Úvod | Novinky | O Farnosti | Kalendář | Aktivity | Kronika | Zpravodaj

Farní charita

Zprávy z internetu


cirkev.cz - aktuality

I toto léto jsou bohoslužby a kontakty na dosah ruky

Již kolik let může být naším dobrým pomocníkem např. na cestách či v čase volna aplikace bohosluzby.cirkev.cz (b.cirkev.cz). Webové provedení nebo také mobilní aplikace pro Android a iOS vám umožní najít nejbližší bohoslužby podle názvu kostela, adresy nebo aktuální polohy a času. Seznamte se s poslední verzí této užitečné věcičky.
Uveřejněno:  17.7.2018 | 18:17

Navštivte Litomyšl a její dny barokní tradice

Od Slavnosti Nanebevzetí Panny Marie až po závěrečnou pontifikální mši svatou, kterou bude celebrovat litoměřický biskup Jan Baxant. Ve dnech od 15. do 19. srpna 2018 se v Litomyšli koná třetí ročník duchovně kulturního festivalu barokního dědictví. Celý program je zdarma.
Uveřejněno:  16.7.2018 | 15:27

Indie: Před deseti lety propuklo násilí proti křesťanům, nyní je čas na smíření, říká arcibiskup

Mše připomene deset let, které uplynuly od masakru křesťanů ve východoindickém státě Uríša. Násilí rozpoutali hinduističtí extrémisté, na svědomí měli desítky mrtvých a desetitisíce lidí byly přinuceny uprchnout z domova. Jednalo se o nejhorší protikřesťanský pogrom v Indii za posledních 300 let. Tamější arcibiskup John Barwa nyní vyzývá k pokoji a ke smíření.
Uveřejněno:  16.7.2018 | 18:35

Příprava programového období EU po roce 2020

Evropská komise zveřejnila návrh rozpočtu na příští programové období (PO) 2020 – 2027. Celkový rozpočet Evropské unie je 1 279 miliard EUR v běžných cenách (započten vliv inflace). Na kohezní politiku je z této částky vyčleněno 373 mld. EUR a na Společnou zemědělskou politiku 365 mld. EUR. Zároveň byl zveřejněn návrh legislativního balíčku, který upravuje zaměření kohezní politiky po roce 2020.
Uveřejněno:  16.7.2018 | 13:42

Konference v Brně patří také dětem

Nedílnou součástí Charismatické konference jsou také děti, kterých letos dorazilo do Brna více než tisíc. Dětská konference probíhá v pavilonu „V“ a dětem ve věku od 4 do 15ti let se věnuje 200 dobrovolníků. Těm zde díky jejich oranžovým trikům nikdo neřekne jinak než „pomeranči“. Programovou část dětské konference má na starosti paní Klára Domská, která nám přiblížila její původní myšlenku a seznámila nás také s programem pro děti a jeho přípravou.
Uveřejněno:  14.7.2018 | 20:38

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2018

V týdnu od 16. do 22. července naladíte na vlnách Proglasu například pořad brněnského studia s podtitulem Jak se žije v Albánii nebo rozhovor s bioložkou, žonglérkou a mniškou Jaroslavou Kubešovou v cyklu Křesťan a svět.
Uveřejněno:  11.7.2018 | 15:52

Katolický týdeník: Antiochia aneb misie po česku

Začaly letní prázdniny a s nimi množství akcí pro děti a mládež – od táborů až po duchovní obnovy. Vedle toho je tu pro mladé lidi i možnost vyrazit na misie a poskytnout svou sílu a energii druhým. A to přímo v České republice.
Uveřejněno:  13.7.2018 | 19:46

O Katolické charismatické konferenci s Kateřinou Lachmanovou

Až do neděle potrvá 29. ročník Katolické charismatické konference, který se v těchto dnech koná v Brně. Program konference tvoří přednášky, adorace, neformální setkání, společná modlitba a bohoslužby. Motto konference je: „Svou sílu hledejte u Pána, v jeho veliké moci“ (Ef 6,10) a záštitu nad ní převzal brněnský biskup Vojtěch Cikrle. FOTOGALERIE uvnitř článku.
Uveřejněno:  14.7.2018 | 19:35

Katolická charismatická konference zve na duchovní setkávání

Ve středu odpoledne začala v Brně tradiční charismatická konference, která potrvá až do neděle. Mezi letošní významné hosty patří např. P. René-Luc, známý svou knihou: Vychoval mě gangster. Návštěvníci mohou přijet i bez přihlášky a zaregistrovat se na místě. Na programu budou přednášky, modlitby chval, přímluvné modlitby, koncerty nebo mše svaté. Mottem 29. konference je: "Svou sílu hledejte u Pána, v jeho veliké moci". FOTOGALERIE uvnitř článku.
Uveřejněno:  12.7.2018 | 18:51

