Úvod | Novinky | O Farnosti | Kalendář | Aktivity | Kronika | Zpravodaj

Farní charita

Zprávy z internetu


cirkev.cz - aktuality

Charles Balvo se vrací do České republiky. V nové roli

Dnes v poledne oznámilo tiskové středisko Svatého stolce, že papež František jmenoval apoštolským nunciem v ČR Mons. Charlese Daniela Balva. Američana z Brooklynu, který mluví česky.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 18:38

Charles Balvo appointed new nuncio to the Czech Republic

The Press Office of the Holy See has announced today (21 Sept. 2018) that Pope Francis appointed a new apostolic nuncio to the Czech Republic – Msgr. Charles Daniel Balvo, an American who had already served at the Prague nunciature.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 18:38

Bůh má rád legraci, proto si zvolil mě

Spolu s Petrem Vtípilem přijme tuto sobotu 22. září v 9.30 v Hradci Králové kněžské svěcení také Jan Lukeš. Na otázky jaká byla jeho cesta ke kněžství, kdy získal jistotu, že si ho Bůh vyvolil a také co je pro něho největší výzvou a čeho se chce naopak vyvarovat, přinášíme odpovědi v rozhovoru. Primiční mši svatou bude sloužit v neděli 23. září od 14.00 v kostele sv. Michaela Archanděla v Rokytnici nad Jizerou, který nazývá „kerkonošskou katedrálou“.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 15:33

Cesta ke kněžství vedla přes Golgotu

Již tuto sobotu, 22. září v 9.30, proběhne v královéhradecké katedrále Svatého Ducha kněžské svěcení. Z rukou místního biskupa Jana Vokála ho přijmou dva kandidáti kněžství: Petr Vtípil a Jan Lukeš. Motivace k tomu stát se knězem nás zajímá; oběma jsme tedy položili otázky. Jaká byla jejich cesta ke kněžství, jaké překážky při ní museli překonávat a v čem nalézali sílu jít dál? Nejprve přinášíme rozhovor s Petrem Vtípilem, jehož primice se uskuteční v sobotu 29. září v 10.30 v kostele sv. Michaela Archanděla v Krouně.
Uveřejněno:  20.9.2018 | 9:55

Papež František: Nikdy neurážejme rodiče

Po prvních třech přikázáních Desatera, která určují náš vztah k Bohu, se při dnešní audienci věnoval papež František čtvrtému přikázání: Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře ti bylo na zemi. Vysvětlil, že i přestože si zkušenost z dětství, která může být někdy negativní, neseme po celý život, díky Boží milosti můžeme svůj život naplnit světlem a najít smíření se svým životem. V závěru zmínil Svatý otec Veronicu Antalovou, která bude blahořečena tuto sobotu 22. září v rumunském městě Neampţ.
Uveřejněno:  19.9.2018 | 17:47

Katolický týdeník: Lesk a bída „křesťanských hodnot“

Co znamená výraz „křesťanské hodnoty“? Jak se zvěst evangelia může změnit v hodnotový systém? Jak je možné, že se „křesťanské hodnoty“ stávají zásadním artiklem v předvolebním boji v zemi, kde se více než polovina občanů nepovažuje za křesťany?
Uveřejněno:  19.9.2018 | 12:59

CCEE: Evropští biskupové děkují milionům křesťanských dobrovolníků

Ve dnech 13.-16. září 2018 proběhlo v polské Poznani plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE). Hlavním tématem zasedání byl Duch solidarity a představen byl průzkum o dobrovolnictví v Evropě. Novým generálním sekretářem CCEE byl zvolen slovenský kněz Martin Michalíček.
Uveřejněno:  18.9.2018 | 16:59

V Praze se sejdou představitelé francouzských katolických komunit

Ve dnech od 20. do 23. září se poprvé v Praze sejdou představitelé francouzských katolických komunit v zahraničí, aby se věnovali tématu: „Církev v zemích, které ji pronásledují“. Setkání se zúčastní duchovní a laici z více než 17 zemí ze čtyř kontinentů. Na Břevnově se tak celkem sejde kolem 60 lidí a celý jejich program bude ve francouzštině.
Uveřejněno:  18.9.2018 | 15:04

Královehradecký biskup Jan Vokál slaví 60. narozeniny

Pochází z Hlinska, vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze, ale zatoužil být knězem, proto před 35 lety emigroval do Itálie, kde v Římě vystudoval Papežskou lateránskou univerzitu. Letos 25. září oslaví biskup Jan Vokál 60 let.
Uveřejněno:  19.9.2018 | 15:17

