Nabozenstvi

Stejný měsíc spojuje lidi napříč kontinenty

Uveřejněno:  21.7.2019 | 2:00

Antisemitismus v ČR, výstava Navracení identity a židovský hřbitov v Kosově Hoře

Otevíráme aktuální zprávou o antisemitismu, kterou vydala Federace židovských obcí v České republice. Zavedeme vás na výstavu Navracení identity, která představuje majetek devadesáti devíti obětí nacistického režimu. A v reportáži navštívíme židovský hřbitov v Kosově Hoře.
Uveřejněno:  14.7.2019 | 19:45

Židé v Íránu, Joseph Roth a 100 let deníku Haarec

V Jubilejní synagoze v Praze můžete vidět výstavu fotografií o životě íránských Židů po islámské revoluci v roce 1979. Zveme i na výstavu o rakouském spisovateli Josefu Rothovi. Známý izraelský deník Haarec slaví sté narozeniny.
Uveřejněno:  7.7.2019 | 19:45

Obnovené nápisy na Jeruzalémské synagoze, památník v Bubnech a festival Boskovice 2019

Na Jeruzalémské synagoze jsou opět původní nápisy v češtině, hebrejštině a němčině. Z pražského nádraží Bubny se stane památník, připomínka odsunu Židů do koncentračních táborů. Pozveme vás na festival Boskovice 2019.
Uveřejněno:  30.6.2019 | 19:45

Šabat v krabici, po stopách rodiny Löw-Beerů v Brně a jidiš kultura

Jak uspořádat správnou šabatovou večeři? Inspirací může být projekt „Šabat v krabici“. V Brně vzniká další stezka navazující na židovské dědictví jihomoravské metropole, kousek jí s Danielem Low-Beerem projdeme. Proč je historie a význam jidiš kultury stále atraktivním tématem?
Uveřejněno:  23.6.2019 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Izrael je malou zemí s mnoha nobelisty

Na letošek připadají dvě jubilea izraelských nositelů Nobelových cen. Je to příležitost upozornit na významný vklad země pro výzkum a vědění.
Uveřejněno:  16.6.2019 | 19:50

Cena Gratias agit pro Marka Podwala, izraelští nobelisté a synagoga v Hartmanicích

Představíme letošního nositele ceny Gratias Agit Marka Podwala. Seznámíte se s příběhem dvou izraelských vědců, nositelů Nobelovy ceny. A pozveme vás na návštěvu nejvýše položené synagogy v Česku - v Hartmanicích na Šumavě.
Uveřejněno:  16.6.2019 | 19:45

Před 95 lety zemřel Kafka, brněnskou obec opustil P. Fried a dárci projektu Ježíškova vnoučata navštívili židovskou Prahu

Před 95 lety zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století Franz Kafka. Brněnskou židovskou obec opustil Pavel Fried. A jeho blízcí už plánují, jak si jeho odkaz budou připomínat. Pražská židovská obec věnovala dárcům rozhlasového charitativního projektu Ježíškova vnoučata prohlídku zajímavých židovských památek.
Uveřejněno:  9.6.2019 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: K svátku Šavuot patří mléčné pokrmy

Příští sobotu večer, s počátkem 6. dne hebrejského měsíce sivan, začíná letos podle židovského kalendáře dvoudenní Svátek týdnů Šavuot.
Uveřejněno:  2.6.2019 | 19:50

Nový předseda pražské obce F. Bányai, svátek Šavuot a přednášky v Jeruzalémské synagoze

Židovská obec v Praze má nového předsedu. Po nedávném úmrtí Jana Munka byl do čela obce zvolen František Bányai. Přiblížíme charakter svátku Šavuot a tradice s tímto svátkem spojené. Dozvíte se podrobnosti o cyklu přednášek v Jeruzalémské synagoze.
Uveřejněno:  2.6.2019 | 19:45