stovkách kostelů od Aše až po Košice pamatují na to, že 1. června je zároveň Den dětí. Často tedy bude program určen především jim. Na území pražské arcidiecéze je však potřeba přihlášku odeslat do 31. března.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v Brně

V Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina je do Noci kostelů zapojeno již téměř 100 kostelů a modliteben.
Pořadatelé, kteří připravují pro návštěvníky program Noci kostelů, se setkali v sobotu 17. března 2012 na informační a organizační schůzce v Brně. O dva dny dříve proběhlo také informační setkání duchovních správců kostelů a modliteben zapojených do Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Co vás zajímá o přihlašování kostelů v pražské arcidiecézi

Ptáte se nás, který kostel na akci lze přihlásit, kdo je zodpovědný za program, jak postupovat, když je vlastníkem kostela či kaple obec, jestlipak se může vybírat vstupné, anebo jednoduše - jak postupovat, když některý kostel o letošní Noci kostelů chcete zpřístupnit veřejnosti. Připravili jsme pro vás přehled nejčastěji kladených otázek. A samozřejmě si můžete přečíst i odpovědi na ně...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Počet přihlášených v litoměřické diecézi překročil stovku

Noc kostelů se i v letošním roce úspěšně šíří litoměřickou diecézí. V současné době je evidováno více než sto přihlášených objektů a věříme, že tento stav není konečný.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Diecézi ostravsko-opavské

V letošním roce se Noc kostelů v Diecézi ostravsko-opavské uskuteční již po třetí.  K této akci je zatím přihlášeno 33 kostelů a každým dnem se jejich počet navyšuje. Máte-li zájem o zapojení také Vašeho kostela, můžete tak učinit do 30.3.2012 a to na e-mail: nockostelu@doo.cz

Pro všechny již přihlášené kostely se dne 3.5.2012 v 16 hod uskuteční "Setkání pořadatelů Noci kostelů" a to v budově Biskupství ostravsko-opavského, Kostelní náměstí 1, Ostrava. Na tomto setkání budou předány propagační materiály, sdíleny užitečné zkušenosti z minulých let a budou zdůrazněny také novinky pro letošní rok. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů počtvrté v plzeňské diecézi

K začátku března koordinátoři v plzeňské dicézi zaregistrovali rekordních 82 kostelů a sborů přihlášených k letošní akci. Návštěvníci se tak mohou těšit na zajímavé programy na mnoha nových místech. Protože se Noc kostelů uskuteční 1. června, mají se na co těšit i děti a rodiny.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v litoměřické diecézi

V pátek 1. června 2012 se opět otevřou dveře sakrálních památek po celé České republice i v zahraničí. Počet zapojených objektů každým dnem stoupá, v litoměřické diecézi je k dnešnímu dni oficiálně přihlášeno již padesát objektů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Slovo k mottu Noci kostelů 2012

Autorem slova k mottu Noci kostelů 2012 je ICLic. Miloš Szabo, koordinátor Noci kostelů v pražské arcidiecézi. Motto zní: „Vy všichni jste děti světla. Nám nevládne noc ani temnota.“ (1 Sol 5,5)


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi

Setkání se uskuteční ve čtvrtek 15.3. od 10 hodin v prostorách arcibiskupského kněžského semináře.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Slovo k mottu Noci kostelů 2012

ICLic. Miloš SzaboAutorem slova k mottu Noci kostelů 2012 je ICLic. Miloš Szabo, koordinátor Noci kostelů v pražské arcidiecézi.

Vy všichni jste děti světla. Nám nevládne noc ani temnota. Srov 1 Sol 5,5

Mám rád noc. Když všechno utichne a temnotu kolem mě jen tu a tam naruší světlo okolních lamp, anebo když v přírodě kontury stromů ozařuje pouze světlo hvězd. Mám rád noc. I proto, že po uspěchaném dni se často právě pozdě večer mohu chvíli soustředit i sám pro sebe. Mám rád noc. Svým kouzlem a určitou tajemností dává prostor pro myšlenky, pro ztišení, pro zklidnění těla i duše. Ano, mám rád noc… A přesto…


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozvání pro organizátory Noci kostelů 2012

Srdečně zvu organizátory Noci kostelů 2012 v královéhradecké diecézi na informační setkání v pondělí 5. 3. 2012 v 17 hodin do Hradce Králové do Nového Adalbertina. Zde se seznámíme s novými informacemi, domluvíme koordinaci propagace (některé propagační materiály objednáme společně za celou diecézi), můžeme si vyměnit zkušenosti z osvědčených programů...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozvání k zapojení do Noci kostelů 2012

Všechny kostely a modlitebny na území České republiky z církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR zveme k připojení do Noci kostelů 2012, která bude, stejně jako v předchozích letech, opět příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku, ...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Rozbíhá se příprava dalšího ročníku Noci kostelů

Pořadatelé ve stovkách kostelů od Aše až po Košice začínají již nyní připravovat programy pro Noc kostelů, která se bude konat v celé České republice, Slovenské republice i v Rakousku v pátek 1. června 2012.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příští Noc kostelů 1. června 2012

Noc kostelů se bude konat v pátek 1. června 2012.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 1. června 2012

Noc kostelů se bude konat v pátek 1. června 2012.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2011 – v ČR více než 300 000 návštěvnických vstupů

Koordinátoři Noci kostelů ze všech diecézí se sešli 7. - 8. června k vyhodnocení Noci kostelů, která se konala v celé České republice.

Podle informací bylo v 939 kostelech a modlitebnách v celé České republice během Noci kostelů 2011 zaznamenáno více než 300 000 návštěvnických vstupů, a to i přes nepřízeň počasí. Na základě reakcí návštěvníků i médií se otevřené prostory kostelů, i doprovodné programy zde připravené, těšily velkému zájmu nejširší veřejnosti.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Závěrečné setkání pořadatelů a organizátorů Noci kostelů 2011 v olomoucké arcidiecézi

Setkání  se uskutečnilo v pátek 24.června od 15.00 do 18.00 hodin.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2011 očima pořadatelů

Jaká byla Noc kostelů v Jaroměřicích nad Rokytnou, Troskotovicích, Moravanech u Brna, Miroslavi či na různých místech Brna se dozvíte v následující mozaice, která mohla vzniknout díky informacím a fotografiím zaslaným pořadateli Noci kostelů.

Atmosféru Noci kostelů v mimořádně otevřeném kostele sv. Josefa v Brně přibližuje následující videodokument na YouTube: Noc kostelů u sv. Josefa. O tom jak prožili Noc kostelů v kostele sv. Janů a minoritském klášteře se dozvíte na stránkách minoritů v Brně.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Napište nám

Napište nám, jak jste prožili Noc kostelů, která místa jste navštívili a co vás v programech zaujalo. Využít k tomu můžete odkaz "Napište nám". Přivítáme vaše zážitky a postřehy z Noci kostelů.

S případnými dotazy či připomínkami se prosíme obracejte na koordinátory jednotlivých oblastí - viz "Kontakty", neboť aplikace "Napište nám" slouží pouze pro reakce návštěvníků Noci kostelů a neumožňuje odpovídat na dotazy.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů těší návštěvníky i pořadatele

Pěkné reakce návštěvníků na letošní Noc kostelů byly zaznamenány i v ostravsko-opavské diecézi.

„I když jsem už dlouhá léta spíše ateista, dnešní večer ve mně probudil toho malého kluka, který kdysi ministroval a věřil celou svou duší. Děkuji.“

„Večer se mi moc líbil a nevěřil jsem, že jsou lidé z kostela něčeho takového schopni. Noc kostelů je dobrý nápad a určitě bude mít velkou tradici a nezanikne.“

V průběhu Noci kostelů bylo i přes nepřízeň počasí pořadateli zaznamenáno v 87 otevřených kostelech 22 tisíc návštěvnických vstupů. Ostravsko-opavská diecéze se do tohoto projektu zapojila již podruhé a s radostí může konstatovat, že během jednoho roku vzrostl počet přihlášených kostelů i počet návštěvníků dvojnásobně.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poděkování organizačním týmům Noci kostelů v litoměřické diecézi

Noc kostelů, která proběhla v pátek 27. května 2011, přilákala opět mnoho návštěvníků toužících zažít něco výjimečného. Největší odměnou pro pořadatele byl mnohdy překvapivý zájem ze strany nočních poutníků - ve 136 kostelech, kaplích a modlitebnách litoměřické diecéze bylo zaznamenáno více než 23 tisíc návštěvnických vstupů. Několikaměsíční úsilí tak bylo odměněno nad očekávání úspěšným průběhem celé akce.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi se vydařila, hlásí pořadatelé i návštěvníci

V pátek 27. května se v olomoucké arcidiecézi otevřely dveře kostelů, kaplí a modliteben při druhém ročníku akce Noc kostelů. Ve srovnání s loňským rokem se počet otevřených objektů více než zdvojnásobil a dosáhl počtu 145, návštěvníků dorazilo téměř 62 tisíc, což je o polovinu více než loni.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Jaká byla Noc kostelů v pražské arcidiecézi

I přes nepřízeň počasí se letos potvrdil zájem lidí o Noc kostelů, která proběhla 27. května 2011. Téměř 75 tisíc nočních poutníků navštívilo v pražské arcidiecézi 155 kostelů z 12 různých křesťanských církví. V celé České republice bylo otevřeno více než 1000 křesťanských chrámů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů se opět těšila velkému zájmu

První česko-slovenská Noc kostelů otevřela v České a Slovenské republice brány více než 1000 kostelů.

Během Noci kostelů 2011 zaznamenali pořadatelé ve 137 otevřených kostelech v brněnské diecézi na 118 000 návštěvnických vstupů, a to i přes vytrvalý déšť během celého večera. Největším lákadlem letošní Noci kostelů v Brně byl kostel sv. Josefa na Josefské ulici, který byl pro návštěvníky mimořádně otevřen po téměř 20 letech.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Výjímečná atmosféra tajuplné NOCI KOSTELŮ oslovila návštěníky v plzeňské diecézi

Slavnostně rozsvícené chrámy a davy lidí, kteří se hrnuli dovnitř v páteční večer, byli znamením, že se už potřetí koná Noc kostelů. Oproti loňské akci, kdy se zapojilo 40 kostelů a modliteben, letos jejich počet stoupl na 94.  Stejně jako v minulých letech se akce těšila veliké přízni návštěvníků, kterých přišlo navzdory nepřízni počasí na 22 000, z toho v samé Plzni kolem 12 000. Jedna z učastnic akce Paní Jitka Kotlanová napsala:"Velký zážitek celkově - stylová hudba - propojená vyjímečnou atmosférou musela oslovit každého, nejen díky rozmanitosti doprovodných akcí, určitě si každý přišel na své. Velmi oceňuji kyvadlovou dopravu a podrobně rozpracovaný a hlavně přehledný poutnický pas - vážně velké plus. Jsem ráda, že ani nebylo možné se všeho zúčastnit a o to více se můžu těšit na další ročníky. Zážitky osobního rázu, tak jak každý vnímá po svém a to je myslím cílem. Plzeň může být pyšná!"
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kostel sv. Josefa v Brně mimořádně otevřen

Mnoho kolemjdoucích mělo dosud možnost nahlédnout do brněnského kostela sv. Josefa pouze klíčovou dírkou, během Noci kostelů však budou moci vstoupit přímo do prostor chrámu.

Tento kostel, který je téměř dvě desetiletí uzavřen, bude během Noci mimořádně zpřístupněn veřejnosti. Od 18.00 do půlnoci zde brněnský sochař a výtvarník Vladimír Matoušek představí výtvarnou instalaci s názvem „Prostor v procesu – proces v prostoru“, která návštěvníkům přiblíží průběh tvorby dřevěných plastik.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Všechno je připraveno. Začínáme!