Reakce na vyjádření J. Faltýnka v Otázkách Václava Moravce

Nedělní Otázky Václava Moravce se 16. září 2018 věnovaly i tématu částečného majetkového narovnání (nesprávně označovanému za tzv. církevní restituce). První místopředseda hnutí ANO 2011 Jaroslav Faltýnek zde vysvětloval důvody pro zdanění tzv. církevních restitucí jejich údajné nadhodnocení. Jeho vyjádření uvádí generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl na pravou míru.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 10:14

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. září 2018

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.
Uveřejněno:  17.9.2018 | 17:18

I biskupové musí chodit do školy

V září začal nový školní rok a biskupové, kteří byli jmenováni v posledním roce, vyrazili ve dnech 5. až 13. září do Říma na devítidenní formační kurz pořádaný Kongregací pro biskupy. Kurzu se účastnilo celkem 144 biskupů z celého světa; Českou republiku zastupovali olomoučtí pomocní biskupové Josef Nuzík a Antonín Basler, dále pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer a ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 10:15

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi 2018

V pátek 28. září 2018 nás čeká slavnost sv. Václava, Den české státnosti. Nechte se inspirovat, a přijeďte na národní pouť do Staré Boleslavi nebo např. do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze oslavit tento den.
Uveřejněno:  18.9.2018 | 19:08

Proč si dnes připomenout Adolfa Kajpra?

Dnes, 17. září, si připomínáme výročí mučednické smrti velkého českého jezuity Adolfa Kajpra. Co může tento svědek maximálního křesťanství říci dnešku?
Uveřejněno:  17.9.2018 | 12:37

Papež v Palermu: Nemůžete věřit v Boha a být členem mafie

Papež František v sobotu absolvoval pastorační cestu na Sicílii. Stěžejní událostí jeho návštěvy bylo celebrování slavnostní mše svaté s liturgickou památkou blahoslaveného Pina Puglisiho, který byl před 25 lety zavražděn místní mafií. Dále se pak v katedrále setkal s klérem a řeholníky a v podvečer zakončil svojí návštěvu setkáním s mladými lidmi na náměstí Politeama.
Uveřejněno:  17.9.2018 | 18:11

Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2018

V týdnu od 17. do 23. září můžete například navštívit Den otevřených dveří hlavní brněnské redakce Proglasu. Z programu se můžete těšit na rozhovor s tureckým spisovatelem Iskenderem Palou nebo pořad Mezi slovy věnovaný Mezinárodnímu dni Alzheimerovy choroby.
Uveřejněno:  14.9.2018 | 18:00

Školení copywritingu

Jednodenní školení copywritingu pro PR pracovníky Charity pořádané Českou biskupskou konferencí v rámci projektu Renovabis.
Uveřejněno:  19.9.2018 | 13:10

Papež František diskutoval s americkými biskupy kauzu sexuálního zneužívání

Papež František včera přijal zástupce Biskupské konference Spojených států, aby s nimi promluvil o kauze sexuálního zneužívání ze strany kléru. Delegaci vedl kardinál Daniel DiNardo, arcibiskup z Galvestonu-Houstonu a předseda Biskupské konference Spojených států, společně s kardinálem Seánem Patrickem O’Malleym, bostonským arcibiskupem a předsedou Papežské komise pro ochranu nezletilých.
Uveřejněno:  17.9.2018 | 11:12

Papež připomene v Palermu 25. výročí smrti Pina Puglisiho, bojovníka proti mafii

V sobotu 15. září se papež František vydá na pastorační návštěvu Sicílie. Nejprve ho čeká setkání s věřícími ve městě Piazza Armerina v provincii Enna a poté se přesune do Palerma. Zde bude na nábřeží celebrovat slavnostní mši svatou s liturgickou památkou blahoslaveného Pina Puglisiho, jehož 25. výročí smrti si tuto sobotu připomínáme. Pino Puglisi je označován za prvního mučedníka organizovaného zločinu.
Uveřejněno:  14.9.2018 | 14:10

Výbor Evropského týmu pro katechezi v Praze připravoval setkání v roce 2019

Výbor Evropského týmu pro katechezi neboli The European Equipe for Catechesis (EEC) a Katechetická sekce ČBK se koncem minulého týdne setkaly v Praze, aby zde jejich zástupci připravili setkání EEC, které se v Praze uskuteční v červnu 2019.
Uveřejněno:  13.9.2018 | 17:55

