Nabozenstvi

Charitativní běh Maccabi Fun Run, izraelsko-íránské vztahy a archeologické objevy v Izraeli

Blíží se druhý ročník charitativního běhu Maccabi Fun Run. Nahlédneme do komplikovaných vztahů mezi Íránem a Izraelem - proč jsou dnes v pozici nepřátel? Význam nových objevů z vykopávek ve středním Izraeli.
Uveřejněno:  26.5.2019 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Jidiš je jazykem mnoha řečí

V pořadu Šalom alejchem pravidelně nasloucháme písním v jazyce jidiš. Více o tomto jazyku se dozvíte v glose Leo Pavláta.
Uveřejněno:  19.5.2019 | 19:50

Vzpomínka na Jana Munka, jak jíst v Česku košer a jazyk jidiš

Dílo nedávno zesnulého předsedy pražské židovské obce Jana Munka. Zajímavosti o košer potravinách z průvodce vydávaného rabinátem Židovské obce Praha. Jazyk jidiš a jeho zajímavá historie.
Uveřejněno:  19.5.2019 | 19:45

Za oponou války, animovaný film o šoa a rabínská literatura

Kniha válečného zpravodaje Jakuba Szántó nazvaná Za oponou války je úspěšná. Animovaný film Nenastoupili je postaven na skutečném příběhu židovské rodiny, která se vyhnula transportu. Jaký vztah má stará rabínská literatura k současnosti?
Uveřejněno:  12.5.2019 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Izraelskou hymnou je „Naděje“

Tento čtvrtek oslaví Stát Izrael 71. výročí svého vzniku. Na řadě míst při tom zazní izraelská hymna. Jaký je její příběh?
Uveřejněno:  5.5.2019 | 19:50

Jom ha-šoa, Bible a mince i příběh izraelské hymny

Tento týden 2. května jsme si připomněli Den holocaustu a hrdinství. Nejen v synagogách, ale i na náměstích českých měst se mohl kdokoli připojit ke čtení jmen lidí, kteří se stali obětmi rasového pronásledování v období druhé světové války. Také vás pozveme na zajímavou výstavu do knihovny Strahovského kláštera. Nese název Bible a mince.
Uveřejněno:  5.5.2019 | 19:45

Kameny zmizelých v Olomouci, Sofiina volba po česku a kurzy hebrejštiny

Izraelský velvyslanec položil do dlažby „Kameny zmizelých“. Za druhé světové války lidé v Dánsku zachránili život osmdesáti českým židovským dětem, příběh přináší výstava Sofiina volba po česku. Ve škole ULPAN Praha se studenti všeho věku učí moderní hebrejštině.
Uveřejněno:  28.4.2019 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Svoboda svátku Pesach

Právě probíhající židovský svátek Pesach upomíná na biblický příběh o osvobození Židů z egyptského otroctví. O jaké svobodě to však svátek mluví?
Uveřejněno:  21.4.2019 | 19:50

Nový antisemitismus, Pesach jako svátek svobody a obraz Židů v barokním křesťanství

Začneme informacemi o antisemitismu, jehož projevy průběžně monitoruje Agentura Evropské unie pro základní práva. Židovská náboženská tradice označuje svátek Pesach jako „čas naší svobody“. V období velikonoc se v době baroka Židé vyskytovali v křesťanských kázáních.
Uveřejněno:  21.4.2019 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Chasidské podobenství k svátku Pesach

Tento pátek začíná letos podle židovského kalendáře biblický svátek Pesach připomínající vysvobození Židů z egyptského otroctví. O jeho smyslu možno promlouvat i podobenstvím.
Uveřejněno:  14.4.2019 | 19:50