Organizátoři 3. ročníku Noci kostelů v plzeňské diecézi se už těší na návštěvníky letošní akce. Na některých místech programy začínají hned odpoledne, a většinou jsou směřované k rodinám s dětmi. Slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Bartoloměje, kterou bude slavit Mons. František Radkovský, biskup plzeňský zahájí oficiálně letošní Noc, a plzeňská diecéze touto bohoslužbou oslaví jak 18-té výročí svého vzniku, tak výročí posvěcení katedrály. Svou účast na zahájení Noci kostelů přislíbili: hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec, primátor Plzně Mgr. Martin Baxa a starosta obvodu ÚMO 3 Jiří Strobach.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Na nám. Svobody roste znovu kostel sv. Mikuláše

Zvony z kostelních věží se rozezní až před šestou hodinou, ale na náměstí Svobody v Brně po více 140 letech začíná už nyní během odpoledne za přihlížení kolemjdoucích ožívat zbořený kostel sv. Mikuláše, který stával na náměstí Svobody od počátku 13. století.
Do více než dvoumetrové výšky vyrůstá část presbytáře kostela vystavěná z dřevěných latí. Během večera se mohou návštěvníci Noci kostelů na vystavených panelech dozvědět informace o historii tohoto zbořeného kostela, který stával na náměstí Svobody až do roku 1870. Doprovodný program bude probíhat také na pódiu


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kostel ve Křtinách představí model dostavby ambitů, kostnici i unikátní zvonkohru

Během Noci kostelů si budou moci návštěvníci poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách prohlédnout model kostela s dvěma ambity a dvěma kaplemi, jak jej půvopdně naplánoval v roce 1718 architekt Jan Blažej Santini Aichel.

Návštěvníci budou mít také možnost udělat si procházku po zeleném trávníku na místě budoucích ambitů.

Nejen za zhlédnutí, ale především za poslech stojí také unikátní zvonkohra s 27 zvony, která se svým rozsahem a velikostí řadí k těm největším ve střední Evropě.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Světový unikát přístupný ve Vranově u Brna

Mimořádně bude během Noci kostelů otevřena hrobka u kostela na Vranově u Brna. Jedná se o světový unikát, kdy členové panujícího rodu cizího státu byli pohřbíváni mimo výsostné území své země, v tomto případě Liechtensteinského knížectví (Fürstentum Liechtenstein).

 Je zde dosud pohřbeno na 50 členů liechtensteinského rodu, jako poslední zde spočinula princezna Marie Benedikta v lednu 1992, která chtěla být pochována po boku svého otce pohřbeného v roce 1938.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Zvony pozvou k návštěvě kostelů

Vyzvánění kostelních zvonů v pátek 27. května před 18:00 bude pozváním k nahlédnutí do kostelů také v ostravsko-opavské dicézi. A bude možné nejen nahlédnout, ale také setkat se s živými křesťany a prožít řadu mimořádných zkušeností.
Neón místo srdce zvonu? Světelnou instalaci ve zvonu můžete spatřit ve věži kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi má již 145 přihlášených

V pátek 27.5.2011 se otevřou prostory kostelů, kaplí a modliteben s poutavou nabídkou programu pro všechny zájemce.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Mimořádně zpřístupněné věže

V pátek 27. května během Noci kostelů budou mít návštěvníci jedinečnou možnost vystoupit na věže kostelů, které nejsou běžně přístupné, a to nejen v Brně, ale také v širokém okolí.

Tuto příležitost poskytne v Brně např. kostel sv. Jakuba, jehož 96 metrů vysoká věž vévodí moravské metropoli. Schodištěm ve tvaru dvojité šroubovice mohou návštěvníci vystoupat až do patra, kde jsou umístěny zvony a odkud budou vidět celé město „jako na dlani“.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutače v Litoměřicích zvou na Noc kostelů

V minulém týdnu byly do litoměřických ulic umístěny poutače, které zvou obyvatele a návštěvníky města na Noc kostelů. Poutače, které využívají vizuálního stylu Noci kostelů, připomínají kolemjdoucím především datum konání akce – 27. května 2011.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Barevná iluminace katedrály sv. Bartoloměje v Plzni - exkluzivní pohlednice

Návštěvníci plzeňské Noci kostelů, kteří se odhodlají k návštěvě katedrály, budou mít mimořádnou možnost zakusit její krásu, podtrženou barevným osvětlením. Poprvé byl takto prezentován interiér katedrály během minulé Noci kostelů. Připomínkou této skutečnosti jsou exkluzivní pohlednice, které budou k získání během letošní akce. Může to být krásná památka jak pro účastníky Noci tak potěšením pro kamarády a příbuzné, který se může pohlednice odeslat.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Překvapení pro noční poutníky

Pivovar Konrad ve Vratislavicích nad Nisou připravil ve spolupráci s Biskupstvím litoměřickým malé překvapení pro noční poutníky. Na vybraných místech litoměřické diecéze bude možno během Noci kostelů zakoupit suvenýr v podobě nealkoholického pivního speciálu připraveného přímo pro tuto akci.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přípravy na Noc kostelů 2011 vrcholí

Noc kostelů se setkává s rostoucím zájmem farností a sborů, v královéhradecké diecézi se zapojilo zhruba třikrát více kostelů než loni. K účasti se přihlásilo 131 kostelů, z toho 34 nekatolických.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů na poutních místech pražské arcidiecéze

K Noci kostelů, která proběhne 27. května 2011, se připojí také poutní místa pražské arcidiecéze. Mezi nimi to jsou katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kostel Panny Marie Vítězné, bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře či kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starosta Dýšiny převzal osobní záštitu nad NOCÍ KOSTELŮ


Jsem potěšen, že se tato akce u nás již druhým rokem koná.
Je přínosné přibližovat všem lidem místa, která běžně nenavštěvují, ale přesto, se jedná o místa, která mají obrovský, lidský význam a promlouvají k nám o našich předcích, kteří námzachovali toto dědictví do dnešní doby -
                                    napsal starosta Mgr. Jaroslav Š t i l i p
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Večer pro klavír a zpěv v jazzové náladě a prohlídka při nočním osvětlení - během Noci Kostelů v Památníku obětem zla s meditační zahradou v Plzni - Doudlevcích

Autorem je Luboš Hruška, který strávil 11 let v komunistických věznicích. Ze svého utrpení vykřesal areál odpuštění, usmíření a lásky. Součástí areálu je kaple sv. Maxmiliána Kolbeho a křížová cesta ak.sochaře Romana Podrázského - dílo nejen vysoké estetické hodnoty, ale se silným duchovním rozměrem a poselstvím. Je zde řada jehličnatých, listnatých stromů a celé množství nejrůznějších květů, různých druhů azalek a rododendronů. Zastavte se i vy na chvilku v čase a pokoře vyslechněte vyprávění velkého člověka, které nám zde zanechal.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kapucínské zahrady v Brně během Noci kostelů ožijí

Malé divadlo kjógenu, klášter kapucínů v Brně a hosté uvedou v rámci programu Noci kostelů divadelní projekt o strhujícím životě zakladatele františkánské spirituality - svatém Františku z Assisi.

Stejně jako v loňském roce budou terasy kapucínských zahrad během programu Noci kostelů zdobit „Živé sochy svatých“ inspirované barokními obrazy a sochami svatých.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference před Nocí kostelů v Plzni

Ve středu 25. května 2011 v 10:30 hod se v prostorách biskupství Plzeňského uskuteční tisková konference, na které se bude prezentovat Noc kostelů v plzeňské diecézi. Svoji účast přislíbil Mons. František Radkovský, biskup plzeňský. K letošní akci je v současné době přihlášeno 94 kostelů a modliteben v Plzni a okolí.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Novinka na webu: Nejbližší Noc kostelů

Novinkou pro návštěvníky webových stránek Noci kostelů je aplikace Nejbližší Noc kostelů.

Díky GPS souřadnicím mohou návštěvníci na stránce každého jednotlivého kostela najít dole pod mapou seznam dalších deseti kostelů v nejbližším okolí, ve kterých bude v pátek 27. května také probíhat Noc kostelů. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Olomouci začne festivalem již v 9 hodin dopoledne

Noc kostelů bude v Olomouci uvedena festivalem Pozdrav Noci kostelů od 9.00 do 18.00 hodin na hlavním náměstí. Bude to vybraná nabídka z večerního programu v našich kostelech a současně pozvánka k večerní návštěvě kostelů. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k pražské Noci kostelů

V úterý 24. května 2011 se v 11.00 hodin bude v Augustiniánském klášteře sv. Tomáše na Malé Straně (Josefská 8, Praha 1 – v rohu Malostranského nám.) konat tisková konference k Noci kostelů 2011. Součástí setkání bude prohlídka sklepních prostor kláštera a ochutnávka augustiniánského piva!


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pražskou noc kostelů bude provázet společná modlitba

Smyslem Noci kostelů, která letos proběhne 27. května, je umožnit veřejnosti setkání s křesťanstvím, vírou a církví. Za úspěch této noci se budou věřící v římskokatolických kostelích modlit na konci nedělní bohoslužby 22. května 2011.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Dobré ráno s Nocí kostelů z Ostravy

V pátek 20.5. si můžete v 6:25 k rannímu vstávání pustit ČT1 a v rámci pořadu Dobré ráno se dozvědět pár aktualit k blížící se Noci kostelů. V rámci tématu "Řekni mi, v co věříš..." bude v přímém přenosu na otázky odpovídat Miroslav Přikryl, koordinátor Noci kostelů v Diecézi ostravsko-opavské. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brno: Brožura a poutnický pas v jednom

V letošním roce tvoří poutnický pas a brožura s programem Noci kostelů v Brně jeden celek. Každý kostel má tedy v brožuře, kromě programu a kontaktních informací, vyhrazen také prostor pro otisk pamětního razítka. Návštěvníci, kterým se podaří nasbírat alespoň 20 razítek, získají v katedrále sv. Petra a Pavla certifikát poutníka. Pro razítka si mohou návštěvníci přijít i během roku, a to vždy po nedělních bohoslužbách, jejichž čas je v brožuže vyznačen mezi informacemi o jednotlivých kostelech.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů a jejich příběhy

Během Noci kostelů se 27. května 2011 otevře v kostele sv. Jiljí v Nymburce putovní výstavní projekt, který se zabývá tématem obnovy sakrálních památek v České republice. Umělecký fotograf Jan Bartoš zachytil na svých černobílých snímcích 12 kostelů, které spojuje téma nedávné obnovy.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V Plzni bude návštěvníky ke kostelům dovážet kyvadlová autobusová doprava


 Poprvé během Plzeňské noci kostelů bude spuštěna kyvadlová doprava. Autobusy spojí kostely v centru s těmi vzdálenějšími, kam bylo v minulých letech obtížnější se dostat. Zastávky autobusů budou na nám. Republiky, Chodské nám. u kostela Redemptoristů, u Meditační zahrady, v Liticích - u kostela, u kostel dominikánů, v Lobzích - u kostela Martina a Prokopa a u kostela sv. Jiří, na Bolevecké návsi u sboru Evangelické církve metodistické.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vyšla brožura k pražské Noci kostelů

Program 133 kostelů pražské arcidiecéze je součástí právě vydané brožury, která má spolu s mapou sloužit k orientaci během Noci kostelů. Knížečka obsahující také stručný popisek každého kostela, dopravní spojení, GPS souřadnice a další informace bude rovněž ke stažení na stránkách www.nockostelu.cz.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vytvořte si vlastní program Noci kostelů

Vytvořte si vlastní program z nabídky Noci kostelů. Přes ikonku Moje Noc, která se zobrazí u každého bodu programu, si můžete jednoduše poskládat vlastní cestu pro Noc kostelů. Programy, které jste si vybrali, najdete potom v nabídce vlevo pod odkazem Moje Noc kostelů. Tímto způsobem můžete další programy přidat, jiné smazat nebo si celý soubor vytisknout, případně poslat přátelům jako přílohu v pozvánce fromou E-card.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

E-card: Pošlete přátelům pozvánku na Noc kostelů

Chystáte se na Noc kostelů a chcete pozvat své přátele? Pošlete jim elektronickou pohlednici jako pozvánku. Stačí si vybrat z množství pohlednic v nabídce E-card, napsat vzkaz a odeslat. Pohlednice i návod, jak postupovat, najdete na těchto stránkách pod odkazem E-card.
E-card můžete také propojit s aplikací "Moje Noc kostelů" a svým přátelům poslat spolu s pozvánkou také Vaši trasu s programy, které během Noci kostelů plánujete navštívit.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů u nejsv. Salvátora

U příležitosti Noci kostelů se v pátek 27. května 2011 v kostele nejsv. Salvátora u Karlova mostu uskuteční slavnost nazvaná „Tanec světla“. Jiskření píšťal zajistí Jiří Stivín a Robert Hugo, tanec světelných partitur rozproudí Petr Nikl a Ondřej Eremiáš. Vše podpoří ještě další hudebníci a umělci.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů na jihu Čech pomalu, ale jistě

Přípravy jsou jistě všude v plném proudu a nejinak je tomu i v jihočeské diecézi. Tiskneme, rozdělujeme materiály, zveme mnohými způsoby, ale především spolu mluvíme o tom, co má akce samotná přinést.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Arcibiskup Duka se zúčastní Noci kostelů

Svou pouť po nočních kostelích zahájí 27. května 2011 pražský arcibiskup Dominik Duka ve Vlašimi. Od 20.00 hodin bude hovořit s těmi, kdo zavítají do tamního kostela sv. Jiljí. Jako poslední navštíví katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde dá přítomným své „noční požehnání“.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brno: Poutače zvou na Noc kostelů

Od prvního květnového týdne jsou na kostelech a modlitebnách v Brně a v mnoha dalších městech Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina opět umístěny poutače, které zvou návštěvníky na Noc kostelů.

