Radio Proglas - RSS článků

Křesťan a svět: Dítě, pravím ti, vstaň

V neděli 7. června 2020 vysíláme od 20.15 premiéru rozhovoru s Marií Terezou Misařovou, rodačkou z Jihlavy. Klinická logopedka a speciální pedagožka pohovoří o své práci v africkém Burundi, na niž se dlouho připravovala a nachází v ní hluboký smysl.
Uveřejněno:  5.6.2020 | 10:14

Okruhy otázek do Proglasa 7. června 2020

V neděli je slavnost Nejsvětější Trojice a v 11 hodin soutěž Proglaso.
Uveřejněno:  5.6.2020 | 9:38

Česká emigrace ve Vídni

Oktáva přináší druhý díl cyklu Malé dějiny hudby. Zaměříme se na období klasicismu a půjdeme po stopách českých autorů, kteří se proslavili v cizině.
Uveřejněno:  5.6.2020 | 7:10

Očekávané události 5. června 2020

Nabízíme výběr z očekávaných událostí o 1. pátku měsíce června 2020, kdy si připomínáme sv. Bonifáce - mohučského biskupa a mučedníka z 5. června 754. Uctíván je jako ochránce Anglie a Německa, patron sládků a krejčích. K tomuto dni patří i starodávný svátek Sedmi radostí Panny Marie – Zvěstování, Navštívení Alžběty, Narození Krista, Zjevení třem mudrcům, Nalezení v chrámě, Zmrtvýchvstání Páně a Nanebevzetí.
Uveřejněno:  5.6.2020 | 7:00

Stovky zabitých českých Němců připomněla skromná pouť smíření

Masakr Němců v Postoloprtech na Lounsku na konci druhé světové války dnes připomněla série pietních akcí po okolí. Před 75 lety tam armáda postřílela a pohřbila v masových hrobech nejméně sedm stovek civilistů. Podle některých odhadů bylo ale obětí na dva tisíce. Tím se událost v tuzemsku řadí k nejtragičtějším momentům války. Z toho důvodu se takzvaný postoloprtský masakr rozhodli připomenout organizátoři projektu Meeting Brno, který od roku 2015 připomíná takzvanou Poutí smíření vyhnání Němců z moravské metropole. foto: irozhlas.cz
Uveřejněno:  4.6.2020 | 16:49

Band of Heysek vydal mississipské album

O tom, že brněnská skupina Band of Heysek na své cestě do severního Mississippi natočila společnou nahrávku s tamním bluesovým velikánem RL Boycem, jste mohli slyšet v září 2019 přímo z úst kytaristy a zpěváka Jana Švihálka. Nyní nahrávka s názvem Juke My Joint vyšla na CD a jako digitální download.
Uveřejněno:  4.6.2020 | 16:44

O potřebě ochrany těch nejzranitelnějších

Na dnešek připadá Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese. V roce 1982 ho vyhlásila OSN jako připomínku dětí, které přišly o život při izraelském napadení Libanonu. Podle statistik je mnoho trestných činů namířených proti dětem sexuálního charakteru. Na vlnách Proglasu vedli rozhovor se soudkyní Diecézního soudu v Plzni Martinou Vintrovou. „Ve společnosti stále převládá nechuť hovořit o problematice sexuálního zneužívání dětí,“ řekla ve vysílání.
Uveřejněno:  4.6.2020 | 14:04

Na dřeň o homosexualitě v křesťanství: Přemýšlel jsem nad sebevraždou, Bůh mě uzdravil

Homosexualita v prostředí církví. Téma, které je stále otevřené a budí kontroverze. V Bibli se píše, že manželství uzavře jen muž se ženou, stejně tak to prezentuje i oficiální učení nejen katolické církve. Jenže ve skutečnosti tomu ne vždy tak je, život v celibátu není pro každého. Proto vám ve dvou dílech věnovaným tomuto tématu nabídneme dvě odlišné cesty gayů, kteří věří v Boha.
Uveřejněno:  4.6.2020 | 13:59

Tajemství planety Země

Země je místo, které dobře známe, protože na ní žijeme. Nebo ne? V Barvínku společně prozkoumáme výšky i hloubky naší planety. Co uvidíte, když vylezete na ty nejvyšší hory? Prozradí nám to horolezkyně Olga. Jaké to je, ponořit se do hlubin oceánů? O tom bude vyprávět potápěč Richard.
Uveřejněno:  4.6.2020 | 13:25

Chemin Neuf 7 - Modlitby  a křest v Duchu

Poslední díl věnovaný komunitě Chemin Neuf dává malou ochutnávku večera plného modliteb, chval a díků. Doplní jej krátké rozhovory s účastníky zvenčí a Martinou, která se v komunitě narodila. Poslouchejte v sobotu ve 20.15.
Uveřejněno:  4.6.2020 | 12:55

Očekávané události 4. června 2020

Přinášíme vám přehled očekávaných události na čtvrtek 4. června:
Uveřejněno:  4.6.2020 | 8:01

Pořad Jak se vám líbí – témata do 27. června 2020

V pořadu Jak se vám líbí si představíme skupinu Dálach, která se věnuje irské hudbě. K mikrofonu pozveme hráčku na violu da gamba Magdu Uhlířovou. Zopakujeme rozhovory s britským písničkářem Samem Lee a se zpěvačkou Moonlight Benjamin z Haiti. A pozveme vás na festival Hradecký slunovrat 2020.
Uveřejněno:  4.6.2020 | 7:47

Výtěžek akce Šijeme roušky míří do Charity

Dobrovolnická organizace Šijeme roušky v Brně předala diecézní charitě výtěžek z prodeje roušek, které navrhl streetartový umělec Timo, jehož pravou identitu nikdo nezná.
Uveřejněno:  3.6.2020 | 19:14

Klec: Poslední klezmer (recenze CD)

Pražská skupina Klec vychází hudebně z klezmeru, ale tuto původně tradiční židovskou hudbu posouvá a mění k obrazu svému. Přinášíme recenzi loňského alba Poslední klezmer.
Uveřejněno:  3.6.2020 | 17:25

Pěší pouť studentů historie nezastavil ani koronavirus

I letos by se měla uskutečnit výuková pěší pouť brněnských studentů po Evropě. Devátým rokem ji organizuje historik umění Ivan Foletti z Masarykovy univerzity v Brně, aby budoucím historikům umožnil pochopit dobu, ve které byly pěší přesuny běžnou součástí lidského života. Letos se tak možná společně vydají po stopách středověkých stavitelů na jih směrem do Rakouska. "Vyrazili bychom i přes omezení a volili trasu tak, abychom neporušili zákony, ale naštěstí se to uvolnilo," řekl Proglasu pořadatel putování.
Uveřejněno:  3.6.2020 | 16:32