Úvod | Novinky | O Farnosti | Kalendář | Aktivity | Kronika | Zpravodaj

Farní charita

Zprávy z internetu


cirkev.cz - aktuality

Vyslání nových vězeňských kaplanů a dobrovolníků do služby

14. prosince 2017, na Den českého vězeňství, bylo slavnostně vysláno do služby 15 vězeňských kaplanů a 19 dobrovolníků ze sedmi různých církví.
Uveřejněno:  15.12.2017 | 16:33

Pouť k patronovi českobudějovické diecéze vyvrcholila setkáním s papežem Františkem

Audiencí u Svatého otce vyvrcholila ve středu 13. prosince 2017 dopoledne pouť českobudějovického diecézního biskupa Vlastimila Kročila ke cti sv. Mikuláše, která se letos konala poprvé, týden po svátku tohoto patrona diecéze.
Uveřejněno:  15.12.2017 | 10:58

Vatikán na WTO: Globální obchod musí být multilaterální a inkluzivní

Nevyvážené a nespravedlivé obchodní vztahy vytváří sociální vyloučení a nerovnost, snižují lidskou důstojnost a opomíjí společné blaho lidstva. Zdravá světová ekonomika potřebuje efektivnější způsob interakce, aby byl zajištěn ekonomický rozvoj a blahobyt všech zemí, nikoli jen několika. To řekl stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN arcibiskup Ivan Jurkovič na 11. zasedání Světové obchodní organizace (WTO), které se konalo v uplynulých dnech v argentinském Buenos Aires.
Uveřejněno:  14.12.2017 | 16:57

Vietnamští katolíci budou o Vánocích pomáhat chudým a dětem

Zhruba 10% obyvatel Vietnamu žije pod hranicí chudoby a dalších 5% je jí ohroženo. Kromě toho zhruba 1,5 milionu dětí se nachází v obtížné životní situaci. Různé neziskové a charitativní organizace proto chystají v období nadcházejících svátků řadu iniciativ na pomoc těmto vyloučeným skupinám obyvatel. Nejméně tři tisíce dětí se např. zúčastní vánočního festivalu, který organizuje Caritas Saigon.
Uveřejněno:  14.12.2017 | 17:13

Salesián Tom Uzhunnalil obdržel cenu Matky Terezy

Indický salesiánský kněz Tom Uzhunnalil obdržel cenu Matky Terezy za sociální spravedlnost, kterou každoročně uděluje Nadace Harmonie z Bombaje. Otec Tom Uzhunnalil byl nedávno osvobozen po 18 měsících zajetí v Jemenu, kde ho drželi neznámí ozbrojenci pravděpodobně napojení na Islámský stát (IS).
Uveřejněno:  13.12.2017 | 16:56

Koncert sboru Datio ve Vídni

Ve středu, 20. prosince 2017, se bude konat ve Vídni koncert sboru Datio ze Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy svaté Anežky České z Oder. Koncert se bude konat v gotickém kostele v samém centru Vídně, v kostele Maria am Gestade v 18:00 hodin. K vystoupení byl přizván také novojičínský sbor Ondrášek, který se sborem Datio spojuje výjimečná dirigentská osobnost pana dirigenta Josefa Zajíčka.
Uveřejněno:  13.12.2017 | 13:37

Pedagogická poema, Most 2017, 50. ročník, 3 kategorie a 3 ocenění pro Odry

Báječná atmosféra panovala dne 8. - 11. 11. 2017 v Mostě. Proběhla zde celostátní přehlídka studentů středních pedagogických a vyšších odborných škol zvaná PEDAGOGICKÁ POEMA. Studenti na ní vystupují ve třech kategoriích a to v přednesu, hlasitém čtení a improvizaci. Za každou pedagogickou školu se mohl zúčastnit jen jeden žák v jednotlivé kategorii. Naši SPdgŠ a SZŠ sv. Anežky České reprezentovaly tři studentky čtvrtého ročníku oboru Předškolní a mimoškolní pedagogiky v doprovodu paní učitelky dramatické výchovy Alexandry Bajgarové. Letos se konal již 50. jubilejní ročník. Organizátoři připravili pro účastníky bohatý program. Přehlídka vyvrcholila v pátek 10. 11. výstupy studentů v jednotlivých kategoriích v mosteckém divadle ROZMANITOSTÍ. Naše studentky byly úspěšné a přivezly krásná ocenění ze všech kategorií - dvě stříbrná pásma a to za přednes a hlasité čtení a jedno pásmo zlaté za improvizaci, což považujeme za velký úspěch a motivaci k dalším ročníkům prestižní celostátní přehlídky nazývané PEDAGOGICKÁ POEMA.
Uveřejněno:  13.12.2017 | 10:09

Konference o mládeži 2017: Naslouchejme a žijme autenticky

Potřeba lidského a duchovního doprovázení mladých lidí byla tématem 22. konference o mládeži, která se uskutečnila 7. a 8. prosince v Češkovicích na Blanensku. Téměř šedesátka zúčastněných z řad zástupců mládeže, doprovázejících a odborníků debatovala o potřebách mladých zejména v období, kdy hledají své hodnoty a volí si životní povolání.
Uveřejněno:  12.12.2017 | 13:16

