Úvod | Novinky | O Farnosti | Kalendář | Aktivity | Kronika | Zpravodaj

Farní charita

Zprávy z internetu


cirkev.cz - aktuality

McCarrick byl propuštěn z duchovního stavu

Tiskové středisko Svatého stolce dnes vydalo prohlášení ohledně bývalého kardinála Theodora McCarricka, který byl na základě rozhodnutí Kongegace pro nauku víry propuštěn z duchovního stavu.
Uveřejněno:  16.2.2019 | 13:39

Programové tipy Radia Proglas na 8. týden 2019

V týdnu od 4. do 10. února vysílá Proglas například Kafemlýnek věnovaný autoškole pro ženy, Barvínek o Rychlých Šípech nebo hudební týdeník Slyšte, lidé! o íránské hudbě.
Uveřejněno:  15.2.2019 | 16:27

Národní pouť do Říma k výročí svatořečení Anežky České

V listopadu 2019 uběhne 30 let od svatořečení sv. Anežky České. K této příležitosti se bude ve dnech 11. až 13. listopadu konat národní pouť do Říma, při které budeme děkovat za dar svobody a prosit za duchovní obrodu naší země. V programu nebudou chybět mše svaté v hlavních římských bazilikách za účasti českých a moravských biskupů. V rámci středeční generální audience se poutníci setkají také s papežem Františkem.
Uveřejněno:  15.2.2019 | 16:17

Bylo zahájeno přihlašování na Noc kostelů 2019

Letošní Noc kostelů připadá na pátek 25. května a v České republice se bude konat již po jedenácté. Od února bylo zahájeno přihlašování kostelů a modliteben a diecéze také vyzývají k objednání propagačních materiálů. Mottem letošního ročníku je verš z knihy proroka Izaiáše: „Dáte se do zpěvu jako v tu noc, kdy se zasvěcuje svátek.“ (Iz 30,29).
Uveřejněno:  15.2.2019 | 15:34

Cyrilometodějská pouť z Levého Hradce na Velehrad startuje tuto sobotu

Již tuto sobotu 16. února vyrazí z Levého Hradce 38. ročník Cyrilometodějské pouti, jejíž trasa je rozvržena na sedm měsíců. Na Velehrad tak dorazí 24. srpna. Smyslem pouti je děkovat za dar víry a prosit za český národ, aby znovu nalezl své duchovní kořeny.
Uveřejněno:  15.2.2019 | 13:43

Senát zřejmě odmítne zdanění peněžitých náhrad církvím

Senát zřejmě odmítne zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Doporučil mu to dnes jednoznačně jeho hospodářský výbor hlasy opozice, která má v horní komoře většinu. Pokud poslanci senátní veto komunistického návrhu přehlasují zejména hlasy vládní koalice, opoziční senátoři se podle svých vyjádření obrátí na Ústavní soud.
Uveřejněno:  15.2.2019 | 13:53

Papež se setkal s prezidentem Microsoftu

Papež František včera přijal na soukromé audienci Brada Smithe, prezidenta společnosti Microsoft. Kromě něj se schůzky ještě účastnil předseda Papežské akademie pro život, arcibiskup Vincenzo Paglia. Uvedl to prozatimní ředitel tiskového střediska Svatého stolce Alessandro Gisotti.
Uveřejněno:  14.2.2019 | 16:38

Papež František dnes navštívil Mezinárodní fond pro rozvoj zemědělství

Celkem 75% chudých žije ve venkovských oblastech rozvojových zemí. Uvedl to papež František, který dnes zahájil 42. druhé zasedání řídící rady Mezinárodního fondu pro rozvoj zemědělství (IFAD). Dále zdůraznil, že je paradoxní, když „velká část z více než 820 milionů lidí, kteří trpí hladem a podvýživou, žije ve venkovských zemědělských oblastech“.
Uveřejněno:  14.2.2019 | 15:56

Informace před summitem předsedů biskupských konferencí v Římě

Od 21. - 24. února proběhne ve Vatikánu setkání předsedů biskupských konferencí, kteří budou společně s papežem Františkem jednat o prevenci sexuálního zneužívání ze strany duchovních a ochraně dětí v církevním prostředí. Hlavní tři témata summitu jsou zodpovědnost, převzetí zodpovědnosti a transparentnost.
Uveřejněno:  14.2.2019 | 14:40

Kardinál Newman a sestra Marie Teresa budou svatořečeni

Při úterní (12.2.) schůzce s kardinálem Angelem Becciu papež František schválil osm dekretů předložených Kongregací pro svatořečení. Dva dekrety potvrzují zázrak, první na přímluvu anglického kardinála bl. Johna Henryho Newmana a druhý na přímluvu indické řeholní sestry bl. Marie Teresy Chiramel Mankidiyanové. Může tak začít proces jejich svatořečení. Dále papež František mučednictví uznal ekvádorského jezuity Emilia Moscosa a heroické ctnosti tří duchovních a dvou řeholnic.
Uveřejněno:  14.2.2019 | 15:58