Poutače s vizuálním stylem Noci kostelů připomínají kolemjdoucím datum konání – 27. května 2011 a také odkaz na webové stránky www.nockostelu.cz, kde si návštěvníci mohou již nyní vybírat z velkého množství programů od koncertů až po workshopy nebo divadelní představení.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k první česko-slovenské Noci kostelů

Tisková konference k první česko-slovenské Noci kostelů se koná ve čtvrtek 19. května 2011 v 10.00 hodin v reprezentativních prostorách Biskupství brněnského (Brno, Petrov 2). Hostem tiskové konference bude Mons. Róbert Bezák, CSsR, arcibiskup trnavský, Mons. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský a Ing. Anna Huščavová, CsC., hlavní projektová manažerka slovenské Noci kostolov.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Pavla Matůšů, starosty Oder

Starosta Oder ve svém pozdravu uvažuje: Po staletí zdobí českou krajinu, naše obce a města Boží muky, kapličky kostely i katedrály. Jsou dokladem kulturní vyspělosti našich předků; jsou ale zároveň dokladem toho, že lidé prostí i velikáni v nejrůznější oborech vždy vnímali existenci něčeho vyššího, co přesahuje lidský život.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Noci kostelů zaslal rakouský kardinál Christoph Schönborn

Christoph Kardinal SchönbornPrávě ve Vídni vznikla před sedmi lety myšlenka Noci kostelů - Lange Nacht der Kirchen, která se během čtyř let rozšířila do celého Rakouska, o rok později překročila hranice do České republiky a letos také na Slovensko. Pozdrav u příležitosti Noci kostelů zasílá našim návštěvníkům také Christoph Kardinal Schönborn, kterému je myšlenka Noci kostelů od začátku velmi blízká.

S velkou radostí zasílám tento pozdrav všem diecézím v České republice, i na Slovensko. Myšlenka Noci kostelů se velmi rychle rozšířila a velký počet návštěvníků je důkazem, že je správná. Při Noci kostelů je vítán každý: někdo si jde kostel jen prohlédnout, protože jinak by snad ani neměl odvahu do chrámového prostoru vstoupit, jiný přichází s očekáváním hlubších duchovních zkušeností...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Karla Rühringera, biskupského vikáře z Vídně

Karl RühringerJako biskupský vikář Vídně vás všechny zdravím při příležitosti Noci kostelů. Těší mne, že to, co začalo před sedmi lety ve Vídni, se tak rychle a živě rozšířilo do České republiky. Z Noci kostelů vychází něco fascinujícího, protože jinak by bylo těžko možné, aby oslovila takové množství lidí! Základem úspěchu této myšlenky je skutečnost, že při Noci kostelů zažijete neuvěřitelnou pestrost.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v olomouckém kraji bude česko-polská a je spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj

Noc kostelů v Olomouckém kraji se uskuteční jako partnerský projekt s Opolskou dicézí  /Polsko/. Projekt je spolufinancovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Překračujeme hranice.

 

 

 Letošní Noc kostelů finančně podpořil i Olomoucký kraj

a statutární město Olomouc. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starosta Manětína převzal záštitu nad Nocí kostelů v Manětíně a v Rabštejně nad Střelou


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Videospot Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na YouTube zve návštěvníky na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 27. května 2011. Na základě grafické předlohy Very Rieder videospot zpracoval Jiří Doffek, fotografii panorama Znojma zapůjčil Petr Lazárek, doprovodný audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Audiospot zve na Noc kostelů

Na Noc kostelů zve návštěvníky také audiospot, který bude prezentovat Noc kostelů v radiovysílání.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Stále se můžete přihlašovat k účasti na Noci kostelů 2011


V olomoucké arcidiecézi pokračuje přihlašování k Noci kostelů. Množství dotazů a přihlášek, které v posledních týdnech dostáváme ukazuje, že po loňském úvodním ročníku je o letošní 2. ročník Noci kostelů velký zájem. Již dnes máme přihlášeno již více než 140 kostelů, kaplí a modliteben. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Téměř 150 chrámu se v pražské arcidiecézi otevře během Noci kostelů

Během Noci kostelů, která se letos koná 27. května 2011, se v pražské arcidiecézi otevře téměř 150 kostelů. Bohatý program, který má přiblížit křesťanskou víru a tradici, připravují nejen ty kostely a farnosti, které se zúčastnily minulého ročníku, ale také mnohé další.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů ve Zlínském kraji se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury a Zlínského kraje

  

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Již 108 přihlášených v královéhradecké diecézi

K 11 dubnu je v královéhradecké diecézi přihlášeno již 108 kostelů a modliteben. V tisku jsou plakáty a letáky. Ve většině farností a sborů se nyní diskutuje nad konečnou podobou programů, aby je bylo možné zveřejnit na webu.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Počet přihlášených v litoměřické diecézi překročil stovku

Během pokračujících příprav na Noc kostelů narůstá počet zájemců, kteří by se rádi stali její součástí. V současné době je v litoměřické diecézi evidováno více než sto přihlášených objektů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starosta Hostouně převzal záštitu nad Nocí kostelů ve svém městě. Přes 80 kostelů přihlášených v plzeňské diecézi!Počet kostelů a modliteben, které se chtějí zapojit k letošní noci kostelů neustále stoupá a blíží se k devadesáti. "Určitě by se každý měl nad sebou zamyslet a zastavit se, neboť v této uspěchané době je to určitě zapotřebí" - píše ve svém pozdravu starosta Hostouně Miroslav Rauch, který převzal záštitu nad akcí ve svém městě. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starosta Městského obvodu Plzeň 3 Jiří Strobach upozornil ve svém pozdravu, že se Noc kostelů stala součástí kandidatury města Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015.

Podle něj se Noc kostelů stala neobyčejnou šancí prohlédnout si místa, která nejsou běžně přístupná.  Nápad otevřít na několik hodin brány kostelů a chrámů a poodhalit návštěvníkům jejich tajemství - se mu zdá skvělý a jak napsal: "Z celého srdce tento nápad podporuji."
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kostel v Jinonicích má díky Noci kostelů nový oltářní obraz

V neděli 3. dubna 2011 v závěru mše svaté, která začne v 16.00 hodin, požehná pražský arcibiskup Dominik Duka OP nový oltářní obraz v kostele sv. Vavřince v pražských Jinonicích. Impulzem ke vzniku díla byla loňská Noc kostelů, která se letos koná 27. května.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v Brně

Pořadatelé, kteří připravují pro návštěvníky program Noci kostelů, se setkali v sobotu 26. března na informační a organizační schůzce v Brně. O dva dny dříve, 24. března, proběhlo na stejném místě informační setkání duchovních správců kostelů a modliteben zapojených do Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav pražského arcibiskupa Dominika Duky OP

Také letos přijal nad Nocí kostelů pražský arcibiskup Dominik Duka OP svou záštitu. V minulém roce neskrýval svou radost nad tím, jak se celá akce vydařila. Sám se také spolu s apoštolským nunciem arcibiskupem Diegem Causero Noci kostelů účastnil. K letošní noci říká:


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Mons. Františka Václava Lobkowicze, biskupa ostravsko-opavského

Biskup František Václav Lobkowicz nabízí ve svém pozdravu zamyšlení nad tím, co nás může na návštěvě kostelů přitahovat.

Kostel je místem, kde mohu stále něco objevovat. Ať jsou to detaily, kterých jsem si dosud nepovšimnul, nebo mne zaujme důmysl architekta, krása uměleckého předmětu. Ale kostel je místem, které působí také na duši člověka. Je ostatně známo, že nitro člověka bývá přirovnáváno k chrámu, jako něco posvátného. Možná právě tato podoba člověka s chrámem je to, co nás oslovuje a snad i přitahuje.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v litoměřické diecézi

V pátek 27. května 2011 budou města po celé České republice opět prozářena světlem otevřených kostelů a modliteben. Návštěvníky uvítá také 84 církevních objektů litoměřické diecéze.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hejtman Plzeňského kraje převzal záštitu nad Nocí kostelů a pozdravil účastníky akce

Už skoro 50 kostelů a modliteben Plzeňského kraje je přihlášeno do letošního ročníku Noci kostelů. Záštitu nad akcí převzal hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Ve svém pozdravu účastníkům akce mimo jiné napsal, že "historie našeho národa je s křesťanskou vírou spjata více, než si moderní společnost dnes připouští."
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Mons. Františka Radkovského, biskupa plzeňského, účastníkům Noci kostelů

Biskup František Radkovský, který opětovně převzal záštitu nad Nocí kostelů v plzeňské diecézi, ve svém pozdravu s potěšením konstatuje, že zájem o prohlídky kostelů roste, a povzbuzuje k účasti na letošní akci: "Proto všechny obyvatele plzeňské diecéze, věřící i nevěřící, zvu do všech kostelů a modliteben, katolických i nekatolických, které budou v Noci kostelů otevřené, a přeji jim, aby jim tato návštěva přinesla radost a pokoj do srdce a zážitky, na které budou dlouho a rádi vzpomínat a z nich čerpat."


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v budějovické diecézi

Také na jihu Čech se již od začátku letošního roku začínají k Noci kostelů 2011 připojovat jednotlivá křesťanská společenství.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů 2011 v litoměřické diecézi

Ve čtvrtek 10. března 2011 proběhlo na biskupské kurii v Litoměřicích setkání editorů a duchovních správců, kteří se v letošním roce zapojují do Noci kostelů. Pořadatelům byly poskytnuty informace k organizaci akce a zároveň si vzájemně předali zkušenosti z loňského prvního ročníku Noci kostelů. Pozdravit a podpořit je přišel Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, který celou akci opět zaštítil svým jménem.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav primátora Plzně pana Mgr. Martina Baxy návštěvníkům Noci kostelů

Primátor města Plzně Mgr. Martin Baxa, který před několika dny převzal záštitu nad Nocí kostelů v Plzni, připojil také svůj osobní pozdrav účastníkům letošní akce. Napsal v ní mimo jiné o tom, že Noc kostelů se stane "příležitostí zastavit se, rozhlédnout se na cestě našeho uspěchaného života." Na závěr vybízí k účasti na Noci kostelů slovy "...a tak si tuto příležitost nenechme ujít."
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V pražské arcidiecézi se do Noci kostelů zapojilo již 85 chrámů

Již na 85 kostelů a modliteben se v Arcidiecézi pražské připojilo k akci, která v zemích střední Evropy proběhne 27. května 2011. Počet kostelů tak již dnes překročil číslo z minulého roku, kdy se během Noci kostelů v pražské arcidiecézi otevřelo 68 církevních staveb.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Ministr kultury převzal záštitu nad Nocí kostelů

Ministr kultury MUDr. Jiří Besser udělil svou záštitu Noci kostelů 2011. Připojil se tak k řadě dalších významných osobností, které tuto významnou akci podpořily.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v litoměřické diecézi

Ve čtvrtek 10. března 2011 od 10 hodin proběhne na biskupské kurii v Litoměřicích setkání pořadatelů Noci kostelů 2011, na které jsou srdečně zváni editoři programů spolu s duchovními správci.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v Olomoucké arcidiecézi

Setkání se uskutečnilo ve čtvrtek 10. března ve velkém sále kurie v Olomouci . Zúčastněné pozdravil i otec biskup Josef Hrdlička. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Primátor Prahy převzal záštitu nad Nocí kostelů

Kromě pražského arcibiskupa Dominika Duky OP převzal v Arcidiecézi pražské záštitu nad Nocí kostelů také primátor hl. města Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Pražský primátor vítá snahu církví otevřít pomyslné brány kostelů a zpřístupnit i prostory běžně skryté očím návštěvníků.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Primátor Hradce Králové převzal záštitu

Primátor města Hradce Králové MUDr. Zdeněk Fink převzal záštitu na Nocí kostelů 2011. V dopise uvádí, že je potěšen, že se tato významná událost v Hradci Králové bude konat a velmi rád záštitu přijal.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Počet přihlášených kostelů v královéhradecké diecézi již překročil 40

K prvnímu březnu 2011 bylo v královéhradecké diecézi přihlášeno již 41 kostelů. Tím byl překročen počet objektů přihlášených v roce 2010.