Církevní školy v ČR slaví svůj den. Již tuto neděli

Na 16. září 2018 připadá Den církevního školství, připomínka této oblasti služby široké společnosti ve více než stovce škol a školských zařízení zřizovaných římskokatolickou církví v různých místech ČR. Ve dnech blízko památky svaté Ludmily, babičky sv. Václava, chtějí školy představit svoji činnost, připomenout význam pro život místní obce či města a také slavit se svými žáky a studenty při mimoškolních aktivitách. Nejinak je tomu i letos.
Uveřejněno:  17.9.2018 | 10:16

Kardinál O´Malley: Církev musí naslouchat hlasům obětí zneužívání

Papežská komise pro ochranu nezletilých skončila minulou neděli svoje 9. plenární zasedání. Závěrem jednání bylo, že církev musí nyní co nejvíce naslouchat hlasům obětí, které prožily sexuální zneužívání ze strany kléru. V únoru příštího roku se také v Římě sejdou předsedové všech biskupských konferencí, aby společně s papežem Františkem diskutovali o prevenci zneužívání dětí i dospělých v církvi.
Uveřejněno:  13.9.2018 | 18:07

Patron českých cestovatelů zpět v Praze

V úterý 11. září se konala v kostele Panny Marie Sněžné slavnostní česko-italská mše svatá, při které byl pražským františkánům italskými spolubratřími předán relikviář s ostatky bl. Odorika z Pordenone. Kdo byl tento skoro neznámý kněz s českými kořeny, který ve středověku procestoval celý tehdy známý svět?
Uveřejněno:  14.9.2018 | 11:11

Papež František: Nejhorším otroctvím je vlastní ego

Ve středeční audienci se papež František znovu vrátil ke třetímu přikázání a zamyslel se nad dnem odpočinku, kdy jsme vyzváni k oslavě osvobození, jak je nastíněno v knize Deuteronomium. Papež zmínil různé druhy současného otroctví, které nám odebírají především vnitřní svobodu, a zdůraznil, že je důležité se otevřít Božímu milosrdenství, které nás zbavuje vlastního otroctví.
Uveřejněno:  12.9.2018 | 17:56

Blahořečena mystička Alfonsa Marie Eppingerová

V neděli 9. září byla ve francouzském Štrasburku blahořečena odvážná a silná žena, mystička, zakladatelka kongregace Sester Nejsvětějšího Spasitele a milosrdná Samaritánka - Alfonsa Marie Eppingerová. Její liturgická památka bude připadat na 9. září.
Uveřejněno:  12.9.2018 | 12:57

Papež František napsal prezidentu Ortegovi, vyprošuje mír pro Nikaraguu

Papež František zaslal zdravici nikaragujskému lidu ke Dni nezávislosti, který si země připomíná 15. září. V dopise adresovaném prezidentu Danielu Ortegovi ujišťuje nikaragujský lid o svých přímluvných modlitbách za klid a mír v zemi, kde už řadu měsíců probíhají násilné střety mezi vládou a opozicí.
Uveřejněno:  11.9.2018 | 17:45

Na 20. ročník Romské poutě míří stovky poutníků

Poutní místo na Svatém Kopečku u Olomouce přivítá v sobotu 15. září Romy ze všech koutů České republiky i ze Slovenska. Po slavnostní mši svaté v bazilice Navštívení Panny Marie zazní v ambitech strhující rytmy romských melodií v podání populárních slovenských romských kapel. Charita Olomouc srdečně zve na výroční Romskou pouť nejen všechny Romy, ale i všechny zájemce o romskou kulturu z řad široké veřejnosti.
Uveřejněno:  17.9.2018 | 12:54

Kardinál Nichols: Odcházíme z EU, ale zůstáváme součástí Evropy

Nedávno zavítal do Prahy kardinál Vincent Nichols, arcibiskup z Westminsteru a předseda Biskupské konference Anglie a Walesu. Důvodem jeho návštěvy byla cena, kterou mu předala organizace Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci za jeho aktivity v boji proti obchodu s lidmi. Při té příležitosti jsme mu položili několik otázek týkajících se dopadů brexitu na situaci britské katolické církve.
Uveřejněno:  10.9.2018 | 17:40

Přímé přenosy bohoslužeb od 10. do 16. září 2018

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a v České televizi.
Uveřejněno:  10.9.2018 | 13:08

Programové tipy Radia Proglas na 37. týden 2018

V týdnu od 10. srpna do 16. září vysílá Proglas například Kafemlýnek věnovaný uplynulému Světovému setkání rodin v Dublinu, první díl barvínkovského seriálu Čeští patroni nebo debatu mladých s plzeňským biskupem Tomášem Holubem.
Uveřejněno:  7.9.2018 | 19:09