Úspěšné rozvojové projekty v Latinské Americe snižují počet migrantů

Díky projektům na zlepšení hospodářské a bezpečnostní situace se snižuje počet nelegálních migrantů, kteří přichází do USA. Za těmito projekty stojí především humanitární a rozvojová agentura americké katolické církve Catholic Relief Services (CRS) a další nevládní organizace.
Uveřejněno:  12.7.2018 | 18:02

Papež František navštíví v září Pobaltí

Minulý týden zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce oficiální program apoštolské cesty papeže Františka do tří pobaltských států: Litvy, Lotyšska a Estonska ve dnech 22. až 25. září. Návštěva se bude konat k 100. výročí vzniku nezávislosti pobaltských států od Ruska. V Litvě, kde žije největší katolická komunita v této oblasti, papež navštíví Vilnius a Kaunas, v Lotyšsku to budou města Riga a Aglona a v Estonsku přijede papež František do Tallinnu.
Uveřejněno:  12.7.2018 | 18:04

Zažít rodinu, která se modlí, aneb prázdninový tábor pro věřící i nevěřící

Začal čas prázdnin a po celé republice probíhá celá řada dětských táborů. Kromě těch tradičních je také spousta farností, které nabízejí pro děti svých farníků tábory v křesťanském duchu. Další možností jsou třeba skautské tábory. Tábor na Vranicích u Nových Hradů ve východních Čechách je ale trochu jiný, pořádá ho sice Římskokatolická farnost Vysoké Mýto, ale děti jsou zde prakticky ze všech diecézí a zdaleka ne všechny jsou z věřících rodin. S jakou myšlenkou tábor vznikl a jak ho prožívají děti dnes, přinášíme v reportáži.
Uveřejněno:  16.7.2018 | 18:25

Papež vyjádřil svůj zármutek nad oběťmi záplav v Japonsku

Papež František zaslal soustrastné poselství japonskému lidu, ve kterém vyjádřil svojí solidaritu a hlubokou lítost nad oběťmi nedávných povodní a sesuvů půdy způsobených přívalovými dešti. Podle nejnovější bilance si tato přírodní tragédie vyžádala téměř 200 obětí, přičemž řada lidí zůstává ještě nezvěstných.
Uveřejněno:  11.7.2018 | 17:18

Papež František potvrdil svoji účast na Světovém dni mládeže v Panamě

Svoji účast na 34. Světovém dni mládeže potvrdil nyní oficiálně papež František. Setkání mladých lidí z celého světa se bude konat od 22. do 29. ledna 2019 v Panamě. Jeho mottem budou slova Panny Marie: „Jsem služebnice Páně, staň se mi podle tvého slova.“ (Lk 1,38).
Uveřejněno:  16.7.2018 | 18:36

Sympozium Venkov v proměnách času

Sympozium pořádá Spolek pro obnovu venkova ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem ve dnech 1. a 2. srpna 2018.
Uveřejněno:  10.7.2018 | 19:19

Statistika světové katolické církve za rok 2016

V červnu představil Vatikán statistickou ročenku katolické církve Annuarium Statisticum Ecclesiae 2016. Ročenka přibližuje současně trendy v počtech a rozložení věřících, kněží a zasvěcených osob a jiných pastoračních pracovníků. V roce 2016 vzrostl počet pokřtěných o 1,1 %, přičemž největší nárůst byl v Africe, zatímco Evropa poněkud zaostává. V katolické církvi nadále ubývá kněží, řeholnic a bohoslovců, oproti tomu stoupá počet trvalých jáhnů. Průměrně spadá pod jednoho biskupa 78 kněží a 243 000 věřících, na jednoho kněze pak 3 130 věřících, rozdíly mezi kontinenty jsou ale značné. I přes značný úbytek tvoří řeholnice 59 % všech duchovních osob.
Uveřejněno:  10.7.2018 | 20:55

Papež v Bari: Naděje má dětskou tvář

Minulou sobotu se setkal papež František v jihoitalském městě Bari s představiteli církví a křesťanských komunit Blízkého východu. Společně se modlili za mír na Blízkém východě, který je sužován válkami o moc a bohatství. Papež zdůraznil, že jedině naslouchání a dialog mohou přinést mír a proměnit tak křik války ve zpěv míru. Při závěrečném pozdravu nezapomněl připomenout, že bezbrannou obětí těchto bojů jsou děti, a vyzval, aby svět vyslyšel jejich volání, setřel jejich slzy a vrátil jim důstojnost.
Uveřejněno:  10.7.2018 | 18:02

Zemřel kardinál Jean-Louis Tauran, který oznámil zvolení papeže Františka

Ve věku 75 let zemřel ve čtvrtek 5. července kardinál Jean-Louis Tauran, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog a také dlouholetý šéf vatikánské diplomacie. V roce 2013 jako kardinál-protojáhen oznámil světu zvolení papeže Františka.
Uveřejněno:  10.7.2018 | 18:03