Na pondělí 14. března na 17. hodinu jsou do Hradce Králové do Nového Adalbertina pozváni editoři ke společné poradě o programech a propagaci.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Slovo k mottu Noci kostelů 2011

ICLic. Karel MoravecMottem Noci kostelů 2011 je sedmý verš z Žalmu 77, který zní:

"Připomínám si noc co noc jak jsem na struny hrával, v srdci přemítám a duch můj hloubá." Ž 77,7

Slovo k tomuto biblickému citátu přináší na stránky Noci kostelů v letošním roce ICLic. Karel Moravec pověřený vedením Referátu pastorace v královéhradecké diecézi.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vizuální styl Noci kostelů 2011

Představujeme vizuální styl Noci kostelů pro rok 2011, který je společný pro tři evropské země - Rakousko, Českou republiku a Slovensko - ve kterých se Noc kostelů bude konat v pátek 27. května 2011. 

Autorkou vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder a jeho součástí je biblický verš 77,7 z knihy Žalmů: "Připomínám si noc co noc jak jsem na struny hrával, v srdci přemítám a duch můj hloubá."


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

K Noci kostelů v litoměřické diecézi je přihlášeno již na pět desítek objektů

V pátek 27. května 2011 se opět otevřou dveře kostelů a modliteben po celé České republice i v zahraničí. Úspěch loňského ročníku inspiroval pořadatele, kteří k dnešnímu dni přihlásili již 53 objektů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Primátor města Plzně pan Mgr. Martin Baxa převzal záštitu nad Nocí kostelů 2011

Koordinátory akce Noc kostelů 2011 v Plzni a Plzeňské diecézi potěšila skutečnost, že pan primátor Mgr. Martin Baxa velmi rád převezme osobní záštitu nad Nocí kostelů 2011. Tato akce v minulých letech přispěla k hezké spolupráci města a církví a těšíme se, že letos se ponese v obdobném duchu.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Počet přihlášených kostelů v plzeňské diecézi stoupá

V Plzni a Plzeňské diecézi se k 18. 2. 2011 přihlásilo již více než 40 kostelů a modliteben. Zájem a aktivita ochotných organizátorů přichází i z nejvzdálenějších koutů naší diecéze. K nevídanému zájmu o otevření kostelů přispěly vstřícné a pozitivní ohlasy z loňské Noci kostelů v naší diecézi.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

První přihlášené kostely v roce 2011 v královéhradecké diecézi

K 8. 2. 2011 bylo v královéhradecké diecézi přihlášeno již 15 kostelů a sborů. V mnoha dalších farnostech zatím ještě diskutují o možnosti přihlášení a o programu. Prosím duchovní a zástupce farností a sborů, aby posílali přihlášky co nejdříve, i když ještě nemají úplně vymyšlený program.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka

Mons. Róbert Bezák, arcibiskup trnavskýPozdrav Noci kostelů zaslal ze Slovenska Mons. Róbert Bezák, arcibiskup trnavský, v jehož arcidiecézi nyní připravuje program "Noci kostolov" téměř 60 kostelů.

Milí priatelia,

aj tento rok, keď sa skončí chlad zimy, jar v máji zakvitne "kvetem" - to je presne ten čas, keď večer a v noci viditeľné svetlo rozžiari naše kostoly a tie sa v májovej noci stanú "kvetom" v tme. A tí čo budú v tú noc letieť tmou uvidia svetielka - božie chrámy rozžiarené u vás...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příprava Noci kostelů v pražské arcidiecézi

V loňském roce zaznamenala Noc kostelů zcela neočekávaný ohlas. Letos se kostely pražské arcidiecéze otevřou, tak jako i na jiných místech naší země, ale i v zahraničí, 27. května 2011. Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů letos odstartuje i dlouhodobější projekty

Noc kostelů 27.5.2011 se v Diecézi ostravsko-opavské letos stane minimálně v jednom případě také prvním dnem dlouhodobějšího zpřístupnění církevních stavby.

Věž farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku bude zpřístupňována vždy o víkendech od 27.5. do 11.9.2011. Uvnitř budou ke shlédnutí expozice o historii kostela  a farnosti a také instalace současného umění čerpajícího z atmosféry místa. 

Přihlášky do Noci kostelů z Diecéze ostravsko-opavské prosím směřujte na e-mail: nockostelu@doo.cz


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

První česko-slovenská Noc kostelů

Jedinečnou příležitost prožít noční program v kostelech poskytne návštěvníkům první česko-slovenská Noc kostelů. Po mimořádném zájmu, který Noc kostelů vzbudila v loňském roce v celé České republice, se v noci 27. května otevře více než 50 kostelů v Trnavské arcidiecézi na Slovensku. Informace o Noci kostelů najdou návštěvníci na www.nockostelu.cz, slovenská Noc kostolov má stránky www.nockostolov.sk.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozvání k zapojení do Noci kostelů 27. 5. 2011

Všechny kostely a modlitebny na území České republiky z církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR zveme k připojení do Noci kostelů 2011, která bude, stejně jako v předchozích letech, opět příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku, ...


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Novinky při Noci kostelů v Olomoucké arcidiecézi


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Příští Noc kostelů 27. 5. 2011

Noc kostelů v příštím roce se bude konat v České i Rakouské republice v pátek 27. května 2011.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 27. 5. 2011

Noc kostelů se bude konat v České, Slovenské i Rakouské republice v pátek 27. května 2011.

V loňském roce mohli návštěvníci prožít Noc kostelů ve 418 kostelech v celé České republice. Podle informací z jednotlivých diecézí bylo během Noci kostelů 2010 zaznamenáno celkem čtvrt milionu návštěvnických vstupů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Závěrečné setkání pořadatelů a organizátorů Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi

Na pozvání olomouckého arcibiskupa se v pátek 25.6. sjeli do Olomouce organizátoři, pořadatelé a účinkující z celé arcidiecéze, aby nejen společně zhodnotili průběh Noci kostelů, její výsledky a výhledy do budoucna, ale i společně slavnostně zakončili své vynikající tříměsíční společné dílo.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání koordinátorů ČR

Koordinátoři ze všech diecézí ČR se sešli 10. června v Brně k vyhodnocení Noci kostelů, která se konala poprvé v celé České republice. Podle informací z jednotlivých diecézí bylo v 418 kostelech a modlitebnách v celé České republice během Noci kostelů zaznamenáno 252 000 návštěvnických vstupů. Na základě reakcí návštěvníků i médií se otevřené prostory kostelů, klášterů a modliteben, i doprovodné programy zde připravené, těšily velkému zájmu nejširší veřejnosti.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Ohlédnutí za Nocí kostelů 2010 v královéhradecké diecézi

Bezmála 7 000 návštěvníků přivítaly kostely ve východních Čechách. Ve 40 kostelech, z toho 5 nekatolických, byl připraven zajímavý program různého charakteru podle invence pořádajících farností a sborů. Největší účast zaznamenala katedrála Svatého Ducha (1000) a kostel Nanebevzetí Panny Marie (800) v Hradci Králové, kde přítomné pozdravil biskup Josef Kajnek; ve východočeské metropoli byla Noc kostelů mj. volným pokračováním dvou ročníků evangelizačního Týdne vzájemného poznání a porozumění.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přes 11 000 vstupů do sakrálních objektů v Litoměřické diecézi

Konečně se podařilo sečíst zhruba 95% zapojených kostelů či modliteben a výsledné číslo je nám důvodem k radosti.

Děkujeme všem zapojeným za jejich aktivitu, nasazení a obětavost a doufáme, že se i příští rok sejdeme při organizaci Noci kostelů.

Napište nám, jak jste strávili tu Vaši Noc,...
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Napište nám

Napište nám, jak jste prožili Noc kostelů, která místa jste navštívili a co vás v programech zaujalo. Využít k tomu můžete odkaz "Napište nám". Přivítáme vaše zážitky a postřehy z Noci kostelů.

S případnými dotazy se prosíme obracejte na koordinátory jednotlivých oblastí - viz "Kontakty", neboť aplikace "Napište nám" slouží pouze pro reakce návštěvníků Noci kostelů a neumožňuje odpovídat na dotazy. Informace ohledně přihlášení kostela jsou k dispozici na těchto stránkách pod odkazem "Informace".


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů proměnila město Olomouc

Tisíce zájemců proměnily centrum noční Olomouce na prostor pro společné setkání.  Na 22 500 vstupů do kostelů v samotném městě Olomouci vypovídá o obrovském zájmu s jakým se tato akce setkala. A reakcí návštěvníků byly jednoznačně radost, nadšení a obdiv. V celé arcidiecézi bylo zaznamenáno téměř 40 000 vstupů a odevšad máme pozitivní a radostné reakce.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Veliká návštěvnost a nadšení překvapilo organizátory Noci kostelů v Plzeňské diecézi


Ze všech míst, kde se otevřely kostely přicházejí radostné zprávy od organizátorů, kteří byli zaskočeni jak počtem návštěvníků, tak jejich otevřeností. Během akce zpřístupnili nejen prostory kostelů a modliteben a nebídli zajímavý program, ale často tím nejhezčím zážitkem byla osobní setkání. Podle předběžných informací organizátoři odhadují, že v plzeňské diecézi prošlo kostely přes 16 000 návštěvníků.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Litoměřické diecézi hodnotí organizátoři jako velmi úspěšnou

K projektu se přihlásilo 65 církevních objektů, z toho osm ještě v poslední den. Zatím máme ohlasy z 39 míst, která navštívilo celkem téměř osm a půl tisíce lidí.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Ve 23:00 hod získali první návštěvníci v Plzni Certifikát poutníka

Poutnický pas se v Plzni ujal a stal se oblíbenou součástí Noci kostelů. Již kolem 23:00 hod se objevili první poutníci, s kompletním počtem razítek - byli to: Ema a Ján Slaninovi , Jana Plaňanská, Pavel Kouble,Tereza Holzmanová a Luboš Protivínský, všichni z Plzně. Aby dosáhli cíle, museli zvolit zvláštní strategii:-) Jana Plaňanská a Pavel Kouble (na fotografii) se svěřili, že putování mají "v krvi", protože už třikrát putovali do Santiago de Compostella.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Exkluzivní hra světel vytvořila neobvyklou kulisu pro Noc kostelů v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni

Rozzářena barevnými světly, stala se katedrála pateční večer nádhernou kulisou pro gregoriánské zpěvy a další žánry duchovní hudby. Komentované prohlídky v provedení místního faráře P. Emila Soukupa a architekta Jana Soukupa přilákaly stovky zájemců.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů splnila očekávání

Noc kostelů letos proběhla poprvé v celé České republice. Otevřely se brány 417 kostelů a modliteben, přičemž poslední zájemci se zapojili pouhých několik hodin před začátkem.

Během Noci kostelů 2010 zaznamenali pořadatelé v 83 otevřených kostelech v brněnské diecézi na 111 000 návštěvnických vstupů, a to i přes déšť a bouřky, které se přes Moravu přehnaly. Jen na program na náměstí Svobody v Brně se zastavilo téměř 15 000 návštěvníků, rozdalo se zde 3 186 káv a čajů. Při částečné vizualizaci zde také ožil zbořený kostel sv. Mikuláše.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů předčila očekávání

Během celé Noci kostelů panovalo v kostelích pražské arcidiecéze nadšení z této velmi zajímavé akce. Radost prožívali nejen návštěvníci křesťanských chrámů, ale také sami organizátoři. V kostelích pražské arcidiecéze zaznamenali organizátoři přes 50 000 návštěvnických vstupů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Přes 270 programů během Noci kostelů v Plzeňské diecézi


Čtyřicet kostelů a modliteben na území Plzeňské diecéze je připraveno na přijetí návštěvníků. Nabídnou jim různorodý program: komentované prohlídky, koncerty, výstavy, možnost výstupu na kostelní věže, nahlédnutí do krypty a do míst obvykle nepřístupných. Celkem v Plzni je připraveno přes 120 a mimo Plzeň 170 různých programů, které se uskuteční během nejbližší noci.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Ještě dnes se k Noci kostelů v Litoměřické dicézi připojí dalších osm objektů

Jedná se o kostel v Kadani - kostel Povýšení sv. Kříže, od něhož povede trasa po dalších kostelích - Stětí sv. Jana Křtitele, kostel Sv. Rodiny, zastávka na místě bývalého kostela minoritů sv. Michaela, dále kostel 14 sv. Pomocníků a Zvěstování Panny Marie, pravoslav. kostela Přesvaté Bohorodičky,kostel sv. Petra a Pavla (užívá jej Církev českoslov. husitská) a  zakončení bude v kapli Růžencového bratrstva za hlavním kostelem.

