Datum:  Neděle, 30. dubna, 2023
Památka / svátek / slavnost:  Památka sv. Zikmunda, mučedníka; sv. Pia V., papeže [Nezávazná památka]
Liturgické období:  4.neděle velikonoční
Liturgický cyklus pro nedělní čtení:  A

  1.čtení:
  Žalm
  2.čtení:
  Evangelium

Sk 2,14a.36-41
Žl 23,2-3a.3b-4.5.6
1 Petr 2,20b-25
Jan 10,1-10


Život světce: Památka sv. Zikmunda, mučedníka; sv. Pia V., papeže

sv. Zikmund, mučedník Narodil se na sklonku 5. století. Zásluhou viennského arcibiskupa sv. Avita přešel od ariánství ke katolické víře. Po smrti svého otce se stal burgundským králem. V prchlivosti dal popravit svého syna z prvního manželství, ale vzápětí toho litoval a konal přísné pokání. Založil klášter v St. Maurice-en-Vallais ve Švýcarsku a soustředil v něm mnichy, kteří se rozděleni do pěti skupin ve dne v noci střídali v nepřetržitém zpívání žalmů. Je to dnes jediné místo v Evropě, kde od té doby bez přerušení trvá řeholní společenství. Roku 523 byl zajat franckým králem Chlodomirem a v následujícím roce spolu s manželkou a dvěma syny utopen ve studni. Jeho tělo bylo přeneseno do kláštera sv. Mořice a větší část jeho ostatků přinesl odtud Karel IV. do pražské katedrály (1365). Sv. Pius V., papež Narodil se roku 1504 v Bosco poblíž Alessandrie v severní Itálii. Vstoupil k dominikánům, stal se knězem (1528), biskupem (1556) a od roku 1566 byl papežem. Důsledně prováděl reformy tridentského sněmu. Vydal katechismus (1566), breviář (1568) a misál (1570). Také přesně stanovil pravidla pro modlitbu růžence a zavedl svátek Panny Marie Růžencové (7. října) na poděkování za vítězství křesťanů nad Turky u Lepanta (1571). Zemřel 1. května 1572.


1. čtení: Sk 2,14a.36-41

Bůh ho ustanovil Pánem a Mesiášem.

Čtení ze Skutků apoštolů.
V den letnic vystoupil Petr s ostatními jedenácti (apoštoly) a slavnostně promluvil k lidem: "Ať je úplně jasno celému izraelskému národu toto: Pánem a Mesiášem ustanovil Bůh právě toho Ježíše, kterého jste vy ukřižovali." Když to uslyšeli, proniklo jim to srdce a ptali se Petra i ostatních apoštolů: "Bratři, co máme dělat?" Petr jim odpověděl: "Obraťte se! A každý z vás ať se dá pokřtít ve jménu Ježíše Krista, aby vám byly odpuštěny hříchy, a jako dar dostanete Ducha svatého. Vždyť to zaslíbení platí vám i vašim dětem, ale také všem, kdo jsou ještě daleko, které si povolá Pán, náš Bůh." Ještě mnoha jinými slovy je zapřísahal a vybízel: "Zachraňte se z tohoto zvráceného pokolení!" Ti, kdo jeho slovo ochotně přijali, byli pokřtěni. A ten den se k nim přidalo na tři tisíce lidí.


Žalm: Žl 23,2-3a.3b-4.5.6

Odp.: Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám. Nebo: Aleluja.
Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám,
- dává mi prodlévat na svěžích pastvinách,
- vodí mě k vodám, kde si mohu odpočinout,
- občerstvuje mou duši.
Odp.
Vede mě po správných cestách,
- pro svoje jméno.
- I kdybych šel temnotou rokle,
- nezaleknu se zla, vždyť ty jsi se mnou.
- Tvůj kyj a tvá hůl,
- ty jsou má útěcha.
Odp.
Prostíráš pro mě stůl
- před zraky mých nepřátel,
- hlavu mi mažeš olejem,
- má číše přetéká.
Odp.
Štěstí a přízeň mě provázejí
- po všechny dny mého života,
- přebývat smím v Hospodinově domě
- na dlouhé, předlouhé časy.
Odp.


2. čtení: 1 Petr 2,20b-25

Vrátili jste se k pastýři svých duší.

Čtení z prvního listu svatého apoštola Petra.
Milovaní! Když děláte dobře, a přesto musíte trpět, je to milé Bohu. K tomu jste přece byli povoláni. Vždyť i Kristus trpěl za vás a zanechal vám tak příklad, abyste šli v jeho šlépějích. `On nezhřešil a nikdo od něho neslyšel nic neupřímného.' Když mu spílali, on jim to spíláním neoplácel, když trpěl, nevyhrožoval, ale ponechal vše tomu, který soudí spravedlivě. On sám na svém těle vynesl naše hříchy na dřevo (kříže), abychom byli mrtví hříchům a žili spravedlivě. Jeho ranami jste uzdraveni. Byli jste kdysi jako bludné ovce, ale nyní jste se vrátili k pastýři a strážci svých duší.


Evangelium: Jan 10,1-10

Já jsem dveře k ovcím.

Slova svatého evangelia podle Jana.
Ježíš řekl: "Amen, amen, pravím vám: Kdo nevchází do ovčince dveřmi, ale vniká tam jinudy, to je zloděj a lupič. Kdo však vchází dveřmi, je pastýř ovcí. Vrátný mu otevře a ovce slyší jeho hlas. Volá své ovce jménem a vyvádí je. Když všechny své ovce vyvede, jde před nimi a ovce ho následují, protože znají jeho hlas. Za cizím však nikdy nepůjdou, ale utečou od něho, protože hlas cizích neznají." Ježíš jim pověděl toto přirovnání, ale oni nepochopili, co jim tím chce říci. Ježíš proto řekl znovu: "Amen, amen, pravím vám: Já jsem dveře k ovcím. Všichni, kdo přišli přede mnou, jsou zloději a lupiči, ale ovce je neuposlechly. Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mě, bude zachráněn; bude moci vcházet i vycházet a najde pastvu. Zloděj přichází, jen aby kradl, zabíjel a působil zkázu. Já jsem přišel, aby měly život a aby ho měly v hojnosti."


Doplňující text:


Slaví-li se tento den památka Sv. Zikmunda, používá se liturgická barva červená, jinak je barva bílá (i v případě slavení památky Sv. Pia V.).