Nabozenstvi

Zamyšlení Leo Pavláta: Terezín se stal osudem i pro Židy z Německa, Holandska a Dánska

V sobotu 24. listopadu uplyne 77 let od vypravení prvního transportu českých Židů do terezínského ghetta. Méně se ví, že zde byli vězněni i Židé z jiných zemí.
Uveřejněno:  19.11.2018 | 18:50

Chasidismus

Jaká je role chasidů, příslušníků židovského mystického hnutí, které je dodnes významnou a živou menšinou v rámci judaismu. Představíme také podoby Ahasvera ve výtvarném umění. A při příležitosti vypravení prvního transportu českých Židů do Terezína připomeneme, že zde byli vězněni i Židé z Německa, Holandska a Dánska.
Uveřejněno:  18.11.2018 | 18:45

Probudit lvy

Dnes vás pozveme na teplický festival Cimes, představíme novou knihu současné izraelské spisovatelky Ajelet Gundar-Gošenové Probudit lvy a uslyšíte také o židovském lékaři s českými kořeny, který se roku 1870 stal osobním lékařem perského šáha.
Uveřejněno:  11.11.2018 | 18:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Osmdesát let od říšského pogromu

Noc z 9. na 10. listopadu 1938 provází v dějinách označení říšský pogrom. Při protižidovském násilí v Německu, v obsazeném Rakousku a okupovaném českém pohraničí bylo zavražděno 91 osob.
Uveřejněno:  4.11.2018 | 18:50

O čem se nemluví

Nová kniha americké novinářky a spisovatelky Helen Epstein. Osmdesát let od říšského pogromu známého pod názvem Křišťálová noc. Dolní Beřkovice a židovská minulost obce.
Uveřejněno:  4.11.2018 | 18:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Českožidovské hnutí si vytklo za cíl židovskou asimilaci

Stoleté výročí republiky je příležitostí připomenout si nepříliš známé českožidovské hnutí.
Uveřejněno:  25.10.2018 | 19:50

Světový král knoflíků

Kdo jím byl a jak vypadá neobvyklé muzeum, které založil? Při příležitosti blížícího se stoletého výročí republiky budeme mluvit o českožidovském hnutí. A také o mýtu výjimečné československé demokracie a vztahu k Židům.
Uveřejněno:  21.10.2018 | 19:45

Jak vypadal židovský Prostějov?

Penzion Charlese Jordana slouží v Praze židovským seniorům a slaví čtvrt století od svého vzniku. V prostějovském Špalíčku vystavují papírový model zdejších židovských uliček. A vzpomeneme také na písničkáře a disidenta Alexandra Galiče, od jeho narození uplyne 100 let.
Uveřejněno:  14.10.2018 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Co Tóra učí o dobru a zlu

Včera v synagogách začal nový cyklus čtení Tóry – biblických Pěti knih Mojžíšových. A hned na počátku můžeme číst o hříchu prvních lidí.
Uveřejněno:  7.10.2018 | 19:50

Festival KOLNOA

Festival izraelského filmu KOLNOA. Nový cyklus čtení Tóry. Jak reagovali na Mnichovskou dohodu Židé v tehdejší britské mandátní Palestině?
Uveřejněno:  7.10.2018 | 19:45