Dále bude otevřen kostel Církve československé husitské v Bílině. Můžete tedy navštívit celkem 65 kostelů a modliteben po celé diecézi.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V pražské arcidiecézi bude otevřeno téměř 70 kostelů

Během Noci kostelů, která začíná dnes večer 28. května 2010 krátce před 18 hodinou vyzváněním zvonů a potrvá až do půlnoci, se v pražské arcidiecézi otevře téměř 70 křesťanských chrámů. Noc kostelů je pozváním k setkání s bohatstvím křesťanství.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů ohromila počtem návštěvníků

Do 20.00 hod. zaznamenali pořadatelé Noci kostelů 2010 v 83 otevřených kostelech v brněnské diecézi na 48 tisíc návštěvnických vstupů.
Noc kostelů zahájilo společné vyzvánění zvonů v 17:50. Programy na některých místech začínaly v pozdních odpoledních hodinách, a tak už v době, kdy zvony zvaly k návštěvě, byly ve městě stovky lidí toužících prožít tuto noc v kostelech a modlitebnách a nechat se provést slovem i hudbou.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů letos poprvé v jižních Čechách

Letos poprvé se otevřou brány svatyní při akci "Noc kostelů" také v budějovické diecézi. Zatímco jinde je tato akce již běžnou součástí života církví i společnosti, v rozvážných jižních Čechách jsme si počkali až na letošní rok a připojili se na poslední chvíli.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Certifikát poutníka po plzeňských kostelechNávštěvníci plzeňské Noci kostelů, kteří připutují do všech kostelů, obdrží jako odměnu na Biskupství plzeňském Certifikát poutníka. Pro ty, kteří to nestihnou během akce, přece jen může být noc příliš krátká, nabízí se možnost získávat razítka po nedělních bohoslužbách v sakristiích kostelů nebo u kazatelů sborů.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kostely z výšky i z hloubky

Programy připravené v jednotlivých kostelech hýří nápady a možnostmi i v Ostravsko-opavské diecézi. Bude otevřena řada kostelních věží, krypta v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku, a v řadě kostelů se můžete podívat také do sakristie a na kůr. Během Noci kostelů můžete také potkat řadu duchovních, muzikantů nebo divadelníků. Pokud by jste chtěli potkat biskupa Františka Václava Lobkowicze, můžete navštívit kolem dvaadvacáté hodiny Katedrálu Božského Spasitele v Ostravě.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Anselm Grün opět v Brně

Program Noci kostelů nabízí nejen vstupy do věží, krypt a sakristií, ale také zajímavá setkání. Jedno z takových setkání mohou dnes večer během Noci kostelů prožít návštěvníci kostela sv. Augustina v Brně, kde bude od 20.00 hod. probíhat setkání s německým benediktinským mnichem Anselmem Grünem, jedním z nejznámějších světových autorů duchovní křesťanské literatury. V první části třídenního programu bude na téma Time management jako duchovní úkol.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pražská Noc kostelů se blíží

Již tento pátek 28. května 2010 budou mít návštěvníci Noci kostelů jedinečnou příležitost nahlédnout do prostor chrámů, které nejsou běžně přístupné. V pražské arcidiecézi to bude na 66 kostelů, které se k tomuto středoevropskému projektu připojily.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Superstar v brněnské katedrále

Mimořádnou příležitost budou mít během Noci kostelů návštěvníci katedrála sv. Petra a Pavla, kde bude od 21.00 hod. v rámci programu MÚZY A DUCH SVATÝ probíhat beseda se zajímavými osobnostmi na téma "věda a víra". Hosty zde budou režisér a herec Jiří Strach, výtvarník a sochař Otmar Oliva, zpěvačka a finalistka soutěže Superstar Monika Bagárová. Moderovat bude Karolina Antlová.   


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Slavnostní zahájení Noci kostelů v Olomouci za účasti otce biskupa Josefa Hrdličky

Zveme Vás na slavnostní zahájení Noci kostelů, které se uskuteční v pátek 28. 5. 2010 od 17:45 hodin v chrámu sv. Mořice v Olomouci.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů začíná v Olomouci již ráno

Horní náměstí se v pátek 28.5. již od 10 hodin stane prostorem nejen pro informace, ale hlavně pro radost a pobavení dětí i dospělých.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Mimořádně zpřístupněné věže

Již tento pátek během Noci kostelů budou mít návštěvníci jedinečnou možnost vystoupit na věže kostelů, které nejsou běžně přístupné.

Tuto příležitost poskytne např. kostel sv. Jakuba v Brně, jehož 96 metrů vysoká věž vévodí moravské metropoli. Schodištěm ve tvaru dvojité šroubovice mohou návštěvníci vystoupat až do patra, kde jsou umístěny zvony a odkud budou vidět celé město „jako na dlani“.

Do širokého okolí se budou moci z věží rozhlédnout také návštěvníci mnoha dalších kostelů. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vysoké Veselí je čtyřicátým přihlášeným do Noci kostelů

Necelý týden před 28. 5. se do Noci kostelů přihlásila farnost Vysoké Veselí. Královéhradecká diecéze tak dnes dosáhla počtu 40 přihlášených kostelů. Je potěšující, že se s programem a s pozváním všech spoluobčanů do otevřených kostelů přihlásily i farnosti v oblastech, kde počty pravidelných účastníků bohoslužeb tvoří jen jednotlivci. Mezi účinkujícími v programu Noci kostelů zde budou také místní romské děti. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Biskup Josef Kajnek zahájí program Noci kostelů v katedrále a v kostele Panny Marie v Hradci Králové

Otec biskup Josef Kajnek, administrátor královéhradecké diecéze, zahájí 28. 5. v 19 hodin úvodní program Noci kostelů v katedrále. Ve 20 hodin pak pozdraví návštěvníky kostela Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Více než 400 kostelů se otevře již tento pátek

Již tento pátek se otevře více než 400 kostelů v celé České republice a dalších 700 v sousedním Rakousku.

Kromě otevřených kostelů a možnosti dostat se na běžně nepřístupná místa čeká návštěvníky nepřeberné množství programů. Při výběru programů pomohou návštěvníkům brožury nebo mapky s programem, které jsou zdarma dostání v kostelech a na některých informačních centrech a v elektronické podobě také na těchto stránkách pod odkazem "Tiskoviny".

Mapa všech kostelů zapojených v České republice je návštěvníkům stránek k dispozici v aplikaci Google Maps pod odkazem "Mapy".


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi má 65 přihlášených

V pátek 28.5.2010 se otevřou prostory kostelů, kaplí a modliteben s poutavou nabídkou programu pro všechny zájemce.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů 2010 v ostravsko-opavské diecézi

Přijměte prosím pozvání na tiskovou konferenci k prezentaci celorepublikové akce Noc kostelů 2010, do které se v pátek 28. 5. 2010 na území ostravsko-opavské diecéze zapojí 40 kostelů a modliteben.
Tisková konference se uskuteční dne 25. 5. 2010 od 10.00 hodin v konferenčním sále Biskupství ostravsko-opavského na Kostelním náměstí 1.

Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Světový unikát přístupný ve Vranově u Brna

Návštěvníci Noci kostelů na poutním místě Vranov u Brna budou mít mimořádnou příležitost zhlédnout prostory Lichtensteinské hrobky. Je zde dosud pohřbeno na 50 členů lichtensteinského rodu. Je to světový unikát, kdy členové panujícího rodu cizího státu byli pohřbíváni mimo výsostné území své země, v tomto případě Lichtensteinského knížectví.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Night of Churches this Friday

The Night of Churches takes place on May 28th. This Friday evening and night, throughout many towns in the Czech Republic and Austria churches will be open with great variety of programmes for visitors.

The Night of Churches offers a free look at many churches, cathedrals, and monasteries and also presents a comprehensive program of free religious concerts, activities, and events.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutnický pas pro Plzeň je na světě!

Dlouho očekávaný Poutnický pas, na který se veřejnost ptala, už je k dispozici. Zájemci si ho mohou vyzvednout v jednotlivých kostelech a na informačním centru v Plzni.
Poutnický pas v elektronické podobě je k nahlédnutí zde
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k pražské Noci kostelů

V úterý 25. května 2010 proběhne od 10.00 hodin v Arcibiskupském paláci na Hradčanech tisková konference, která přiblíží ojedinělou středoevropskou akci probíhající rovněž v 57 chrámech pražské arcidiecéze.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kompletní program Noci kostelů v Olomouci

Zde je ke stažení skládačka s programem Noci kostelů v Olomouci, která je také návštěvníkům k dispozici v jednotlivých kostelech během Noci kostelů. Kromě programů 14 kostelů a modliteben v Olomouci zde návštěvníci najdou také mapu Olomouce, kde jsou vyznačeny zapojené kostely.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutnický pas pro Olomouc

Pro návštěvníky Noci kostelů v Olomouci je připraven poutnický pas . Ve 14 olomouckých kostelech, kaplích a modlitebnách lze získat do poutnického pasu pamětní razítko. Po získání všech razítek obdržíte, na Centru laických aktivit Olomockého arcibiskupství , Biskupské nám. 2 v Olomouci, certifikát poutníka. Tento certifikát umožní držiteli i s rodinnými příslušníky v průběhu 6. - 9. měsíce 1 volný vstup do některých kulturních a vzdělávacích zařízení /Arcidiecézní muzeum a Muzeum umění v Olomouci, dále nově ZOO- Olomouc sv. Kopeček a další jsou v jednání/.    

Poutnický pas bude pro návštěvníky k dispozici během pátečního večera ve všech otevřených kostelech.

V elektronické podobě je náhled poutnického pasu k dispozici zde.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutnické pasy v Ostravě a na Bruntálsku

Poutnický pas je připraven také pro návštěvníky devatenácti zapojených kostelů v Ostravě a iniciativou místního duchovního správce je připraven také poutnický pas pro sedm zapojených kostelů v okolí Malé Morávky na Bruntálsku. Pozoruhodný program nabízejí nejen velká města, ale i docela malé vesničky, v nichž se však často nacházejí krásné a cenné kostely. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů se koná za finanční podpory Olomouckého kraje a města Olomouce

Olomoucký kraj zařadil Noc kostelů mezi významné projekry a podpořil tuto akci finanční částkou.

Také město Olomouc podpořilo finančně tento projekt.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů na Google Maps

Návštěvníci Noci kostelů si nyní mohou jednoduše zjistit polohu kostelů, které chtějí navštívit. Pomůže jim k tomu propojení s aplikací Google Maps pomocí GPS souřadnic. Kompletní mapa pro brněnskou diecézi je k dispozici zde.

Také na stránkách jednotlivých kostelů najdou návštěvníci, kromě programu a informací o kostele, mapu s vyznačením polohy kostela.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Litoměřická diecéze otevře 55 kostelů a modliteben

Ve všech objektech bude probíhat zajímavý program - kulturní, duchovní atp.
Stále je možné se k Noci kostelů připojit!
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vyšla brožura k pražské Noci kostelů

Program 51 kostelů pražské arcidiecéze je součástí právě vydané brožury, která má spolu s mapou sloužit k orientaci během Noci kostelů. Knížečka obsahující také stručný popisek každého kostela, dopravní spojení, GPS souřadnice a další informace je ke stažení rovněž na stránkách www.nockostelu.cz.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starostka města Vizovice zaštítila Noc kostelů

Starostka města Vizovice, paní Mgr. Alena Hanáková, přievzala záštitu nad Nocí kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutnický pas také pro Prostějov


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kompletní program Noci kostelů v Prostějově

Zde je ke stažení skládačka s programem Noci kostelů v Prostějově, která je také návštěvníkům k dispozici v jednotlivých kostelech během Noci kostelů. Kromě programů 8 kostelů a modliteben v Prostějověi zde návštěvníci najdou také mapu Prostějova, kde jsou vyznačeny zapojené kostely.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutnický pas Brno

Pro návštěvníky Noci kostelů v Brně je opět připraven poutnický pas vydaný exkluzivně pro tuto příležitost. Ve 28 brněnských kostelech a modlitebnách lze získat do poutnického pasu pamětní razítko. Po získání alespoň 20 razítek obdržíte na Informačním centru Petrov při Diecézním muzeu Biskupství brněnského v domě Petrov 1, Brno, certifikát poutníka.

