Nabozenstvi

Zamyšlení Leo Pavláta: Neobvyklá chanuková hračka

V úterý večer začíná letos podle židovského kalendáře osmidenní židovský svátek Chanuka. Slaví se více doma než v synagoze a váže se k němu i řada domácích zvyklostí. Nejpopulárnější z nich je hra zvaná dreidlach.
Uveřejněno:  10.12.2017 | 18:45

Svátek Chanuka a domácí zvyky

Obec Hroubovice na Chrudimsku vybudovala pietní park a památník židovských obětí holocaustu. V úterý začíná Chanuka, k tomu svátku patří i oblíbená hra dreidlach. Izraelské spisovatelce Orly Castel- Bloomové vychází v češtině kniha Textil.
Uveřejněno:  10.12.2017 | 18:45

Jak souvisí právo s morálkou?

Právo a morálka spolu souvisejí, říká izraelský filozof David Enoch, který navštívil Prahu. Kurzy izraelského bojového umění Krav Maga jsou populární. České židovské rodiny s evangelickými předky.
Uveřejněno:  3.12.2017 | 18:45

Expresionistický film z dvacátých let doprovodil orchestr BERG

Němý film Město bez Židů na motivy utopického románu Hugo Bettauera divíci viděli v Sušici, film doprovázel orchestr BERG. Od rozhodnutí ustavit židovský stát uplyne sedmdesát let. A jaké to je, když se v Izraeli hraje hokej?
Uveřejněno:  26.11.2017 | 18:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Půlstoletí nenaplněná rezoluce Rady bezpečnosti OSN

Ve středu uplyne 50 let od přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která měla vést k ukončení blízkovýchodního konfliktu. Dodnes se tak nestalo.
Uveřejněno:  19.11.2017 | 18:45

Festival židovské kultury Cimes

Zemřela významná novinářka a překladatelka Ruth Bondyová. V rámci teplického festivalu židovské kultury Cimes se diskutovalo i o židovské tematice v českém filmu. Už půl století uplyne od přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která měla vést k ukončení blízkovýchodního konfliktu.
Uveřejněno:  19.11.2017 | 18:45

Bohoslužba Pravoslavné církve z chrámu sv. Václava v Brně

Bohoslužba Pravoslavné církve z chrámu sv.Václava v Brně. Liturgii sloužil a kázal mitroforní protojerej Jozef Fejsak.
Uveřejněno:  19.11.2017 | 8:00

Interaktivní stezka po stopách židovských obyvatel Brna

Po stopách židovských obyvatel v Brně se můžete vydat pomocí nové interaktivní stezky. Jak vypadá výuka hebrejštiny na pražském Ulpanu? Vztah reformace a judaismu.
Uveřejněno:  12.11.2017 | 18:45

Bohoslužba Evangelické církve metodistické z modlitebny v Tachově

Bohoslužba Evangelické církve metodistické z modlitebny v Tachově. Káže kazatel Petr Vaďura.
Uveřejněno:  12.11.2017 | 8:00

Zamyšlení Leo Pavláta: Zakladatel pražského židovského muzea zemřel před 75 lety

Salomon Hugo Lieben. Jméno většině veřejnosti neznámé, a přece významné. Byl to on, kdo zakládal dnes světoznámé pražské židovské muzeum.
Uveřejněno:  5.11.2017 | 18:45