Kardinál Duka již devět let pražským arcibiskupem

13. února 2010 byl Svatým otcem Benediktem XVI. jmenován 36. arcibiskupem pražským Dominik Duka, OP. Pražskou arcidiecézi slavnostně převzal při mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dne 10. dubna 2010.
Uveřejněno:  13.2.2019 | 16:30

Papež František: V křesťanské modlitbě není místo pro individualismus

Během středeční audience zazněla další část cyklu katechezí věnovaných modlitbě Otčenáš. Papež František pokračoval promluvou nazvanou „Otec nás všech“ a zdůraznil, že Ježíš nechce pokrytectví. Proto v modlitbě Otčenáš chybí jedno slovo, není v ní prostor pro individualismus, ale naopak nás zve k soucitu. Před závěrečným požehnáním papež připomněl evangelizátory slovanských národů a spolupatronů Evropy - sv. Cyrila a Metoděje, jejichž památku budeme zítra slavit.  
Uveřejněno:  14.2.2019 | 15:56

Ochrana nezletilých: P. Hans Zollner představil témata vatikánského summitu

Příští týden se ve Vatikánu setkají předsedové biskupských konferencí z celého světa na summitu o ochraně nezletilých. Setkání bude rozčleněno do tří základních tematických okruhů. První den se bude hovořit o pastorační a právní odpovědnosti biskupa. Další den bude věnován konkrétním strukturám, procedurám a metodám, použitelných v těchto případech. Tématem posledního dne bude transparentnost, jak vnitřní, tak také ve vztahu ke státním autoritám a celému Božímu lidu.
Uveřejněno:  14.2.2019 | 13:43

V Arcidiecézi olomoucké začne jubilejní rok sv. Cyrila

Liturgickou a akademickou oslavou bude 14. února zahájen jubilejní rok ke 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila. Od 18.00 v olomoucké katedrále sv. Václava bude celebrovat mši svatou ke cti sv. Cyrila a Metoděje olomoucký pomocný biskup Antonín Basler.
Uveřejněno:  13.2.2019 | 12:43

Katolický týdeník: Díky sv. Cyrilovi jsme předběhli Evropu

Připomínáme si 1150. výročí úmrtí sv. Konstantina (Cyrila), jednoho z apoštolů Slovanů, filozofa, jazykovědce a diplomata, spolupatrona Evropy. Proč slavíme jeho památku doma i v Římě, kde je pochován v bazilice sv. Klimenta? A lze dnes vůbec vnímat jeho odkaz bez historických nánosů?
Uveřejněno:  12.2.2019 | 16:44

Papež František manželům: Proste společně o každodenní lásku

V probíhajícím Národním týdnu manželství přinášíme několik rad a tipů papeže Františka na dobré manželství. Přestože jeho promluva k snoubencům a manželům je z roku 2014, její poselství je nadčasové.
Uveřejněno:  12.2.2019 | 14:34

Nigérie: Biskupové vybídli k třídennímu postu za budoucnost země

Vybízíme své krajany a krajanky, aby se v těchto dobách zkoušky obrátili k Bohu. Modleme se za bratry a sestry působící v politice a zejména ty, kdo se nabídli k veřejné službě – píší ve zvláštním listu k nadcházejícím volbám nigerijští biskupové. Pro všechny katolíky své země pak vyhlašují půst a modlitby za zdar volebního hlasování ve dnech 13. až 15. února.
Uveřejněno:  12.2.2019 | 14:39

14. února si připomeneme 1150 let od smrti svatého Cyrila

Dne 14. února slavíme nejen svátek sv. Valentina, ale připomínáme si i památku úmrtí sv. Cyrila. Letos uplyne již 1150 let od smrti tohoto "apoštola Slovanů". Na 14. února připadá celocírkevní památka obou bratří.
Uveřejněno:  15.2.2019 | 8:53

Přímé přenosy bohoslužeb od 11. do 17. února 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
Uveřejněno:  12.2.2019 | 13:05

Papež František dnes přijal delegaci z Venezuely

Svatý otec dnes přijal delegaci z Venezuely. Uvedl to prozatimní ředitel Tiskového střediska Svatého stolce Alessandro Gisotti. Při setkání papež František zdůraznil svoji blízkost venezuelskému lidu, obzvláště všem trpícím.
Uveřejněno:  11.2.2019 | 17:07