Zemřel církevní historik Vojtěch Cekota

V sobotu 9. prosince 2017 zemřel ve věku 87 let doc. PhDr. Vojtěch Cekota, historik, archivář a pedagog. Rozloučení se zesnulým se uskuteční v pátek 15. prosince při mši svaté od 10.30 ve farním kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně a poté bude jeho tělo uloženo do rodinného hrobu na Lesním hřbitově tamtéž.
Uveřejněno:  12.12.2017 | 10:58

Konference o mládeži 2017: Naslouchejme a žijme autenticky

Potřeba lidského a duchovního doprovázení mladých lidí byla tématem 22. konference o mládeži, která se uskutečnila ve dnech 7. – 8. prosince v Češkovicích na Blanensku. Téměř šedesátka zúčastněných z řad zástupců mládeže, doprovázejících a odborníků debatovala o potřebách mladých zejména v období, kdy hledají své hodnoty a volí si životní povolání.
Uveřejněno:  11.12.2017 | 16:19

Papež evangelizuje na Twitteru už pět let

V těchto dnech uplynulo už pět let od chvíle, kdy papež Benedikt XVI. zveřejnil na oficiálním papežském twitterovém účtu - @Pontifex - první Tweet. Tento historický Tweet zněl: "Milí přátelé, jsem rád, že se s vámi můžu setkat prostřednictvím sociální sítě Twitter. Děkuji vám za vaše velkorysé přijetí a všem vám žehnám z celého srdce."
Uveřejněno:  11.12.2017 | 18:11

Přímé přenosy bohoslužeb od 11. do 17. prosince 2017

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
Uveřejněno:  11.12.2017 | 15:55

Dárek na Vánoce? No přece z kláštera!

Nevíte čím letos pod stromečkem obdarovat svoje nejbližší? Co třeba klášterními produkty? Máte na výběr mezi marmeládou, sušenkami, sušenými bylinkami, čaji, vínem, pivem, tinkturami, ale třeba i přírodní kosmetikou, obrázky, knihami či zdobenými svíčkami.
Uveřejněno:  14.12.2017 | 17:31

Lékařem pro život věčný: Michel Aupetit pařížským arcibiskupem

Ve čtvrtek 7. prosince jmenoval papež František nového pařížského arcibiskupa; stal se jím šedesátišestiletý Mons. Michel Aupetit, dosavadní biskup v Nanterre poblíž Paříže. Uvedení nového arcibiskupa proběhne v sobotu 6. ledna 2018 v 18.30 v katedrále Notre Dame v Paříži. Rezignaci dosavadního pařížského arcibiskupa, kardinála André Vingt-Trois, přijal papež František jen několik týdnů po dovršení 75 let věku a to zejména kvůli jeho dlouhodobým zdravotním problémům.
Uveřejněno:  8.12.2017 | 15:57

Papež František: Apoštolská cesta byla znamením naděje pro Asii

Zdůraznění hodnoty mezináboženského dialogu v Barmě a vyjádření solidarity s úsilím Bangladéše při zajišťování humanitární pomoci rohingským uprchlíkům. To byly podle papeže Františka nejvýznamnější témata nedávno skončené apoštolské cesty do jihovýchodní a jižní Asie.
Uveřejněno:  8.12.2017 | 14:59

Betlém a vánoční strom jsou symbolem Božího soucitu, řekl papež

Svatý otec poděkoval všem dárcům, kteří se podíleli na vytvoření vánoční atmosféry na svatopetrském náměstí v Římě. Dárci z celého světa přispěli k vybudování letošní scény Narození Páně a k postavení 28 metrů vysokého vánočního stromu.
Uveřejněno:  8.12.2017 | 16:47

Australská církev zahájila Rok mládeže

Festival, který potrvá až do 9. prosince, zahájil Rok mládeže v Austrálii. Ten se uzavře v listopadu 2018 a je symbolickým připomenutím desetiletého výročí Světových dnů mládeže v Sydney. Rok mládeže organizuje Australská biskupská konference a jeho cílem je doprovázet mladé lidi, kteří hledají své místo ve světě.
Uveřejněno:  7.12.2017 | 16:59

Katolický týdeník: V kolotoči úvěrů, úroků a splátek

Půjčí rychle a za pár minut. A ještě nám prý vrátí. Všudypřítomná reklama k tomu navíc přidává, že náš život bez toho či onoho výrobku není úplný nebo šťastný...
Uveřejněno:  6.12.2017 | 19:00

Stojanovo gymnázium Velehrad dobývá Řím

Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad reprezentující obec Velehrad, Zlínský kraj a církevní školství České republiky se 5. prosince 2017 vrátil z XXVIII. ročníku prestižního mezinárodního festivalu Chorus Inside Advent, který se na začátku prosince konal v Římě.
Uveřejněno:  6.12.2017 | 18:32

Jak prožívat advent a Vánoce? Web a brožurky mohou inspirovat.

