Radio Proglas - RSS článků

Masaryk iritující a fascinující - 3. díl

Masaryk iritující a fascinující - to je název sedmidílné série pořadů, kterými v rámci cyklu Dotýkání světla provází prof. Ctirad Václav Pospíšil, Th.D. Premiéra třetího dílu je v pátek 21. září 2018 ve čtvrt na devět večer. Pořad opakujeme následující neděli v 17. 30 hodin.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 13:50

Nunciem v Praze bude Charles Balvo, Američan rozumějící česky

Apoštolským nunciem v Česku jmenoval papež František arcibiskupa Charlese Daniela Balva, který dosud vedl vatikánský zastupitelský úřad v Keni a Jižním Súdánu. 67letý Američan v Praze střídá Giuseppeho Leanzu, který ukončil svou misi po dosažení 75 let.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 13:05

Okruhy otázek do Proglasa 23. září 2018

I tuto neděli v 11 hodin vysíláme soutěž Proglaso.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 12:50

Pohlednice - bl. Odorik z Pordenone

díky daru italských františkánů spočívá také v klášteře Panny Marie Sněžné v Praze. Můžeme tak vzpomenout téměř 800 let od významných cest františkánského mnicha, kněze a misionáře bl. Odorika z Pordenone do zemí Orientu. - P. Regalát Beneš Th.D. nám připomene, kdo byl tento objevitel dálných krajin?
Uveřejněno:  21.9.2018 | 12:25

21. září - Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

Dnešek je připomínán také jako Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jeho cílem je upozornit na problematiku tohoto onemocnění a informovat o možnostech prevence a léčby. Na širší problémy alzheimeriků u nás upozornila ve vysílání Proglasu PR manažerka skupiny Alzheimercentrum Štěpánka Čechová. Podle zprávy této organizace je jich diagnostikována pravděpodobně pouze polovina, a to ještě v pozdních fázích nemoci. Tito pacienti jsou tak zcela odkázáni na systém sociálních a medicínských služeb, který už však praská ve švech. Na místo ve specializovaných zařízeních se běžně čeká třeba i celý rok. Plnohodnotnou domácí péči si přitom většina rodin nemůže dovolit, příspěvek na péči totiž pokryje sotva třetinu reálných nákladů.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 8:55

V Římě začne diecézní fáze beatifikačního procesu Chiary Corbelly Petrillové

V římské Bazilice svatého Jana na Lateránu začne v poledne diecézní fáze beatifikačního procesu Chiary Corbelly Petrillové. Mladé Římanky, která zemřela na rakovinu, poté co odložila léčbu karcinomu kvůli svému těhotenství.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 8:21

Cotatcha Orchestra na turné s nizozemským trombonistou

Český big band Cotatcha Orchestra se chystá na realizaci hlavního projektu sezóny. Před sebou má sérii tří koncertů s exkluzivním hostem, nizozemským trombonistou Iljou Reijngoudem.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 6:49

Vybíráme z událostí 21. září 2018

Stručný přehled událostí očekávaných v pátek 21. září 2018.
Uveřejněno:  21.9.2018 | 5:00

Andrzej Serafin – stroj, který hraje a doprovází

Andrzej Serafin je polský hráč na vibrafon, kterého můžete znát například ze skupiny Los Agentos. V pořadu Jak se vám líbí nám představil své aktuální sólové album Vibes. Hovořil o tom, jak jej inspirují sny nebo hudba Bély Bartóka. Prozradil, jestli je pro něj náročnější hra na vibrafon, nebo klávesové nástroje. A hovořil také o svém připravovaném projektu, ve kterém chce propojit klasickou polskou literaturu a blues. Poslouchejte v archivu a část rozhovoru si můžete také přečíst.
Uveřejněno:  20.9.2018 | 23:02

Kdo je dómský varhaník?

Rozhovor s Petrem Kolařem, brněnským varhaníkem katedrály Petra a Pavla v Brně.
Uveřejněno:  20.9.2018 | 18:31

Proglas rozšiřuje své pražské studio

Rekonstrukcí prochází v těchto týdnech pražské studio Proglasu. Po dokončení renovace spojené s rozšířením prostor, budou mít naši kolegové ve studiu Kristián k dispozici ještě další pracoviště pojmenované po české světici Ludmile.
Uveřejněno:  20.9.2018 | 17:40

1950+ Izrael II.

Ve sledování moderních dějin Izraele navážeme zmínkou o třetí arabsko izraelské válce. Vysíláme v sobotu 22. září 2018 v 17 hodin, reprízujeme ze soboty na neděli v 1.05.
Uveřejněno:  20.9.2018 | 16:06

Na farní zahradě v Přešticích roste nový stacionář

Evangelící v Přešticích staví denní stacionář pro 20 zdravotně postižených a seniorů. Nový objekt na farní zahradě bude mít oproti stávajícímu dvojnásobnou kapacitu. Na stavbu za 26 milionů korun přispěje 20 miliony EU, spřátelené evangelické sbory z Německa, Švýcarska a Čech poslaly 5,5 milionu, půl milionu korun musí obstarat místní. Pomoci má například benefiční koncert připravovaný na 25. září v Plzni.
Uveřejněno:  20.9.2018 | 9:30

Svatý Václav

Svatý Václav bude naším průvodcem v úterním Barvínku. Od 16.00 hodin si popovídáme se sochou svatého Václava nebo si zkusíme zbroj.
Uveřejněno:  20.9.2018 | 8:22

Ochrana přírody v Beskydech

Ve čtvrtek 20. září si můžete od 20.15 hodin poslechnout pořad o činnosti ČSOP Carpathia. Do Jablunkovského průsmyku Vás pozve redaktor Antonín Žolnerčík.
Uveřejněno:  20.9.2018 | 8:09