Nabozenstvi

Zamyšlení Leo Pavláta: Claude Lanzmann zásadně přispěl k uchování paměti šoa

Zemřel režisér jednoho z nejslavnějších dokumentů historie.
Uveřejněno:  15.7.2018 | 19:50

Oceněné izraelské drama Geula

Ekumenická porota na filmovém festivalu v Karlových Varech ocenila příběh ortodoxního židovského vdovce. Zemřel Claude Lanzmann, autor unikátního devítihodinového dokumentu Šoa. A navštívíme také židovské památky v Mikulově.
Uveřejněno:  15.7.2018 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Konference v Evianu před 80 lety nabídla jen malou pomoc

V těchto dnech je tomu 80 let od konání konference o židovských uprchlících ve francouzském Evianu.
Uveřejněno:  8.7.2018 | 19:50

Mimořádný český překladatel Pavel Eisner

Kralupy nad Vltavou hostí 20. ročník semináře izraelských tanců. Připomeneme si také výročí úmrtí Pavla Eisnera a konferenci o židovských uprchlících, která se konala před 80 lety ve francouzském Evianu.
Uveřejněno:  8.7.2018 | 19:45

Žen rabínek přibývá

Jaká je současná situace žen rabínek v židovských komunitách? Rozšíření památníku obětem šoa z českých zemí v pražské Pinkasově synagoze. Třebíčská židovská čtvrť je už 15 let na seznamu památek UNESCO.
Uveřejněno:  1.7.2018 | 19:45

Festival POLIN

V Polné na Jihlavsku slavili 70. výročí vzniku státu Izrael festivalem židovské kultury. Víte, že je v Izraeli Masarykův les? Hrozila židovskému státu občanská válka hned po jeho zrodu? A představíme také židovské lékárníky, kteří působili v předválečném Československu.
Uveřejněno:  24.6.2018 | 19:45

Co je progresivní judaismus?

Konference Evropské unie pro progresivní judaismus. Hospodářská spolupráce mezi Izraelem a Českou republikou. V Jeruzalémské synagoze v Praze probíhá výstava Uloupené umění.
Uveřejněno:  17.6.2018 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Spravedlivý mezi národy - Zdeněk Urbánek

Toto úterý 12. června uplyne 10 let od úmrtí Zdeňka Urbánka. Překladatele, publicisty a statečného člověka.
Uveřejněno:  10.6.2018 | 19:50

Proč se udělují Ceny Maxe Broda?

Prostějovské nádraží má novou pamětní desku, která připomíná transporty do koncentračních táborů. Připomeneme Zdeňka Urbánka, nositele čestného titulu Spravedlivý mezi národy. A představíme laureáty Ceny Maxe Broda.
Uveřejněno:  10.6.2018 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Vyvoleni k službě

Minulý týden židé slavili Svátek týdnů – svátek darování Tóry. Požehnání, které provází její čtení, se však setkávalo i s nepochopením.
Uveřejněno:  3.6.2018 | 19:50