Poutnický pas bude pro návštěvníky k dispozici během pátečního večera ve všech otevřených kostelech i na Informačním centru při Diecézním muzeu, Petrov 1.

V elektronické podobě je náhled poutnického pasu k dispozici zde.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brožura s programem Noci kostelů v Brně

Zde je ke stažení brožura s programem Noci kostelů v Brně, která je také návštěvníkům k dispozici v jednotlivých kostelech před Nocí kostelů i během samotného večera. Kromě programů 28 kostelů a modliteben v Brně zde návštěvníci najdou také mapu Brna, kde jsou vyznačeny zapojené kostely. V letošním roce má také každý kostel u svého programu vyhrazen prostor pro otisk pamětního razítka.Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starosta Městského obvodu Ostrava-Jih zaštítil Noc kostelů

Záštitu nad Nocí kostelů převzal také starosta Městského obvodu Ostrava-Jih pan Bc. Karel Sibinský ve farnosti Ostrava Hrabůvka.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V ostravsko-opavské diecézi bude otevřeno 40 kostelů a modliteben

V pátek 28.5. od 18:00 do 24:00 bude připraven pestrý program pro návštěvníky Noci kostelů nejen v moravskoslezském kraji. Své brány dokořán u nás otevře 40 kostelů a modliteben. Srdečně zveme k návštěvě.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Rozhovor o Noci kostelů s P. Milošem Szabo

V pátek 28. května 2010 se bude konat Noc kostelů. Jedná se o rozsáhlou ekumenickou událost, do níž je u nás zapojeno již více než 350 kostelů. V pražské arcidiecézi připravuje Noc kostelů malý tým, v jehož čele stojí P. Miloš Szabo. V rozhovoru přibližuje zájemcům, o co se jedná.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Program Noci kostelů ve Znojmě a okolí

Skládačka s programem Noci kostelů, mapou a informacemi  o kostelech je připravena pro návštěvníky Noci kostelů ve Znojmě a nejbližším okolí. Představuje se v ní dvacet kostelů, které budou během Noci kostelů otevřeny a návštěvníky zde čeká opravdu bohatý program. Znojemská skládačka bude k dispozici ve všech zapojených kostelech a v elektronické formě ji najdete také zde.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Plzeň zve na Noc kostelů

Už jen několik dnů nás dělí od druhého ročníku Noci kostelů v Plzni. Plakáty o akci vybízí k účasti na různých místech města.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Videospot Noc kostelů na YouTube

Zde si můžete přehrát krátký videospot Noc kostelů. Na základě grafické předlohy Very Rieder videospot zpracoval Jiří Doffek, fotografii panorama Prahy zapůjčil fotograf Libor Teplý, doprovodný audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas, namluvila Jana Prokešová, hudba J. S. Bach.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů v Brně

Tisková konference k druhému ročníku Noci kostelů se koná v úterý 18. května 2010 v 10.00 hodin v reprezentativních prostorách Biskupství brněnského (Petrov 2 – za katedrálou).


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Arcibiskup Duka se zúčastní Noci kostelů

Pražský arcibiskup Dominik Duka se 28. května 2010 zúčastní večerního programu v jednom z pražských kostelů. Na celorepublikovou akci, kterou arcibiskup Duka přivítal "s otevřenou náručí", se do dnešního dne jen v pražské arcidiecézi přihlásilo již 55 kostelů, kaplí a modliteben.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Zajímavosti Noci kostelů v Plzeňské diecézi

Prohlídka Meditační zahrady při nočním osvětlení, návštěva Zámecké kaple ve Zbirohu nebo zničeného,
ale velmi krásného kostela sv. Barbory ve Všekarech, katedrální klenotnice, kostelní  móda,čajovna a nebo kavárna v sakristii,    koncerty,výstavy,prohlídky
    a mnoho dalších zajimavosti - letošní Noc kostelů v Plzni a Plzeňské diecézi nabídne nevšední zážitky a spoustu zajímavostí.
 
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hodonín - pozvání na hranici tří diecézí

Jeden z největších poutačů v kraji byl ve čtvrtek v podvečer instalován na kostel sv. Vavřince v Hodoníně. Pod dohledem hodonínského děkana Mons. Josefa Zouhara a za přítomnosti několika kolemjdoucích, kteří se zájmem přihlíželi, byl poutač zavěšen na věž kostela jako pozvánka na blížící se Noc kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V Litoměřické diecézi je ke dni 7. 5. přihlášeno 51 kostelů

V den konání, 28. května, se všechny tyto kostely, kaple a modlitebny otevřou a přivítají návštěvníky bohatým programem.

Stále je možné se k Noci kostelů připojit!
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Primátorka města Zlína zaštítila Noc kostelů

Primátorka města Zlína, paní PhDr. Irena Ondrová, převzala záštitu nad Nocí kostelů. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Brno: Poutače zvou na Noc kostelů

Od prvního květnového týdne jsou na kostelech a modlitebnách v Brně a dalších městech Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina opět umístěny poutače, které zvou návštěvníky na Noc kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V Litoměřické diecézi je ke dni 4. 5. přihlášeno 48 kostelů

Přihlašování je stále možné.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starostka obce Kostelec u Kyjova zaštítila Noc Kostelů

Starostka obce Kostelec u Kyjova, paní Ing. Vlasta Lochmanová, zaštítila Noc kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Audiospot zve na Noc kostelů

Na Noc kostelů zve návštěvníky také audiospot, který bude prezentovat Noc kostelů v radiovysílání.

Audiospot byl vyroben ve studiu Radia Proglas, namluvila Jana Prokešová, hudba J. S. Bach.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starosta města Prostějov zaštítil Noc Kostelů

Starosta města Prostějov, pan ing. Jan Tesař, převzal záštitu nad Nocí kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Město Olomouc podpoří finančně Noc kostelů

Noc kostelů v Olomouci se koná za finanční podpory města Olomouce.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

E-card: Pošlete přátelům pozvánku na Noc kostelů

Chystáte se na Noc kostelů a chcete pozvat své přátele? Pošlete jim elektronickou pohlednici jako pozvánku. Stačí si vybrat z množství pohlednic v nabídce E-card, napsat vzkaz a odeslat. Pohlednice i návod, jak postupovat, najdete na těchto stránkách pod odkazem E-card.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v Diecézi ostravsko-opavské

Setkání pořadatelů Noci kostelů v DOO se uskuteční v sobotu 1.5.2010 od 9.00 v Ostravě v budově biskupství. Setkání se zúčastní také paní Zlata Součková, hlavní koordinátorka Noci kostelů z brněnského biskupství.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v Olomouci

Pořadatelé a organizátoři Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi se uskutečnilo v pátek 30.4. v Olomouci.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starostka obce Vikýřovice zaštítila Noc kostelů

Starostka obce Vikýřovice, paní Ing. Zdeňka Brožová, převzala záštitu nad Nocí kostelů


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V Litoměřické diecézi je ke dni 23. 4. přihlášeno 41 kostelů

Na území celé diecéze se 28. 5. otevře 41 kostelů, modliteben a sakrálních staveb, které nabídnou návštěvníkům bohatý kulturně-duchovní program.

Přihlašování stále pokračuje.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vídenští organizátoři Noci kostelů v Praze

Pražské arcibiskupství navštívili 21. dubna 2010 kolegové z Vídně, kteří stáli u zrodu projektu Noci kostelů. Organizátorům, kteří připravují tutéž akci letos v Praze, předávali své zkušenosti z minulých ročníků.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pražská arcidiecéze hlásí 50 kostelů

Sestup do krápníkové kaple sv. Maří Magdalény na Svaté Hoře, neobvyklé hudební aranžmá varhan a saxofonu ve Vraném nad Vltavou, výtvarné dílny pro děti, praktické ukázky liturgických oděvů či komentované prohlídky v Praze, ale také chvíle pro modlitbu a ztišení. Noc kostelů proběhne 28. května 2010.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Noci kostelů zaslal Christoph Kardinal Schönborn

Milí návštěvníci Noci kostelů,

velmi mě těší, že vás mohu pozdravit z Vídně. Noc kostelů nás propojila přes státní hranice, neboť 28. května 2010 proběhne „Dlouhá noc kostelů“ také v Rakousku. Po zkušenostech z Vídně vás mohu jen a jen povzbudit. Stojí to za to!


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Už 36 kostelů přihlášených do druhého ročníku Noci kostelů v Plzeňské diecézi

Letos se pro všechny zájemce otevře řada dalších kostelů a modliteben. Do dnešního dne jsme zaregistrovali 36 kostelů a modliteben, které se zapojily do akce na území Plzeňské diecéze. Kromě Plzně, kde se přihlásilo 15 kostelů, si zaslouží pozornost město Cheb, kde se akce uskuteční na 7 místech.
Kostelů a modliteben, které se letos zapojily do akce a otevřou své prostory, bude v Plzni celkem 15, což je víc jak dvojnásobek loňské nabídky (7 kostelů).
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav preláta Karla Rühringera, biskupského vikáře z Vídně

Před dvěma lety zasedly týmy z Vídně a Brna k přípravě první Noci kostelů v Brně. A co se z toho zrodilo?! O rok později se koná Noc kostelů v celé České republice. Myšlenka se ujala a chytla se jí celá země. Podobně tomu bylo i v Rakousku. 28. května 2010 se v celém Rakousku (včetně několika kostelů v Jižním Tyrolsku a Slovinsku) otevře na 700 kostelů s pozváním k návštěvě.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Litoměřická diecéze otevře na 40 kostelů a modliteben

K dnešnímu dni je v naší diecézi do Noci kostelů zapojeno 39 kostelů a netrpělivě očekáváme přihlášení čtyřicátého.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání pořadatelů Noci kostelů v Brně

V Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina je do Noci kostelů zapojeno 80 kostelů a modliteben šesti křesťanských církví.

Pořadatelé, kteří připravují pro návštěvníky program Noci kostelů, se setkali v sobotu na informační a organizační schůzce v kapitulní síni minoritského kláštera u kostela sv. Janů v Brně.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Více než 300 kostelů otevře své brány

V současné době je do Noci kostelů zapojeno více než 300 kostelů a modliteben ve všech krajích České republiky.

Návštěvníci si již nyní na internetu mohou vybírat z velkého množství programů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Také primátor města Děčín zaštítil Noc kostelů

Primátor statutárního města Děčín Ing. Vladislav Raška udělil svoji záštitu Noci kostelů.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hejtman Zlínského kraje zaštítíl Noc kostelů

Hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák převzal záštitu nad Nocí kostelů.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Otevřené kostely nabízejí více než 1000 programů

Již nyní si mohou zájemci na internetových stránkách vybírat z více než 1000 programů, které návštěvníkům nabídnou kostely a modlitebny v pátek 28. 5. 2010 od večerních až do pozdních nočních hodin.

Do Noci kostelů je nyní zapojeno na 260 kostelů a modliteben ze všech krajů České republiky.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starosta města Holešov zaštítil Noc kostelů

Starosta města Holešov, pan PaedDr. Zdeněk Janalík,  převzal záštitu nad Nocí kostelů.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hejtman Olomouckého kraje zaštítíl Noc kostelů

Hejtman Olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík převzal záštitu nad Nocí kostelů. Současně přislíbil podpořit akci i finančním příspěvkem.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hejtman Moravskoslezského kraje převzal záštitu nad Nocí kostelů

Hejtman Moravskoslezského kraje Ing. Jaroslav Palas převzal záštitu nad Nocí kostelů v Ostravě a celém kraji. Jeho pozdrav si můžete přečíst v sekci Pozdravy.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Primátor města Olomouce zaštítil Noc kostelů

Primátor města Olomouce, pan Martin Novotný, převzal záštitu na Nocí kostelů 2010. Současně přislíbil akci podpořit i finančním příspěvkem.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starosta města Šumperk zaštítil Noc kostelů

Starosta města Šumperk, pan Mgr. Zdeněk Brož, převzal záštitu nad Nocí Kostelů.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Ekumenické zahájení Noci kostelů v Brně

Stejně jako v minulém roce, bude se i letos konat v Brně ekumentické zahájení Noci kostelů, tentokrát v kostele J. A. Komenského, známém spíše jako Červený kostel, který je jednou z brněnských dominant.

