Nabozenstvi

Čeští archeologové zkoumají biblické dějiny, Jiří Orten by oslavil 100. narozeniny a unikátní ghetto v Březnici

Biblické dějiny zkoumají i čeští archeologové. Básník Jiří Orten by oslavil sté narozeniny. V Březnici je možné navštívit unikátní zachované ghetto.
Uveřejněno:  1.9.2019 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Ladino – jazyk sefardských Židů

Hebrejština, jidiš – to jsou jazyky Židů, které mají i u nás svou dlouhou tradici. Méně známé je ladino.
Uveřejněno:  25.8.2019 | 19:50

Příběhy pomáhají při výchově k toleranci, 100. výročí narození Jiřího Šusta a jazyk sefardských Židů

Institut Terezínské iniciativy učí pedagogy, jak užívat příběhy při výchově k toleranci. Významný český skladatel filmové hudby Jiří Šust by oslavil sté narozeniny. Jakým jazykem hovořili po staletí sefardští Židé?
Uveřejněno:  25.8.2019 | 19:45

Přistěhovalectví do Izraele, pražští němečtí spisovatelé a rodiště bojovníka Goliáše

Komentář o přistěhovalectví do Izraele. Reportáž z interaktivní výstavy, kde můžete „potkat“ proslulé židovské literární tvůrce. Prastaré osídlení z doby, kdy David a Goliáš zřejmě svedli svůj proslavený souboj.
Uveřejněno:  11.8.2019 | 19:45

Zamyšlení Leo Pavláta: Jeruzalémský Chrám zůstává věčným symbolem

Až do dnešní noci trvá v tradičních židovských společenstvích půst na paměť jeruzalémského Chrámu zahájený včera s příchodem soumraku.
Uveřejněno:  11.8.2019 | 19:50

Antisemitismus u britských labouristů, 100 let od narození Primo Leviho a půst na paměť jeruzalémského Chrámu

Komentáře k protižidovským výrokům v britské Labour Party. 100. let od narození slavného židovského chemika a spisovatele Primo Leviho. Mnohovrstevnatá symbolika jeruzalémského Chrámu.
Uveřejněno:  11.8.2019 | 19:45

Den židovských památek, Prager Literaturhaus a dějiny českých Židů

Čeká vás pozvánka na 3. ročník Dne židovských památek. Ten zpřístupní desítky míst, která nejsou obvykle volně přístupná. Navštívíme Pražský literární dům autorů německého jazyka. A připomeneme si mnohasetletou historii života židovské populace na našem území.
Uveřejněno:  4.8.2019 | 19:45

Angelo Goldstein hájil židovské zájmy

Za první republiky žila v Československu početná židovská menšina, která měla i své politiky. K těm nejvýznamnějším patřil Angelo Goldstein.

O ručním vázání knih, archeologickém objevu v Izraeli a Angelu Goldsteinovi​

Přineseme reportáž z dílny družstva Ben Becalel, kde se ručně vážnou knohy. Proč jsou Izraelští archeologové přesvědčeni, že našli biblické město? A připomeneme si Angelo Goldsteina, významného prvorepublikového politika.

Když se řekne antisemitismus

Jsou slova, která běžně užíváme, a přece jejich obsah nemusí být jasný. K takovým patří i antisemitismus.