Diecéze letos opět připravily aplikaci do mobilu se čtením a povzbuzením do adventní doby a také brožurky, které naleznete v kostelích či si je můžete stáhnout z webových stránek www.krestanskevanoce.cz. Díky nim se budete moci lépe zorientovat v pestré nabídce adventních a vánočních akcí.
Uveřejněno:  6.12.2017 | 16:53

Česko - Slovenská katechetická konference 26.2.2018 v Olomouci

Srdečně zveme všechny pracovníky katechetických center, center pro rodinu, kněze, pastorační asistenty i všechny, kterých se tato problematiky dotýká a zajímá je, na Česko - Slovenskou katechetickou konferenci.
Uveřejněno:  6.12.2017 | 17:44

Papež František k Jeruzalému: Ať zůstane zachované status quo

Papež František vyzval k zachování statu quo Jeruzaléma v souladu s platnou rezolucí OSN. Svatý otec se k jeruzalémské kauze vyjádřil poté, co americký prezident Donald Trump naznačil, že uzná Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Podle vůdců arabských zemí tento krok vyvolá bouři nevole a násilí.
Uveřejněno:  6.12.2017 | 18:05

Unesený bangladéšský kněz uprchl ze zajetí

Bangladéšský katolický kněz Walter William Rozario, který byl před týdnem unesen na severovýchodě země, se v pátek dostal na svobodu poté, co se mu podařilo uprchnout ze zajetí. K jeho únosu došlo jen několik dní před návštěvou papeže Františka v Bangladéši.
Uveřejněno:  5.12.2017 | 17:42

Biskupové střední Evropy podpořili křesťany na Blízkém východě

V přepočtu víc než 11 milionů korun, které pomohou křesťanům na Blízkém východě, předali v pondělí 4. prosince 2017 zástupci biskupských konferencí střední a jihovýchodní Evropy libanonské Charitě. Českou republiku na setkání, které proběhlo v Budapešti, zastupoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Uveřejněno:  13.12.2017 | 9:00

Když nás Bůh volá, nebojme se vlastních limitů, píše papež František

Když nás Bůh volá, nebojme se vlastních limitů. Píše to papež František v poselství k Světovému dni modliteb za povolání, který si křesťané připomenou o 4. postní neděli, 22. dubna 2018. Poselství v pondělí zveřejnil Vatikán.
Uveřejněno:  5.12.2017 | 15:34

Papež v prosinci vyzývá k modlitbám za seniory a za obyvatele Hondurasu

Papež František vyzývá v prosinci k modlitbám za seniory, aby našli v rodinách a křesťanských společenství rodinu, a za obyvatele Hondurasu. Tyto úmysly předkládá v rámci celosvětové sítě modliteb nazvané Apoštolát modlitby. Česká biskupská konference pak přidává národní úmysl za vytrvalost v modlitbě.
Uveřejněno:  5.12.2017 | 15:02

Lochotínská farnost v Plzni připravuje stavbu nového kostela

V neděli 3. prosince 2017 podepsala farnost Plzeň – Severní předměstí memorandum s plzeňským biskupstvím o spolupráci na realizaci projektu kostela pro čtvrť Lochotín. Záměrem zdejší farnosti je, aby nový kostel na Lochotíně vyrostl během několika příštích let.
Uveřejněno:  4.12.2017 | 16:38

Papež o adventu: Hleďme vpřed a připravujme se na návrat Krista

Tisíce lidí se sešly na svatopetrském náměstí v neděli před polednem, aby si vyslechly pravidelnou nedělní promluvu papeže Františka. Svatý otec komentoval evangelium první adventní neděle a také poděkoval všem, kteří na něj mysleli v modlitbách v průběhu jeho apoštolské cesty do Barmy a Bangladéše.
Uveřejněno:  8.12.2017 | 9:49

Betlémské světlo 2017

Ekumenická bohoslužba při příležitosti převzetí Betlémského světla ve Vídni se letos uskuteční v sobotu 16. prosince 2017, kde jej převezmou s desítkami kolegů z dalších zemí také brněnští skauti. Ti jej dopraví do jihomoravské metropole, odkud bude světlo z Betléma rozváženo po České republice.
Uveřejněno:  4.12.2017 | 11:07

Charita zavedla mimořádná opatření. Nikdo nesmí na ulici zmrznout.

Charity z různých míst ČR reagují na aktuální ochlazení, a nabízejí zvláštní pomoc lidem bez domova. V Plzni je pro lidi bez domova, na které nezbyde postel v noclehárnách, připravena tzv. teplá židle. Jde o nestandartní řešení, které má napomoci v zimním období. Mezi další formy pomoci patří stavební vyhřívané buňky, které již po šesté zřídila Charita v Otrokovicích.
Uveřejněno:  7.12.2017 | 17:02