Zahraniční bohoslovci našli nové zázemí pro formaci

Prvních šest cizinců, kteří se v Českých Budějovicích připravují na kněžskou službu, našlo nové zázemí pro formaci. Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil slavnostně požehnal prostory Diecézně-misijního mezinárodního semináře Redemptoris Mater v městské části Suché Vrbné. Reagoval tím na výzvu papeže Františka o misijním charakteru církve. V semináři je nyní místo až pro 14 bohoslovců.
Uveřejněno:  10.7.2018 | 14:43

Ekumenická porota na 53. MFF Karlovy Vary udělila svoji cenu izraelskému snímku Geula

Z dvanácti snímků, které byly na karlovarském filmovém festivalu zařazeny do hlavní soutěže, ekumenická porota udělila svoji cenu izraelskému dramatu Geula.
Uveřejněno:  10.7.2018 | 2:08

Biskupové podpořili petici na podporu manželství

Čeští a moravští biskupové se jednomyslně shodli na podpoře petice pro ochranu manželství, ve které se definuje manželství jako trvalý svazek muže a ženy. Za peticí stojí Aliance pro rodinu, a zve k podpisu a i ke sběru archů. Reagují tak na snahy poslaneckého návrhu tzv. manželství pro všechny.
Uveřejněno:  9.7.2018 | 17:32

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera při Národní cyrilometodějské pouti

Homilie olomouckého arcibiskupa Jan Graubner při Národní cyrilometodějské pouti. Upozornil v ní na letošní výročí – vznik Československa, události předcházející druhé světové válce, nástup komunismu, pražské jaro a sovětskou invazi i vznik samostatné ČR. Text homilie přinášíme v plném znění.
Uveřejněno:  10.7.2018 | 15:36

Přímé přenosy bohoslužeb od 9. do 15. července 2018

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
Uveřejněno:  9.7.2018 | 12:32

Programové tipy Radia Proglas na 28. týden 2018

V týdnu od 9. do 15. července se můžete na Proglasu těšit na živé vstupy a přenosy z Katolické charismatické konference v Brně nebo na týdeník Mezi slovy věnovaný apoštolské exhortaci papeže Františka Gaudete et exsultate.
Uveřejněno:  9.7.2018 | 12:31

Bishops’ plenary: Church should find her place in society

On 6–7 July 2018, the 114th plenary meeting of the Czech Bishops’ Conference – representatives of both Roman and Greek Catholic Churches as well as religious orders – took place in Velehrad, a South Moravian place of pilgrimage linked with the mission of Sts. Cyril and Methodius.
Uveřejněno:  7.7.2018 | 20:59

Biskupové: Církev by měla najít své místo ve dnešní společnosti

Ve dnech 6. a 7. července 2018 proběhlo na Velehradě 114. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK), pracovní jednání římskokatolických biskupů i zástupců konferencí vyšších řeholních představených a řeckokatolické církve.
Uveřejněno:  16.7.2018 | 11:53

Biskupové a zástupci řádů: Vážíme si přínosu A. C. Stojana a J. Šrámka pro moderní českou státnost

V průběhu 114. plenárního zasedání ČBK jeho účastníci navázali na velehradskou připomínku 100 let Československa a v první části svého programu jednání se dnes pomodlili u hrobů Antonína Cyrila Stojana a Jana Šrámka.
Uveřejněno:  16.7.2018 | 11:25

Poutníci na Velehradě řekli své „Ano“ Bohu i Panně Marii

Více než třicet tisíc poutníků a s nimi symbolicky celý národ dnes, při slavnostní bohoslužbě u příležitosti státního svátku sv. Cyrila a Metoděje, obnovilo své zasvěcení Bohu skrze Pannu Marii. Při mši svaté, kterou před poutní bazilikou celebrovala dvacítka biskupů a s nimi desítky kněží, byla vystavena také cenná relikvie, lebka sv. kněžny Ludmily.
Uveřejněno:  7.7.2018 | 17:03

Pilgrims in Velehrad said “Yes” to God and Our Lady

More than 30 thousand people and through them the entire nation renewed today (5 July 2018) their consecration to God through Mary. The solemn mass in Velehrad, celebrated by some twenty bishops, marked the feast of Sts. Cyril and Methodius and recalled the centenary of Czechoslovakia as well.
Uveřejněno:  7.7.2018 | 17:03

Již známe držitele ocenění ČBK pro rok 2018. Seznamte se

V závěru velehradské cyrilometodějské pouti bylo i letos uděleno několik vyznamenání České biskupské konference. Představujeme oceněné pro rok 2018.
Uveřejněno:  7.7.2018 | 17:04