RadioVaticana.cz

Víra, zredukovaná na formu, je krátkozraká

V dnešním evangeliu (Mk 8,27-35) se vrací otázka, která prostupuje celé Markovo evangelium: Kdo je to Ježíš? Tentokrát ji sám Ježíš klade učedníkům, aby jim pomohl postupně se vyrovnat s otázkou své totožnosti. Předtím, než se Ježíš dotáže přímo jich dvanácti, chce od nich slyšet, co si o něm myslí lidé. Ví totiž dobře, že učedníci jsou velmi vnímaví k otázce popularity svého Mistra!
Uveřejněno:  16.9.2018 | 0:00

O přikázáních: Cti svého otce i svou matku

Na cestě Desaterem přicházíme dnes k přikázání o otci a matce. Mluví o povinné úctě k rodičům. Co znamená slovo „ctít“? Hebrejský výraz označuje slávu, hodnotu, doslovně „tíhu“, soudržnost. Není to otázka vnějších forem, nýbrž pravdy. Biblicky ctít Boha znamená uznávat Jeho reálnost, počítat s Jeho přítomností, což vyjadřují také rity, ale především to s sebou nese, že se Bohu přikládá náležité místo v životě.
Uveřejněno:  19.9.2018 | 0:00