Návštěvníky Noci kostelů uvítají zástupci šesti křesťanských církví zapojených v Brně do Noci kostelů.Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Další záštita Noci kostelů

Noc kostelů zaštítil i starosta města Litoměřic Mgr. Ladislav Chlupáč.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Starosta města Lipník nad Bečvou zaštítil Noc kostelů

Starosta města Lipník nad Bečvou, pan Ing. Miloslav Přikryl, převzal záštitu nad Nocí kostelů.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Primátor města Plzně Ing. Pavel Rödl převzal záštitu nad Nocí kostelů v Plzni

Primátor města Plzně Ing. Pavel Rödl při rozhovoru s biskupem Františkem Radkovským vyjádřil podporu Noci kostelů a přislíbil záštitu této akce v Plzni.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vizuální styl Noci kostelů 2010

Vizuální styl Noci kostelů 2010Představujeme vizuální styl Noci kostelů pro rok 2010, který je společný pro Rakouskou i Českou republiku. Jeho autorkou je rakouská grafička Vera Rieder.
Součástí vizuálního stylu je verš z knihy Izaiáš 62, 6: "Po celý den a po celou noc, nikdy nebudou mlčet."


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hejtman Libereckého kraje zaštítil Noc kostelů

Hejtman Libereckého kraje Bc. Stanislav Eichler také podpořil Noc kostelů svojí záštitou.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hejtmanka Plzeňského kraje převzala záštitu nad Nocí kostelů

Hejtmanka Plzeňského kraje doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc. převzala záštitu nad Nocí kostelů v Plzni a celém kraji.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Hejtmanka Ústeckého kraje zaštítila Noc kostelů

Hejtmanka Jana Vaňhová se tak připojila k řadě osobností, které tuto aktivitu svojí záštitou podpořily.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů poprvé v celé České republice

Noc kostelů se bude 28. května 2010 konat poprvé v celé České republice. V současné době je zapojeno více než 200 kostelů a modliteben a stále přibývají další zájemci, kteří chtějí představit své kostely a připravit v nich pro návštěvníky večerní a noční program.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Plzeňská Noc kostelů se umístila na 2. místě v žebříčku akce Kulturní událost v Plzni 2009

Týdeník "Sedmička" z Plzně vyhlásil anketu o Kulturní událost 2009 v Plzni. Mezi několika vybranými kulturními událostmi, se loňská Noc kostelů  natolik zalíbila čtenářům, že ji v hlasování vynesli na druhé místo. Doufáme, že  tato akce i v budoucnu bude vyhledávaná mezi obyvateli Plzně a okolí.

Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Litoměřická diecéze chystá Noc kostelů, otevře jich dvě desítky


Litoměřická diecéze se letos poprvé připojí k akci Noc kostelů. Během ní budou 28. května od večera až do pozdních nočních hodin otevřeny vybrané církevní objekty v České republice a Rakousku. V biskupské rezidenci v Litoměřicích se na konci minulého týdne sešli zástupci těch farností litoměřické diecéze, které plánují kostely otevřít. S křesťanským prostředím se budou moci návštěvníci setkat prostřednictvím doprovodných programů, jež budou připravovat místní společenství.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozvání k zapojení do Noci kostelů 28. 5. 2010

K připojení do Noci kostelů 2010 zveme všechny kostely a modlitebny na území České republiky z církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR.

Návod k přihlášení kostela naleznete zde.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kardinál Vlk a Mons. Duka vybídli k účasti na Noci kostelů

Kardinál Miloslav Vlk i Mons. Dominik Duka vítají Noc kostelů s „otevřenou náručí“ a chápou ji nejen jako otevření budov kostelů, ale také srdcí věřících pražské arcidiecéze každému, kdo chce vejít do blízkosti Boha. Oba pozdravy si lze přečíst na nově spuštěných internetových stránkách.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání editorů farností s otcem biskupem Janem Baxantem

V pátek proběhlo setkání editorů farností, zapojených v Litoměřické diecézi do Noci kostelů. Úvodní slovo na setkání pronesl otec biskup Jan Baxant, který se také celé schůzky účastnil.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Organizátoři Noci kostelů v litoměřické diecézi se setkají s otcem biskupem J. Baxantem

Editoři farností a také kněží ze zapojených farností jsou srdečně zváni do Litoměřic na informační schůzku, jíž se zúčastní také otec biskup Jan Baxant. Schůzka se koná v pátek 5. března od 10 hodin v biskupské rezidenci.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Plzeňská Noc kostelů se umístila na 2. místě v žebříčku akce Kulturní událost v Plzni 2009

Týdeník "Sedmička" z Plzně vyhlásil anketu o Kulturní událost 2009 v Plzni. Mezi několika vybranými kulturními událostmi, se loňská Noc kostelů  natolik zalíbila čtenářům, že ji v hlasování vynesli na druhé místo. Doufáme, že  tato akce i v budoucnu bude vyhledávaná mezi obyvateli Plzně a okolí.

Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Diecézi ostravsko-opavské

Noc 28.5.2010 bude možno strávit i v některých kostelích Severní Moravy a Slezska. Kostely které se přihlásí, budou průběžně zveřejňovány na těchto stránkách.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Setkání koordinátorů

Ve čtvrtek 25. 2. 2010 se uskutečnilo setkání koordinátorů Noci kostelů České republiky.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Litoměřické diecézi

Noc kostelů se uskuteční 28. května 2010 i v Litoměřické diecézi.

 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2010 v Pražské arcidiecézi

Noc kostelů 28. května 2010 se pořádá v Pražské arcidiecézi


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 28. 5. 2010

Noc kostelů 2010 se v Rakouské a České republice bude konat 28. května. V otevřených kostelech, klášterech a modlitebnách bude pro návštěvníky opět připraven bohatý program až do pozdních nočních hodin. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 28. 5. 2010

Noc kostelů 2010 se v Rakouské a České republice bude konat 28. května. V otevřených kostelech, klášterech a modlitebnách bude pro návštěvníky opět připraven bohatý program až do pozdních nočních hodin. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Dvoudílný videodokument o Noci kostelů na YouTube

Nově je na YouTube umístěn dvoudílný dokument Bronislava Berníka přibližující očima pořadatelů i návštěvníků průběh a atmosféru Noci kostelů, která se konala 29. 5. 2009.

Noc kostelů I     Noc kostelů II


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Na Vysočině se k Noci kostelů připojuje také Třešť

Noc kostelů v roce 2010 budou moci prožít také obyvatelé a návštěvníci Třeště – malebného města na Vysočině, proslulého betlémy a betlémářstvím. Program Noci kostelů bude probíhat v kostele sv. Martina, který je nejstarší architektonickou památkou ve městě. Byl založen ve 13. století, dostavěn ve druhé polovině 15. století a později barokně upraven.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kostel sv. Augustina v Brně se zapojí do Noci kostelů 2010

Kostel sv. Augustina v Masarykově čtvrti je dalším brněnským kostelem, který se se svým programem zapojí do příštího ročníku Noci kostelů. V příštím roce uplyne 80 let od položení základního kamene tohoto kostela, který je někdy nazýván "jubilejním", neboť jeho stavba byla započata při příležitosti památky 1500 let od úmrtí velkého církevního učitele sv. Augustina.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2010 také v Brně-Tuřanech

Do nadcházejícího ročníku Noci kostelů se zapojují další kostely. Mezi nimi je také poutní kostel Zvěstování Panny Marie v Brně-Tuřanech, známý starobylou sochou Panny Marie Tuřanské, která byla 27. září slavnostně přenesena do areálu na nedalekém letišti a při bohoslužbě se Svatým otcem Benediktem XVI. umístěna v blízkosti oltáře.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Napište nám

Napište nám, jak jste prožili včerejší Noc kostelů, která místa jste navštívili a co vás v programech zaujalo. Využít k tomu můžete odkaz "Napište nám". Přivítáme vaše zážitky a postřehy z Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Dlouhá noc kostelů v Rakousku předčila očekávání

Na 3000 programů v 700 otevřených kostelech v celém Rakousku navštívilo během Dlouhé noci kostelů téměř 310 000 návštěvníků.
Od 17.50 do 18.00 zvaly k návštěvě chrámů zvony rakouských kostelů. Během celého večera si mohli návštěvníci vybrat z pestré nabídky programů. Hudební program ve Stephansdomu byl věnován 200. výročí smrti rakouského skladatele Josepha Haydna. V některých kostelech byla Noc kostelů skutečně dlouhá, např. v kostele sv. Jana Nepomuckého končil program pozváním na sobotní snídani. Informace o průběhu a netradičních programech "Lange Nacht der Kirchen" - Dlouhé noci kostelů nalezente na www.langenachtderkirchen.at a Stephanscom.at.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Video - Noc kostelů v Adamově

Zájemci se mohou na serveru YouTube podívat na videodokumentaci z programu Noci kostelů v kostele sv. Barbory v Adamově. Tento destiminutový dokument svědčí o tom, že program zde byl skutečně netradiční. Fotografie z Noci kostelů v Adamově si můžete prohlédnout zde.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Video - Noc kostelů v Plzni

Noc kostelů v Plzni 2009 - videodokument Michala Houdka na serveru YouTube vám přiblíží neobyčejně poutavou atmosféru Noci kostelů v Plzni.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Dlouhá noc kostelů v Rakousku - už tento pátek

Pátý ročník akce Lange Nacht der Kirchen - Dlouhá noc kostelů, která byla inspirací pro naše pořadatele Noci kostelů, se bude konat v celém Rakousku v pátek 5. června 2009. Otevřeno bude více než 700 kostelů ve městech i na venkově a pro návštěvníky je zde připraveno na 3000 programů. Informace o rakouské Lange Nacht der Kirchen včetně přehledu programů jednotlivých kostelů naleznete na stránkách www.langenachtderkirchen.at.  


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Fotogalerie Noci kostelů

Program v minoritském kostele sv. JanůPod odkazem Fotogalerie naleznete fotodokumentaci z programů Noci kostelů. Že bylo co fotografovat dokazuje také množství externích odkazů na fotogalerie návštěvníků.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kouzelná atmosféra Noci kostelů v Plzni překvapila návštěvníky i pořadatele

Páteční noc, kdy se otevřelo sedm chrámů v Plzni a dva další v plzeňské diecézi, byla navzdory deštivému počasí svědkem obrovského zájmu návštěvníků. Už od chvíle, kdy zvony z věží ohlásily začátek programů, začaly se kostely zaplňovat a počet přicházejících už jen stoupal. Celkově se odhaduje jejich počet na deset tisíc. Atraktivnost a přitažlivost nabízených programů potvrzovaly stížnosti procházejících na to, že se nedají stihnout všechny zajímavé programy. Velkým překvapením pro organizátory bylo to, že kromě koncertů se největší zájem projevil o komentované prohlídky a noční výstup na věž.
První Noc kostelů v Plzni přinesla radost jak organizátorům tak i návštěvníkům a zanechala po sobě hezký dojem.