Papež František - program apoštolské cesty do Maroka

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo program apoštolské cesty papeže Františka do Maroka. Tam bude pobývat 30. a 31. března a bude to v krátké době jeho druhá návštěva muslimské země. V únoru papež navštívil Spojené arabské emiráty. Stejně jako cesta do SAE má být podle Vatikánu návštěva Maroka příležitostí vyslovit se proti extremismu.
Uveřejněno:  11.2.2019 | 16:51

Zdenek Wasserbauer: Nemocniční kaplan musí mít charisma pro nemocné

V poslední době můžeme v nemocnicích stále častěji potkat nemocniční kaplany. Kdo však nemocniční kaplan je, jaká je jeho role a kdo se jím může stát? To jsou některé z otázek, které jsme položili biskupovi Zdenku Wasserbauerovi, který je předsedou Rady pro zdravotnictví ČBK.
Uveřejněno:  11.2.2019 | 15:44

Programové tipy Radia Proglas na 7. týden 2019

V týdnu od 11. do 17. února 2019 uslyšíte na Radiu Proglas v týdeníku Vítejte, senioři! o tzv. internetových trollech. Těšit se můžete také na rozhovor s parkouristou a knězem P. Danielem Bořkovcem či organologem a kampanologem Radkem Rejskem. Zamýšlet se budeme také nad nemocí očima křesťana a v programu Mezi slovy se dozvíte informace o Národním týdnu manželství a aktivitě Pozvěme Česko na rande.
Uveřejněno:  9.2.2019 | 12:09

Nablízku nemocným - Přehled církevní péče o nemocné a seniory v ČR

Příští pondělí 11. února, v den památky Panny Marie Lurdské, si budeme připomínat již po 27. Světový den nemocných. V péči o nemocné hraje významnou roli také církev, navštěvovat nemocné je také jedním ze sedmi skutků tělesného milosrdenství. Přinášíme přehled církevních zdravotnických zařízení, domovů pro seniory spravovaných církevními řády, církevních zdravotnických škol a dalších organizací, které se věnují nemocným a starým lidem. 
Uveřejněno:  12.2.2019 | 16:23

Papež František: Otroctví není otázkou dob minulých

Věřící na celém světě se dnes na svátek sv. Josefiny Bakhity spojují v přímluvách za oběti obchodu s lidmi. Právě v den jejího svátku se připomíná Mezinárodní den modliteb za oběti obchodu s lidmi, který papež František ustanovil v roce 2015. Motto letošního roku je „Společně proti obchodu s lidmi“.
Uveřejněno:  8.2.2019 | 15:04

Publikace VÍRA V BOHA A VZTAH K CÍRKVI

Připravili jsme pro vás brožurku přinášející informace o víře a náboženství v naší společnosti a shrnující postoje české společnosti k otázkám víry, náboženství a katolické církvi.
Uveřejněno:  8.2.2019 | 10:48

Začíná Národní týden manželství: Nechte se inspirovat

Národní týden manželství probíhá každý rok v týdnu kolem svátku sv. Valentýna (14. února) a je  příležitostí pro všechny páry zaměřit se na svůj vztah. Po celé ČR se bude v tomto týdnu konat mnoho aktivit, které chtějí povzbudit ty, kdo se do manželství chystají nebo už jsou svoji, aby zvláštním způsobem investovali do svého vztahu. Nabízíme přehled programů, které si pro manžele či pro snoubence připravily jednotlivé diecéze. Motto letošního NTM zní „Zabijáci manželství a jak se jim bránit“ a novinkou je celostátní kampaň „Zveme Česko na rande“.
Uveřejněno:  15.2.2019 | 8:53

Katolický týdeník: Svědectví modlitby

Často jsou to jen zdánlivě malé projevy víry, které se ale mohou stát spouštěcím mechanismem něčeho většího. Nějak se nás více dotknou, osloví nebo zažehnou jiskřičku – a to nemusíme být ani věřící.
Uveřejněno:  7.2.2019 | 15:40

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na únor

Představujeme aktuální modlitební záměr celosvětové sítě duchovního propojení s papežem Františkem pro tento měsíc. Prosme za dar pokoje, o jehož přijetí a rozvíjení má každý usilovat, a pamatujme prosím na humanitární krizi v Jemenu, ochranu života již od početí a na Dálný Východ.
Uveřejněno:  7.2.2019 | 16:02

Venezuela: Papež si chce ověřit vůli obou stran

Papež František si vyhrazuje právo ověřit si záměry obou znesvářených stran ve Venezuele ještě předtím, než Svatý stolec zváží možnost mediace konfliktu. Církev ve Venezuele stále usiluje o mírumilovné řešení současné vyhrocené situace.
Uveřejněno:  7.2.2019 | 16:09