Nabozenstvi

Zamyšlení Leo Pavláta: Podnikatel a filantrop Ignaz Petschek

O rozvoj průmyslu se u nás významně zasloužili i podnikatelé z židovského prostředí. Nejúspěšnější z nich byl Ignaz Petschek. Tento pátek uplyne 85 let od jeho smrti.
Uveřejněno:  10.2.2019 | 18:50

Centrum Malach, Ignaz Petschek a tajné archivy varšavského ghetta

Pražské centrum Malach slavilo 9 let existence. Připomeneme podnikatele a filantropa Ignaze Petscheka. A představíme dokumentární film Kdo bude psát naši historii, který se dnes večer promítá na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale.
Uveřejněno:  10.2.2019 | 18:45

ČR definuje antisemitismus, komiksová soutěž a spisovatel Hugo Salus

Česká republika se stala dvanáctou zemí, která přijala definici antisemitismu. Audiovizuální nahrávky vzpomínek pamětníků holocaustu a dalších genocid 20. století si už 9 let můžeme poslechnout v pražském Centru Malach. A připomeneme také 90 let od úmrtí spisovatele Hugo Saluse.
Uveřejněno:  3.2.2019 | 18:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Tragická ojedinělost šoa

Před 74 lety byl osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim. V České republice si toto výročí připomínáme jako Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti.
Uveřejněno:  27.1.2019 | 18:50

74 let od osvobození Osvětimi a on-line kurzy judaismu

Na dnešek připadá Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti.Hebrejštinu a judaismus můžete studovat na Laurerových školách i z pohodlí domova.A také si řekneme, jak by mohl vypadat Terezín v roce 2030.
Uveřejněno:  27.1.2019 | 18:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Židovský Nový rok stromů je vyjádřením úcty k přírodě

Dnešním večerem začíná podle židovského kalendáře 15. den měsíce švat, hebrejsky Tu-bišvat, na nějž připadá Nový rok stromů.
Uveřejněno:  20.1.2019 | 18:50

Začíná Nový rok stromů. A budou mít Spojené státy židovského prezidenta?

Dnes začíná Nový rok stromů - jednodenní židovský svátek. V Izraeli je předzvěstí jara a vyjadřuje úctu k přírodě. Ohlédneme se také za seminářem o Jeruzalému a položíme si otázku, zda bude mít Amerika židovského prezidenta.
Uveřejněno:  20.1.2019 | 18:45

Kampaň We Remember, Židé v dnešní Evropě a Odkaz Milana Balabána

Světový židovský kongres před několika dny zahájil kampaň We Remember. Jak vypadá současný život Židů v Evropě, Velké Británii nebo Americe. Připomeneme religionistu Milana Balabána.
Uveřejněno:  13.1.2019 | 18:45

Židé v Polsku, Ariel Šaron a židovská příjmení

Navštívíme výstavu, která mapuje 700 let židovského osídlení v Polsku, kdy byl polsko – litevský stát centrem židovské vzdělanosti a kultury. Připomeneme také 5 let od úmrtí Ariela Šarona a řekneme si, za jakých okolností Židé v průběhu 20. století měnili svá jména a příjmení.
Uveřejněno:  6.1.2019 | 18:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Před 25 lety Vatikán uznal izraelský stát

Stát Izrael byl vyhlášen 14. května 1948. Trvalo však více než 45 let, než se mu dostalo diplomatického uznání z centra římskokatolického světa. Stalo se tak před čtvrt stoletím, 30. prosince 1993.
Uveřejněno:  30.12.2018 | 18:50