Noc kostelů v Plzni Noc kostelů v Plzni Noc kostelů v Plzni Noc kostelů v Plzni Noc kostelů v Plzni Noc kostelů v Plzni Noc kostelů v Plzni


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů ohromila počtem návštěvníků

V kostele sv. MichalaBěhem Noci kostelů zaznamenali pořadatelé ve 25 otevřených kostelech a modlitebnách v Brně, Adamově, Letonicích, Mikulově, Velkých Pavlovicích a Třebíči na 92 tisíc vstupů. Jen na program na náměstí Svobody se zastavilo téměř 20 tisíc návštěvníků. Při částečné vizualizaci zde také ožil zbořený kostel sv. Mikuláše. Velký zájem byl nejen o výstupy na věže a návštěvy krypt, ale také o koncerty, netradiční programy a setkání.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v nejmenší zapojené farnosti na Moravě

V kostele sv. Mikuláše v Letonicích, které jsou nejmenší farností zapojenou do Noci kostelů na Moravě, prožilo páteční večer 180 návštěvníků, pro které byl připraven opravdu pestrý program. Varhanní hudbu vystřídala po deváté hodině dechová hudba z otevřených oken věže kostela v podání žesťové sekce kapely Sebranka z Letonic pod vedením Oty Stránského. Návštěvníci mohli nahlédnout do starých farních kronik a byly čteny listiny z báně kostela. Celý večer vyvrcholil modlitbou za farnost a obec.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů začíná

Vizualizace kostela sv. MikulášeZvony z kostelních věží se rozezní až před šestou hodinou, ale na náměstí Svobody v Brně po téměř 140 letech už teď ožívá kostel sv. Mikuláše. Každou celou hodinu od 18.00 do 24.00 mohou návštěvníci vyslechnout výklad historie tohoto zbořeného kostela, který stával na náměstí Svobody až do roku 1870. Program zde bude probíhat až do půlnoci také na pódiu.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů již dnes

Kostel sv. Jakuba, BrnoKatedrála sv. Petra a Pavla, BrnoKostel sv. Leopolda, BrnoKostel sv. Janů, Brno

Dnes v 17:45 se rozezní zvony kostelů v Brně, Plzni a dalších místech na přivítání návštěvníků Noci kostelů. V centru měst upozorňují na nadcházející akci poutače na kostelech. V jednotlivých zapojených kostelech a modlitebnách i na dalších místech jsou pro návštěvníky již nyní k dispozici brožurky s programem Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V Plzni vrcholí přípravy na Noc kostelů

Kostel Nanebevzetí Panny MarieKostel sv. Jana NepomuckéhoKatedrála sv. Bartoloměje Program kostela Nanebevzetí Panny Marie

V Plzni probíhají poslední přípravy před blížící se Nocí kostelů. Na kostelích, které otevřou své brány, se objevily barevné poutače, které přitahují zraky kolemjdoucích.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Poutnický pas

Pro návštěvníky brněnských kostelů bude během Noci kostelů připraven poutnický pas vydaný exkluzivně pro tuto příležitost. V jednotlivých kostelech a modlitebnách lze získat do poutnického pasu pamětní razítko. Po získání všech razítek obdržíte na Informačním centru Petrov při Diecézním muzeu Biskupství brněnského v domě Petrov 1, Brno, certifikát poutníka.

Poutnický pas bude pro návštěvníky k dispozici během pátečního večera ve všech otevřených kostelech i v Diecézním muzeu, Petrov 1.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Bělé nad Radbuzou

Do Noci kostelů se zapojil také kostel Panny Marie Sedmibolestné v Bělé nad Radbuzou v plzeňské diecézi. Návštěvníky čeká pestrý program, během něhož budou moci vystoupat na věž kostela, prohlédnout si skvosty chrámové pokladnice, zaposlouchat se do tónů varhan a také si tento majestátní nástroj zblízka prohlédnout. Všichni jsou srdečně zváni.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v Plzni pod záštitou Mons. Františka Radkovského, biskupa plzeňského

Noc kostelů, která se v Plzni bude konat pod záštitou Mons. Františka Radkovského, biskupa plzeňského začne vyzváněním zvonů všech sedmi zapojených kostelů. Návštěvníci pak budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do věží, sakristií, kaplí či na varhanní kůry a nechat se v chrámových prostorách provést slovem, povznést hudbou, inspirovat ve ztišení a meditaci či potěšit při setkání, a tak poodhalit skryté poklady svého města i své duše. O této akci měsíce informuje také plzeňský kulturní měsíčník Žurnál Plzeň.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

E-card: Pošlete svým přátelům pozvánku na Noc kostelů

Chystáte se na Noc kostelů a chcete pozvat své přátele? Pošlete jim elektronickou pohlednici jako pozvánku. Stačí si vybrat z několika pohlednic, napsat vzkaz a odeslat. Pohlednice i návod, jak postupovat, najdete na těchto stránkách nahoře, pod odkazem E-card.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů, Plzeň

Tisková konference k premiérové Noci kostelů v Plzni se koná ve středu 27. května v 11.00 hodin na Biskupství plzeňském, Náměstí Republiky 35.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

NOVINKA - Moje Noc kostelů

Vytvořte si vlastní program z nabídky Noci kostelů. Přes ikonku Moje Noc, která se zobrazí vpravo při rozbalení programu, si můžete jednoduše poskládat vlastní cestu pro Noc kostelů. Programy, které jste si vybrali, najdete potom na hlavní stránce vlevo pod odkazem Moje Noc kostelů. Tímto způsobem můžete další programy přidat, jiné smazat nebo si celý soubor vytisknout, případně poslat elektronickou pohlednicí.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

K Noci kostelů se připojil další kostel plzeňské diecéze

Kostel sv. Václava v obci Čistá u Rakovníka se zapojuje do Noci kostelů a pro návštěvníky je zde připraven zajímavý program, ve kterém nechybí hudba, komentovaná prohlídka či prohlídka věže a kůru. Všichni jsou srdečně zváni.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Videospot Noc kostelů na YouTube

Videospot Noc kostelůZde si můžete přehrát krátký videospot Noc kostelů. Na základě grafické předlohy Very Rieder videospot zpracoval Jiří Doffek, fotografii panorama Brna zapůjčil fotograf Libor Teplý.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Vyhledávání v programech Noci kostelů

Nově nyní najdete na těchto stránkách, pod odkazem Program, formulář pro snadnější hledání ve více než 200 programech, které jsou pro vás připraveny během Noci kostelů. Nyní si tedy můžete jednoduše vyhledat program podle místa, času nebo kategorie, stačí pouze do formuláře zadat Vaše požadavky. Noc kostelů se letos uskuteční v Brně, Plzni, Třebíči, Adamově, Letonicích, Mikulově a Velkých Pavlovicích.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Tisková konference k Noci kostelů, Brno

Vizuální styl Noc kostelůTisková konference k premiérové Noci kostelů v Brně se koná na brněnském biskupství v budově Petrov 2 v pátek 22.5. v 10.00 hodin.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů v časopise Brno Business

Článek s informacemi o připravované Noci kostelů uvádí časopis Brno Business v české verzi a Brno Business Digest v anglické, německé a ruské verzi.

Brno Business Digest magazine presents information about the Night of churches also in English, German and Russian language.

Časopis Brno Business je mediálním partnerem Noci kostelů.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Mons. Františka Radkovského, biskupa plzeňského

Mons. František RadkovskýNa kostely jsme si zvykli jako na - většinou - starobylé a památné budovy, kolem kterých chodíme, případně je navštěvujeme při bohoslužbách nebo při koncertech. Při těchto příležitostech obvykle nemáme možnost si kostely pořádně a do detailu prohlédnout. Rovněž v době, kdy jsou kostely prázdné, k tomu není příležitost, protože z důvodu bezpečnosti do nich není možný volný přístup.
Proto jsme následovali příkladu Vídně, Brna a jiných měst a rozhodli jsme se uspořádat takzvanou Noc kostelů. Jde o zvláštní program dne 29. května, který shodou okolností připadá na předvečer Dnů víry, pořádaných každoročně v Plzni poslední květnový víkend na připomínku založení Plzeňské diecéze 31. května 1993.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Z Plzně zdraví ThLic. Krzysztof Dędek

Vážení návštěvníci Noci kostelů,
jsem velmi rád, že se v noci 29. května otevřou prostory několika plzeňských kostelů. Hodně se snažíme, aby ta noc byla co nejkrásnější v krásných prostorách našich plzeňských chrámů. Osobně se na to moc těším a zároveň jsem velmi zvědav, jaké budou Vaše dojmy, zážitky a vůbec, jaká bude účast. Začátek této akce oznámí hlas zvonů v 19.00 hod.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav P. Emila Soukupa, faráře při katedrále sv. Bartoloměje v Plzni

Jsem vděčný za možnost připojit se k projektu Noc kostelů, a tak vás budu moci v pátek 29. května 2009 ve večerních a nočních hodinách přivítat v katedrále sv. Bartoloměje i v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Oba kostely patří do naší farnosti a jsou velmi cenné.

Kostel sv. Bartoloměje patří mezi klenoty české gotiky. Jeho význam vzrostl, když při založení Plzeňského biskupství v roce 1993 byl povýšen na katedrálu, tzn. stal se sídelním kostelem plzeňského biskupa.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav Mgr. Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje

Vážení a milí přátelé,
těší mě, že jste zavítali na internetové stránky projektu Noc kostelů. Význam projektu vidím především v obohacení kulturního a duchovního života nejen možností zpřístupnění kostelů a dalších prostor historických budov, ale i v předávání informací těm, kteří o kulturní a křesťanské dění v Brně projeví zájem. 


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Do Noci kostelů se zapojuje kostel sv. Martina, Třebíč-město

Kostel sv. Martina, Třebíč-městoKromě již zapojeného kostela Proměnění Páně proběhne letos v Třebíči Noc kostelů také v kostele sv. Martina. V programu nebude chybět hudba, výklad o umělecké výzdobě kostela a samozřejmě také modlitba. Podrobnější informace o kostele a připravovaném programu naleznete na našich stránkách pod odkazem kostela sv. Martina v Třebíči.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Pozdrav preláta Karla Rühringera, biskupského vikáře ve Vídni

Karl Rühringer, Bischofsvikar in WienVážení návštěvníci Noci kostelů,
s velkým potěšením vás zdravím z Vídně. Před pěti lety jsme u nás začali pořádat ekumenickou akci Lange Nacht der Kirchen – Dlouhá noc kostelů. Zájem ze strany návštěvníků i organizátorů byl ohromující. Myšlenka se rychle šířila a 30. května loňského roku se Dlouhá noc kostelů konala ve všech větších městech Rakouska. Nyní tato myšlenka překročila hranice do České republiky.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

K Noci kostelů se připojuje Adamov

Světelský oltářKostel sv. Barbory v Adamově je dalším mimobrněnským kostelem, který se zapojuje do letošní Noci kostelů. V tomto kostele se nachází tzv. Světelský oltář. Pochází z let 1516-1525 a jde o monumentální řezbářské dílo, jedinečné svého druhu v Evropě. Během celého večera až do pozdních nočních hodin bude pro návštěvníky otevřen kostel a zde připraven bohatý program.
Všichni jste srdečně zváni!


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů bude také v kostele sv. Mikuláše v Letonicích

Kostel sv. MikulášeNoc kostelů se letos bude konat také na vyškovsku. V podvečer 29. května se návštěvníkům otevře barokní kostel sv. Mikuláše v Letonicích, kde bude do pozdních nočních hodin připraven program.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Kostel ve Velkých Pavlovicích se připojuje k Noci kostelů

Noc kostelů prožijí letos poprvé také ve Velkých Pavlovicích na břeclavsku. V kostele Nanebevzetí Panny Marie bude pro návštěvníky připraven bohatý program s názvem "IN MUSICA EST VERITAS, SANITAS ET FELICITAS"


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů poprvé také v Třebíči

Kostel Proměnění Páně v Třebíči-Jejkově je prvním mimobrněnským kostelem, který se zapojuje do letošní Noci kostelů. Během celého večera až do půlnoci bude pro návštěvníky otevřen kostel a zde připraven bohatý tradiční i netradiční program, při kterém nebudou chybět aktivity pro děti, hudba a zpěv, slovo i tiché rozjímání ...

Všichni jste srdečně zváni!


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Stanoveno datum Noci kostelů

Noc kostelů se v Brně uskuteční 29. května 2009. 
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V Litoměřické diecézi je ke dni 30. 4. přihlášeno 44 kostelů

Do Noci kostelů se k dnešnímu dni zapojí 44 sakrálních památek a modliteben. Přihlašování je stále možné.
Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

V královéhradecké diecézi se k akci Noc kostelů přihlásilo již 39 kostelů

Do akce se zapojily jednak kostely ve velkých městech (Hradec Králové, Pardubice, Chrudim, Trutnov, Ústí nad Orlicí), ale i kostely v malých obcích, které dosud ani mnozí místní obyvatelé neměli možnost vidět zevnitř. Noc kostelů nabízí příležitost podívat se na některé věci v jiném čase a novým pohledem, podívat se i na místa běžně nepřístupná, využít příležitost k poznání prostoru i lidí, k poslechu hudby či k osobnímu zamyšlení.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů na poutních místech pražské arcidiecéze

K Noci kostelů, která proběhne 27. května 2011, se připojí také poutní místa pražské arcidiecéze. Mezi nimi to jsou katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kostel Panny Marie Vítězné, bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře či kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00

Noc kostelů 2015

Noc kostelů v příštím roce se bude konat v pátek 29. května 2015.


Uveřejněno:  2.6.2020 | 2:00